Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντοπισμός λαθών στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ


hkamp

Recommended Posts

Κάνω Μ.Ε.Α. για ξενοδοχείο το οποίο έχει 9 ζώνες κι ένα Μ.Θ.Χ.

Σε κάθε ζώνη, στις αδιαφανείς και  στις διαφανείς επιφάνειες, το πρόγραμμα επιτρέπει να καταχωρίσεις μέχρι 200 εγγραφές αντίστοιχα. (Το ίδιο κάνει κι αν έχεις ορίσει μία ζώνη)

Σε μία ζώνη έχω 260 διαφανείς επιφάνειες, οπότε δεν τις παίρνει.

Τι κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση;

Το έχει αντιμετωπίσει άλλος αυτό το πρόβλημα;

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Ναι.

Τις ομαδοποιείς. Τα διαφανή με τα ίδια χαρακτηριστικά (U, g,  σκιάσεις, προσανατολισμό) τα περνάς σαν άθροισμα επιφανειών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω ένα πρόβλημα με τα αποτελέσματα του συστήματος Ψύξης. Και στο κτίριο αναφοράς αλλά και στο υπάρχον κτίριο μου βγάζει 0 kWh/m2.

Τι πιστεύετε ότι μπορεί να φταίει ή να έχω κάνει λάθος;

Σας ευχαριστώ.

 

Τελικά νομίζω ότι επειδή το κτίριο που επιθεωρείται είναι Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης γι'αυτό δε βγάζει αποτελέσματα στην ψύξη.

Αλλά έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και στο ΖΝΧ και δε μπορώ με τίποτα να βρω τι φταίει. Υπάρχει περίπτωση να κολλάει το πρόγραμμα;

Edited by CynthiaTsSt
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ξεχάσει να συμπληρώσεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία στο φύλλο του συστήματος ψύξης;

 

Μόλις παρατήρησα ένα μικρό bug. Σε ένα ΠΕΑ, πατάω "αποτελέσματα"->"ενεργειακή κατάταξη".

Εκεί μου εμφανίζει:

Κατανάλωση για το υπάρχον κτίριο: 387,8kW/m²

Κατανάλωση για το Σενάριο 1: 174,3kW/m²

 

Στην συνέχεια πατάω "Αποτελέστματα"->"Οικονομοτεχνική ανάλυση" και μου εμφανίζει πως η εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας είναι 213.4kW/m²

 

Όμως 387,5-175,3=213,5kW/m²

 

Το σφάλμα είναι αμελητέο (0.1kW/m²) αλλά μου έκανε εντύπωση που δεν ταιριάζουν και στο δεκαδικό τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δες τι γράφει στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ:

 

<<Σε πολλές περιπτώσεις παρουσιάζονται αποκλίσεις στα αποτελέσματα των υπολογισμών (της τάξεως δεκαδικών ψηφίων), με τη χρήση του λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ σε διαφορετικούς υπολογιστές. Αυτό συμβάνει κυρίως λόγω στρογγυλοποιήσεων ή άλλων υπολογιστικών ιδιομορφιών του λειτουργικού συστήματος το οποίο διαθέτει κάθε υπολογιστής.

Για το λόγο αυτό, η έκδοση του ΠΕΑ γίνεται με τη χρήση ενός κοινού πυρήνα υπολογισμών που χρησιμοποιούν όλοι οι επιθεωρητές μέσω της ιστοσελίδας www.buildingcert.gr. Οι έγκυρες τιμές αποτελεσμάτων είναι αυτές που αναφέρονται πάνω στο ΠΕΑ κατά την έκδοση του από το buildingcert.

Ο επιθεωρητής πριν την οριστική υποβολή και έκδοση του πιστοποιητικού ενεργειακής απόδοσης (ΠΕΑ),  θα πρέπει να ελέγχει τα αποτελέσματα που βγαίνουν πάνω στο προσωρινό φύλλο του ΠΕΑ και να μην αποκλίνουν σε σχέση με αυτά που έχει υπολογίσει στον δικό του υπολογιστικό πρόγραμμα. Σε περίπτωση μεγάλης απόκλισης των αποτελεσμάτων ή αποτελεσμάτων ενεργειακής κατανάλωσης που δεν είναι σωστά, θα πρέπει να γίνεται επανέλεγχος της εισαγωγής δεδομένων.  >>

Link to comment
Share on other sites

Σε μελέτες προκύπτει το πρόβλημα που δεν περνούν τα xml από το bc. Και πάλι η διαφορά στο δεκαδικό είναι πολύ μικρή.

Σε ΠΕΑ από τη στιγμή που η κατάταξη γίνεται σε server του bc δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα οποιοδήποτε ΠΕΑ ή ΜΕΛΕΤΗ, πατώντας "Έκθεση"==> "αποτελεσμάτων" βγάζει πάντα τα ίδια αποτελέσματα άσχετα με την πραγματική κατηγορία.


(Δες επισυναπτόμενο αρχείο)


 


Άρα δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην τεκμηρίωση των HM σε μια Μ.Ε.Α.???


Τι σημαίνουν αυτά τα αποτελέσματα; 


ΛΑΘΟΣ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.