Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

 

σταύρο γίνεται το copy paste, αλλά βγαίνουν ότι ναναι χαρακτήρες* 

* μι,*" . 4178/13 «*ιμ*%/ι *' +( *'1μ' − ι-$$*ι"1 5,ι "ι #

 

βαλε πρωτα  το κειμενο στο εικονιδιο "paste from word" που υπαρχει δευτερο απο δεξια στην πρωτη σειρα και συνεχισε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ioannat, ευχαριστώ πολύ για την απαντηση αλλά πάλι αλαμπουρνέζικα βγάζει.
 

Thodoris4, on 03 Oct 2013 - 11:09, said:snapback.png

Άρθρο 23, 62), Παρ. 10

 

 

Δηλαδή μας λέει ότι για να χρησιμοποιήσω την υπαγωγή ενός ιδοκτήτη διαμερισμάτωσης σε όροφο για βεβαίωση σε άλλο ιδιοκτήτη του ορόφου, πρέπει εξ αρχής να έχει δώσει ο ιδιοκτήτης συνέναινεσή;

 

Καλά θα τρέχουμε για τα αυτονόητα;

 

Φαντάζομαι ότι το τοποθετεί έτσι από την άποψη ότι αν έχει γίνει διαμερισμάτωση μόνο με έναν ιδιοκτήτη, τότε δεν έχει αποτυπωθεί όλες οι ιδιοκτησίες του ορόφου αναλυτικά,

αλλά μόνο η ιδιοκτησία που προχώρησε στην διαμερισμάτωση και οι υπόλοιπες εμφαίνονται όπως βρίσκονται στα σχέδια (σύστασης ή αδείας) (σύμφωνα και με τις οδηγίες που είχαμε και έχουμε)

Αν όμως έχει γίνει με την συναίνεση όλων των ιιδοκτητών και έχει γίνει αναλυτική αποτύπωση όλων των ιδιοκτησίων, τότε θεωρούνται ότι έχουν υπαχθεί. 

 

 

 

Edited by soundholics
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Sundance και λοιποί συνάδελφοι..

Παραρτημα 2 ε/α 8..τα στοιχεια των αυθαιρεσιων δεν μεταβάλλονται...νομίζω ότι εννοεί τα πάντα και όχι μόνο τα τ.μ. των επιφανειών, βασικά είμαι σίγουρος..ο Ν4014 ήταν ένας πολύ πρόχειρος νόμος..ακολούθησε ένας επίσης πρόχειρος αλλά πιο αυστηρός νόμος και τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν όταν εφαρμοστεί η ηλεκτρονική ταυτότητα...!!!(Υποτίθεται ότι γίνεται διαχωρισμός στις ολοκληρωμένες και μή ολοκληρωμένες υπαγωγές...μπούρδες..εγώ προσωπικά θα εντάξω όλες τις υποθέσεις στο 4178 σύμφωνα με τις διατάξεις του οι οποίες φυσικά δεν υπήρχαν στο 4014 ή μάλλον δεν ήταν ξεκάθαρες ή ακόμα καλύτερα δεν θέλαμε να τις δούμε για κοινωνικούς λόγους)..

Link to comment
Share on other sites

Ναιι , Βασίλη αλλά αν το δέχεται ο ιδιοκτήτης το σχέδιο της υπαγωγής ως πραγματική κατάσταση, γιατί πρέπει εξ αρχής να είχε δώσει συναίνεση και να μην μπορεί μετέπειτα να συμφωνήσει και να αποδεχτεί και όλο αυτό να του κοστίσει 500+ ευρώ, αν φυσικά τα έχει βρει με τον ιδιοκτήτη της υπαγωγής (που για να τα δίνει σημαίνει ότι τα βρήκαν)

Link to comment
Share on other sites

Sundance και λοιποί συνάδελφοι..

Παραρτημα 2 ε/α 8..τα στοιχεια των αυθαιρεσιων δεν μεταβάλλονται...νομίζω ότι εννοεί τα πάντα και όχι μόνο τα τ.μ. των επιφανειών, βασικά είμαι σίγουρος..ο Ν4014 ήταν ένας πολύ πρόχειρος νόμος..ακολούθησε ένας επίσης πρόχειρος αλλά πιο αυστηρός νόμος και τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν όταν εφαρμοστεί η ηλεκτρονική ταυτότητα...!!!(Υποτίθεται ότι γίνεται διαχωρισμός στις ολοκληρωμένες και μή ολοκληρωμένες υπαγωγές...μπούρδες..εγώ προσωπικά θα εντάξω όλες τις υποθέσεις στο 4178 σύμφωνα με τις διατάξεις του οι οποίες φυσικά δεν υπήρχαν στο 4014 ή μάλλον δεν ήταν ξεκάθαρες ή ακόμα καλύτερα δεν θέλαμε να τις δούμε για κοινωνικούς λόγους)..

αν παραθεσεις ολη την παραγραφο θα δεις οτι εξαιρει τους συντελεστες και μεσα σε παρενθεση ερμηνευει τι εννοει σαν πολεοδομικα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

στη συγκεκριμένη ε/α 8

μιλάει για στοιχεία αυθαιρεσιών όχι για τ.μ.

δεν την εχω μπροστα μου τωρα αλλα γενικα στις ε/α υπαρχουν πολλες ασαφειες.Στην εγκυκλιο ομως το θεμα περιγραφεται επαρκως.....

Link to comment
Share on other sites

Και όσοι έχουν δόσεις, εφόσον εγώ κάνω αίτηση στις 01/01/2015 για να πάνε στο νέο νόμο, ως τότε πληρώνουν τις δόσεις τους βάσει του 4014 ή όχι;

 

Μπορεί δλδ κάποιος με δόση 10 ευρώ να εξοφλήσει σχεδόν το πρόστιμο για να μην του ανέβει η δόση στα 50 ευρώ ελάχιστο. Ετσι δεν είναι;

Αφού αίτηση μπορούμε να κάνουμε μέχρι τις 05/02/2015 σίγουρα

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.