Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητες αντίδρασης εναντίον προϊσταμένου πολεοδομίας


seth@tee

Recommended Posts

Καλησπέρα, συναδελφοι

 

Το πρόβλημα μου ξεφεύγει από τα βαθμονομημένα όρια της υπομονής-ψυχραίμιας-λογικής.

Το λοιπόν. Είμαι Ελ. επαγγελματίας πολιτικός μηχανικός στην επαρχία. Εδώ και 2 χρόνια δραστηριοποιούμαι μόνος μ. Τον τελευταίο χρόνο λόγω κάποιων υποθέσεων που ανέλαβα άρχισα να έχω συχνή επαφή με την τοπική πολεοδομία. Την οποία στελεχώνουν ένας 65αρης πολ. μηχανικός με πτυχίο από άλλη ευρωπαική χώρα, ένας σχεδιαστής με πτυχίο από άλλη μη ευρωπαική χώρα και μία ηλεκτρολόγος τ.ε. Οι εν λόγω προσωπικότητες έχουν κάνει ένα βρωμερό συστημα στην τοπική πολεοδομία. Και εξηγώ. Σε υπόθεση μου σε αγροτεμάχια τυφλά τα οποία υφίστανται προ του 2003 και δικαιούνται άδεια δόμησης ο εν λόγω προιστάμενος επέστρεφε συνεχώς τον φάκελο της αδείας, καταρχήν αρνούμενος την ύπαρξη του Ν.3212/2003, και στη συνέχεια βρίσκωντας αποφάσεις του ΣΤΕ για κάποιες μεμονωμένες επαγγελματικές εγκαταστάσεις στις οποίες επέβαλε την μη τήρηση του ν.3212/2003. Εμείς θέλουμε άδεια κατοικίας. Στη συνέχεια και εφόσον έφτασε τον πελάτη μου στα πρόθυρα νευρικού κλονισμού, ο πελάτης αποφάσισε να επενδύσει 50.000€ σε αγορά οικοπέδου και όλο αυτό, επειδή ο εν λόγω κύριος εγωιστικά δεν τηρούσε τον ν.3212/2003. Για καλή τύχη του πελάτη μου, η πωλήτρια άλλαξε γνώμη τελευταία στιγμή και δεν πούλησε. Έτσι κάναμε έγγραφο στην περιφέρεια για την υπόθεση και ούτε λίγο ούτε πολύ μας απάντησε ότι ο ν.3212/2003 και η υπηρεσία δόμησης πρέπει να εκδόσει την αδεια. Οταν φυσικά ξαναπήγαμε στην υπηρ. δόμησης άρχισε να μας καθυστερεί την πρωτοκόλληση του φακέλου με διάφορες πρωτοφανείς δικαιολογίες, μέχρι και νόμο επινόησε τον οποίο μου είπε να ψάξω να βρω για να δούμε αν χρειάζεται να περάσει ΕΠΑΕ. και φυσικά νόμος δεν υπήρχε, αλλά εμείς χάναμε βδομάδες. Και όλο δεν πρωτοκολλούσε τον φάκελο. Μιλάμε για 3 μήνες καθυστέρηση, για να μην μιλήσω για τα κοντά 13.000€ που έχασε ο πελάτης επειδή δεν του έβγαλε την άδεια την προηγούμενη χρονιά επικαλούμενος τις αποφάσεις του ΣΤΕ. Ο συγκεκριμένος κύριος όποτε δεν έιναι στις καλές του μιλάει και πολύ άσχημα. Εγώ πάντα με υπομονή πηγαίνω με ευγένεια. Στη συνέχεια εφόσον μας έκαναν ένα κάρο παρατηρήσεις (οι περισσότερες σωστές) μας εξέδωσε τελικά την έγκριση δόμησης αποδεχόμενος το έγγραφο της περιφέρειας και αφού έστειλα τον πελάτη και τους τσαμπουκαλεύτηκε για να πρωτοκολλήσουν επιτέλους τον φάκελο. /ο πελάτης όμως θέλησε τελικά να αναθεωρήσει την  έγκριση δόμησης για να μειώσει τα τ.μ. Έτσι πήγα ρώτησα τον προιστάμενο αν συμψηφίζονται εισφορές και κρατήσεις. Φυσικά μου απάντησε πως όχι και ότι πρέπει να τα ξαναπληρώσουμε όλα. Ανένδοτος. Παίρνω τον 4030 και ξαναπάω, τα ίδια αυτός. Τον ξαναπρωτοκολλό τον φάκελο φυσικά με αγριάδα του πελάτη καθώς εμένα με έδιωχναν με το πρόσχημα ότι έχουν πολύ δουλειά και δεν πρωτοκολλούν(άκουσον άκουσον). Τελικά με καλεί εκεί ο υπάλληλος επίσης τρομερά ακατάλληλος και αγενής και δικτάτορας, και μου λέει ότι έχει παρατήρηση στους Η/Χ. Η οποία στηρίχτηκε σε μία σημείωση του σεμιναρίου της Λεμπέση, όπου έλεγε ότι σε περίπτωση που δεν εξαντλείται η επιτρεπόμενη δόμηση το 20% των Η/Χ υπολογίζεται με την πραγματοποιούμενη. Το ξαναψάχνω, ρώταω εδώ ρωτάω εκεί, όπως επίσης και σε άλλες πολεοδομίες και καταλήγω ότι ο νοκ είναι σαφέστατος ότι πάει με την επιτρεπόμενη δόμηση. Ξαναπάω με τον νοκ και μου λέει πως αυτούνού του φαίνεται λογικό να πάει με την πραγματοποιούμενη και ότι αν επιμένω θα κάνει επερώτηση στην περιφέρεια. Ούτε λίγο ούτε πολύ θα τους ενημερώσει ότι ούτε να διαβάζει δεν ξέρει και να του διαβάσουν αυτοί το νοκ!!!!!Και   έτσι ο πελάτης δέχθηκε να κόψουμε Η/Χ. Ομως οι κύριοι κάνανε το λάθος να μην αποστείλλουν φύλλο παρατηρήσεων μέσα στο 20ημερο που ορίζει ο νόμος για την έγκριση δόμησης (σημειώνω 20ημερο και όχι 5ημερο γιατι ο 4030 λέει πως αν η υπηρ, τεκμηριώσει πως δεν μπορεί να τηρήσει το 5ημερο μπορεί να φτάσει στο 20ημερο, και αυτοί φυσικά τα πάνε όλα στις 20μέρες). Τελικά οι κύριοι έχουν ξεφύγει ήδη 2 μέρες από την προθεσμία και εγώ έχω ξεφύγει από τα νεύρα μου. Χάνω τον ύπνο μου πια, δεν έχω άλλη υπομονή και θέλω να τους τρέξω με κάθε μέσο! Α και επιπλέον, επειδή βγήκε σε σύνταξη η κυρία που έδινε πρωτόκολλο τώρα δεν πρωτοκολλούν τίποτα πια, καθώς η αντικαταστάτριά της είναι σε άλλο γραφείο ακόμη και έρχεται καμια ώρα κάθε μέρα και ότι προλάβει λέει και αυτήν σαν άλλος Δικτάτορας. 

 

Ουφ τελείωσα, αν τα καταφέρει κανένας ήρωας συνάδελφος και το διαβάσει όλο, παρακαλώ,  για βοήθεια. Ειναι τραγική η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε συναδελφε.

ΑΝ ειναι πραγματι ετσι τα πραγματα, καποιο λακο εχει η φαβα...

 

 

Καταγγελια στον ελεγκτη δημοσιας διοικησης.

Ετοιμασε την και πηγαινε πρωτα να τους ενημερωσεις.

Γραψε αναλυτικα το "σκηνικο" με στοιχεια, αν υπαρχουν, αντιγραφο του φυλλου ελεγχου, της αλληλογραφιας με την περιφερεια κτλ!!

 

Ή θα τους "καψεις" ή θα "καεις" εσυ, αφου ΟΑ δεν προκειται να ξαναεκδοσεις :smile:

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απόλυτη σχέση με το αντικείμενό σου δηλαδή τις πολεοδομίες αλλά σε καταλαβαίνω απόλυτα, έχω κι εγώ περάσει αντίστοιχες περιπτώσεις σε άλλες υπηρεσίες, οπότε απλά να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνος. Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό το αίσθημα αδικίας και αδυναμίας απέναντι σε αυτό το τερατούργημα που λέγεται Ελληνική Δημόσια Διοίκηση

 

Θέλω μόνο να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου αυτού του είδους οι άνθρωποι είναι ο απόπατος της νεοελληνικής σαπίλας που έχει διαποτίσει από άκρου ως άκρο το δύσμοιρο αυτό κρατίδιο της μπανανίας. Το χειρότερο είναι ότι το γνωρίζουν, αλλά δε τους νοιάζει καθόλου το μόνο που τους νοιάζει είναι ο εαυτούλης τους. Απέναντι σε τέτοιους υπάνθρωπους ειλικρινά το μόνο που αξίζει είναι η φυλακή, διότι εκμεταλλεύονται την εξουσία που τους έχει δοθεί και την χρησιμοποιούν για δικό τους ατομικό όφελος, πράγμα ειλικρινά κατάπτυστο

 

Εγώ θα συμβουλευόμουν δικηγόρο για να τους κάνω μήνυση για παράβαση καθήκοντος σε περίπτωση που αρνούνται να ακολουθήσουν νόμιμες διαδικασίες. Γενικά τις μηνύσεις τις τρέμουν γιατί μπορεί να θεωρηθούν επίορκοι, αλλά μην περιμένεις να βγάλεις άλλη άδεια από εκεί, αν προχωρήσεις σε αυτό το ακραίο μέτρο.

 

Επίσης καταγγελία για ανάρμοστη συμπεριφορά, καταγγελία για έλεγχο των πτυχίων τους (άπειρες οι περιπτώσεις πλαστών πτυχίων) κι ότι άλλο σε φωτίσει ο Θεός

 

Επίσης υπάρχει και ο "τρίτος δρόμος" για να κάνεις τη δουλειά σου, καθώς για μένα είναι ηλίου φαεινότερο τι παίζει στην περίπτωσή σου

 

Υ.Γ.: μου θύμισες περίπτωση ενός πελάτη μου που μου είπε κάποτε τι του ζήτησε μίζα προϊστάμενος πολεοδομίας και ειλικρινά έμεινα και τον κοίταγα κανά 2λεπτο με ανοιχτό το στόμα σα χάνος, τέτοια πλάκα έπαθα από το ποσό

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός έχεις πολλές επιλογές ... αναφορά ιεραρχικά, ελεγκτής κλπ. ... όπως παραπάνω ειπώθηκε.

Σαν πολίτης ο πελάτης σου αρχίζει από το ΦΕΚ 1048Β/2007 πάντα σε συνεννόηση με δικηγόρο κλπ.

 

Όμως να ρωτήσω και κάτι ... συνάδελφοι ε.ε. δεν υπάρχουν στην περιοχή ; σύλλογοι μηχανικών ; αυτοί πως το αντιμετωπίζουν ;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Δεν θεωρώ πως δεν θα ξαναβγάλω άδεια καθώς οι νόμοι είναι συγκεκριμένοι και ως προς τις προθεσμίες και ως προς ις προδιαγραφές των μελετών. Τώρα ότι θα εξαντλούν την αυστηρότητα και τις προθεσμίες το γνωρίζω, αλλά έτσι κι αλλιώς το κάνουν και μάλιστα παραπάνω από το νομιμο καθώς δεν μου πρωτοκολλούν καν πολλές φορές και οι προθεσμίες δεν τρέχουν. Αυτό θα εκλείψει. 

Το τι τους αξίζει μπορώ να το αναλύω για 10 ζωές, το θέμα είναι πόσο θα τρίξουν τα δόντια τους. Και επίσης με ποιο τρόπο βγαίνουν σε διαθεσιμότητα. Έχει σχέση ο αριθμός των καταγγελιών?

Επίσης η μη τήρηση από μέρους τους της προθεσμίας του 20ήμερου τι συνιστά (παράβαση καθήκοντος ίσως)?

Και τέλος το ότι θα υπογράψουν λάθος υπολογισμό των Η/Χ τον οποίο με εκβίασαν να κάνω, προφορικά βέβαια και αποδεικνύεται μόνο από εμένα σε πρώτη φάση και όλους τους υπόλοιπους γύρω μου στους οποίους βέβαια εγώ τα εξιστόρησα, συνιστά επίσης παράβαση καθήκοντος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα  καλα  οσα ανεφερες...δλδ. τι "καλα"....μαυρα χαλια...τεσπα

 

Ομως,

αν αυτη η συμπεριφορά..αποτελει τον "κανονα" του συγκεκριμενου υπαλλήλου

 

ή αν ειναι μια  "παρεκκλιση"...οφειλομενη σε "κάποιους" ...προσωπικούς λογους

 

δεν μπορουμε να το ξερουμε...

 

Αν, ομως, ειχες αναφερει οτι προκειται για την  " εξης  συγκεκριμενη περιοχη"

 

ειναι βεβαιο οτι θα ειχες την συμπαρασταση απο όλους όσους γνωριζουν σχετικα...

και  θα ειχες  αμεσα λαβει γνωση...απο  -τυχον- ομοιοπαθεις...

και θα ειχες ολα τα στοιχεια που θα χρειαζοσουνα για να κινηθεις εναντιον του με καθε νομιμο τροπο..

μηπως και γλυτωσετε εσυ  και οι υπολοιποι...

 

υγ

δλδ

[οπως και ο καν62 αναρωτηθηκε]

 

εκανες ερωτηση στον τοπικο συλλογο και "τα ακουγαν για πρώτη φορά"  και "δεν ηξεραν αν ειχε ποτε συμβει και σε άλλους"

 

 

 

κουιζ...προς  το φορουμ

 

σε ποια πολεοδομια ο προισταμενος  ειναι 65 ετων,  με πτυχιο απο  ευρωπαικη χωρα,

ο σχεδιαστης απο μη ευρωπαικη χωρα

εχει και μια ηλεκτρολογο τ.ε.

και βγηκε  σε συνταξη η ...κυρια που εδινε το πρωτοκολλο???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλά επειδή δεν τα λέω φόρα παρτίδα και τα ονόματά τους δεν σημαίνει ότι με ενδιαφέρει να κρατήσω το οτιδήποτε κρυφό από τους συγκεκριμένους.

Προφανώς και είναι όχι απλά γνωστή η δράση της συγκεκριμένης υπηρεσίας αλλά οι παθόντες ξεπερνούν τον 4ψηφιο αριθμό. Οσον αφορά τον τοπικό σύλλογο των μηχανικών, οι παλιοί μηχανικοι δεν τον ακουμπάνε γιατί κατά καιρούς μαζί τα κάνανε κάποιοι από αυτούς και αυτό μου το παραδέχτηκαν οι ίδιοι μπροστά σε όλους τους μηχανικούς σε συζήτηση κάτ'α την διάρκεια συνάντησης των μηχανικών. Οι νέοι ως επί το πλείστον κάνουν φασαρία, όπως και κάποιοι παλιοί για τους δικούς τους λόγους. Δεν έχω δει και πολύ χαϊρι από την οργανωμένη και σε συνεννόηση αντίδραση, οπότε δεν έχω και πολύ διάθεση να τους κινήσω όλους. Άλλωστε όπως είναι γνωστό στην αρχή όλοι συμφωνούνε και όταν έρχεται η ώρα να κάνουν πράξη τα λόγια τότε όλα ξαφνικά αλλάζουν. Εμένα με ενδιαφέρει τι μπορώ να κάνω μόνος μ! Αν μπορώ να κάνω κάτι!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.