Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Εγκύκλιος 3] 1-10-2013, Οδηγίες-διευκρινίσεις-απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις


Recommended Posts

Επειδη δεν ειμαι εξικειωμενη ακομη με τον 4178, χωροι σε υπογειες σταθμες με χρηση κατοικιας παιρνουν μειωτικο ή κανονικο συντελεστη;;;Ο νομος λεει οτι χωροι σε υπογεια  παταρια και σοφιτες  (κατα τη γνωμη μου ανεξαρτητου χρησης)  αντιμετωπιζονται με μειωτικο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 600
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ Τhodoris4

 

Kαποιες τραπεζες + Ταχ. Ταμιευτ (δεν ξερω αν ολες), δεν δεχονταν πληρωμες απο τον Αυγουστο που βγηκε ΦΕΚ του 4178...

Edited by cgiouvano
Link to comment
Share on other sites

Επισημαίνεται ότι τα ανωτέρω αναφερόμενα για τον υπολογισμό του προστίμου στις εκκρεμείς υποθέσεις ισχύουν στην περίπτωση όπου κατά τη μεταφορά των δηλώσεων δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι - επιφάνειες) χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές. Εφόσον κατά την αίτηση για μεταφορά των στοιχείων στις διατάξεις του Ν.4178/2013 μεταβάλλονται και τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης ( χώροι - επιφάνειες ) η καταβολή των επομένων δόσεων αναπροσαρμόζεται σύμφωνα με το νέο υπολογισμό και ανεξαρτήτως εάν το συνολικό ποσό είναι μικρότερο ή μεγαλύτερο από τον υπολογισμό της πράξης υπαγωγής κατά το Ν.4014/2011.

 

νομιζω αυτο ειναι παντελως ξεκαθαρο. αλλα η παλαιοτητα ειναι ενα λεπτο ζητημα και καιει πολυ κοσμο...

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμάστε να εγκαταστήσετε το PDF-XChange Viewer

Αυτό δουλεύω, ούτε με το Acrobat κάνω copy paste. 

Επίσης όταν προσπαθώ να κάνω unlock online μου βγάζει error.

Δεν είναι δίκαιο εσείς παίζεται μπάλα από εχθές το βράδυ και εγώ δεν έχω παπούτσια να μπω. 

 

Σχετικά με τη διαφορετική διαμερισμάτωση καταλαβαίνω πως όσοι συναινεσουν μπαίνουν στη δήλωση, Άκυρο για όσουν έχουν την πονηρή σκέψη να αφήσουν τους πρώτους ενδιαφερόμενους να πληρώσουν και αυτοί μα επωφεληθούν στη συνέχεια.  

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια από εχθές...

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2:

 

Ε/Α 3:

Δεν έχω καταλάβει εάν όσες έχουν ολοκληρωθεί, αλλά δεν έχουμε ανεβάσει σχέδια, θα πληρώσουν το τέλος του ΤΕΕ?

 

Ε/Α 4:

Απ' ότι καταλαβαίνω, όσοι έχουν επιλέξει να βγάλουν άδεια με το Α26 του 4014 και δεν την έχουν βγάλει ακόμη, θα πρέπει να εντάξουν το αυθαίρετο στον 4178 και πλέον θα έχουν άλλα 3 χρόνια για την άδεια.

 

Ε/Α 8:

Ποιά είναι τα "στοιχεία των αυθαιρεσιών" που δεν πρέπει να μεταβληθούν, ώστε να μην πας υποχρεωτικά με το νέο (μεγαλύτερο) πρόστιμο? Δηλαδή κάτι το οποίο έχεις βάλει ως ΥΔΒΧ στον 4014 και τώρα πάει ως ΥΔΚΧ, συντελεί μεταβολή των στοιχείων των αυθαιρεσιών ή εννοεί απλά να είναι ίδια τα τμ?

 

Ε/Α 15:

Στον ΝΟΜΟ του μπουρδελοκράτους ΔΕΝ λέει κάτι αντίστοιχο!!! Αυτή η ΜΠΟΥΡΔΑ τώρα βγήκε με την εγκύκλιο, η οποία όμως ΔΕΝ είναι ΝΟΜΟΣ. Τι κάνουμε εδώ συνάδερφοι??? Και έστω ότι ακολουθούμε την εγκύκλιο... Ποιά τμ θα πάρουν τη μείωση? Προσωπικά, θα τη βάζω στα πιο επιβαρυμένα τμ, δλδ αυτά που έχουν και ΥΥ ή ΥΚ ή σε Δ ή σε πρασιά κλπ.

 

Ε/Α 19:

Μία από τις σημαντικότερες ε/α..... ΕΔΩ βρήκαν να κάνουν τη Μ@Λ@ΚΙ@ τους και να γράψουν ότι να ΄ναι??? Μα καλά... δεν ξαναδιαβάζουν τι σκατά γράφουν??? Τέλος πάντων... εάν εννοούν αυτό που λέει ο Σταύρος πιο πριν, τότε ως ΒΧ λαμβάνονται μόνο σοφίτες, πατάρια και υπόγεια. Κοινώς, είτε βίλα είτε αποθήκη κήπου έχεις ΚΧ.

 

Ε/Α 22:

Άρα σε οικοδομή του 2000 που υπάρχει εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο υπόγειο, επειδή δεν έχεις αποδεικτικό για το υπόγειο, θα το βάλεις μετά το 2004, επειδή ρε παιδί μου η τεχνολογία είναι μπροστά, σου λέει ο νομοθέτης ότι δεν ξέρουμε πότε μπήκε το υπόγειο. Μπορεί εσύ το 2000 να έκανες την οικοδομή και μετά το 2008 να τη σήκωσες και να έβαλες το υπόγειο. ΛΟΓΙΚΟ!!! Ή είμαστε μηχανικοί ή όχι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναιι , Βασίλη αλλά αν το δέχεται ο ιδιοκτήτης το σχέδιο της υπαγωγής ως πραγματική κατάσταση, γιατί πρέπει εξ αρχής να είχε δώσει συναίνεση και να μην μπορεί μετέπειτα να συμφωνήσει και να αποδεχτεί και όλο αυτό να του κοστίσει 500+ ευρώ, αν φυσικά τα έχει βρει με τον ιδιοκτήτη της υπαγωγής (που για να τα δίνει σημαίνει ότι τα βρήκαν)

Συνάδερφε δε διαφωνώ μαζί σου στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό συμβαίνει τα βρίσκουν...εσένα όμως ποιος σε καλύπτει σε αυτή την περίπτωση ? Θα πας και θα πεις τους τα είχα πει ήταν ενήμεροι? Ίσως αν το αναφέρεις μέσα στα σχόλια της βεβαίωσης που θα εκδόσεις? βέβαια αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί με αυτό τον τρόπο καθιστάς και τον εαυτό σου συνένοχο ... τέλος υπάρχει και η κλασσική οδός δηλαδή ότι όταν πήγα εγώ εκεί, η αποθήκη κτλ κτλ δεν ήταν εκεί και κατασκευάστηκε στην συνέχεια και ο θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 22 β) Όταν στην περιοχή του ακινήτου δεν έχει καθοριστεί τιμη ζώνης λαμβάνεται υπόψη η ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στην Τοπική Δημοτική Κοινότητα όπου βρίσκεται το ακίνητο. Όταν στην οικεία Τοπική Δημοτική Κοινότητα δεν έχει καθοριστεί τιμή ζώνης τότε εκδίδεται διαπιστωτική πράξη του οικείου Δήμου η οποία αναφέρει σε τι ποσοστό της έκτασης της Δημοτικής Κοινότητας έχει καθοριστεί μέγιστη τιμή ζώνης που υπερβαίνει τα 2200 έουρα... 

 

 

ΤΙ ΠΙΝΟΥΝ!!!???

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομιζω αυτο ειναι παντελως ξεκαθαρο. αλλα η παλαιοτητα ειναι ενα λεπτο ζητημα και καιει πολυ κοσμο.

Αυτό ίσως να σημαίνει πως αν έχεις κάνει λάθος σε ένα συντελεστή και θέλεις να διορθώσεις, μπορείς, δε χρειάζεται να πας με τον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειμαι εξικειωμενη ακομη με τον 4178, χωροι σε υπογειες σταθμες με χρηση κατοικιας παιρνουν μειωτικο ή κανονικο συντελεστη;;;Ο νομος λεει οτι χωροι σε υπογεια  παταρια και σοφιτες  (κατα τη γνωμη μου ανεξαρτητου χρησης)  αντιμετωπιζονται με μειωτικο.

Εφόσον έχεις υπόγειο (βάσει ΝΟΚ), ότι χρήση και να έχει (Κ ή Β) θα πάρει το 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια από εχθές...

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 2:

..............

.......

 

Περίμενε ..... θα βγάλουν διευκρινιστική εγκύκλιο για την εγκύκλιο 3. :smile:

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.