Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκύκλιος 3 (οδηγίες-διευκρινίσεις) Vs N.4178/2013


Recommended Posts

Συνάδελφοι, να προσθέσω ένα ακόμη σημείο διαφωνίας της εγκυκλίου με τον Νόμο 4178/2013 που αφορά στις ολοκληρωμένες υπαγωγές του Ν. 4014/2011 στις οποίες δεν έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία και τα σχέδια.

Η εγκύκλιος τις διαχωρίζει από τις ολοκληρωμένες υπαγωγές του Ν. 4014 στις οποίες έχουν υποβληθεί όλα τα στοιχεία και καλεί τους ιδιοκτήτες και τους εξουσιοδοτημένους μηχανικούς τους να τις εντάξουν στις διατάξεις του 4178 (με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε νέα στοιχεία και ανταποδοτικό κόστος του ΤΕΕ) ενώ ο Νόμος 4178( παρ. 6 άρθρο 20) δίνει προθεσμία για την υποβολή των στοιχείων του Ν.4014 έως την καταληκτική ημ/νια υπαγωγής του Ν.4178, δηλαδή μετά από 18 μήνες.

Εξάλλου στο ίδιο άρθρο του 4178, παρ. 2 αναφέρεται ρητά ότι για τις ολοκληρωμένες πράξεις υπαγωγής για τις οποίες έχει καταβληθεί το σύνολο του προστίμου και έχει περαιωθεί η διαδικασία....εκδίδεται πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του παρόντος (αυτόματα ή μη, είναι κι αυτό σκοτεινό σημείο όπως έχει ήδη σημειωθεί στο forum). Και σύμφωνα με την υπ. αρ. 41498 Απόφαση για τη Διαδικασία ηλεκτρονικής υποβολής των δικαιολογητικών του Ν. 4014 (ΦΕΚ 2167/2011) άρθρο 2 παρ.2: ..."είναι δυνατή η περαίωση της διαδικασίας εφόσον εξοφληθεί το ενιαίο ειδικό πρόστιμο και υποβληθεί ηλεκτρονικά δήλωση του εξουσιοδοτημένου μηχ. ..ότι έχει στη διάθεσή του όλα τα δικαιολογητικά και τις μελέτες και θα τα υποβάλλει ηλεκτρονικά έως.."

Δηλαδή κατά τον 4014 και τον 4178 ολοκληρωμένες και περαιωμένες είναι οι υποθέσεις στις οποίες έχει πληρωθεί όλο το πρόστιμο και ο μηχανικός έχει δηλώσει υπεύθυνα ότι κατέχει τα σχέδια κτλ και θα τα υποβάλλει εμπρόθεσμα, αλλά σύμφωνα με την εγκύκλιο 3 αυτές είναι εκκρεμείς υποθέσεις!!!!

Εάν σύμφωνα με την εγκύκλιο χρειάζεται επαναυποβολή των στοιχείων με τις διατάξεις του νέου νόμου 4178 τότε ποιός είναι ο λόγος ύπαρξης της παράτασης της προθεσμίας που ανέφερα παραπάνω? Και φυσικά η υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού ότι κατέχει τις μελέτες δεν απασχολεί κανέναν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλώς και μόνον για να εισπράξει το ΤΕΕ, με τη σύμφωνη γνώμη του ΥΠΕΚΑ, το ανταποδοτικό τέλος!!!!!

Όλα γι' αυτό γίνονται!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και μας πετάξαν το "τυράκι" οτι δεν αλλαζει το προστιμο για να μην εχουμε σοβαρές αντιδράσεις......Αλλωστε οι περισσοτεροι συνάδερφοι ειναι σιγουροι οτι ολες οι δηλωσεις, ακομη κι αυτες που εχουν κανει τη β φαση(!), πρεπει να περασουν στον 4178....Στο σεμιναριο του ΙΕΚΕΜ σήμερα που το έθεσα θεωρουν οτι το θεμα εχει κλεισει και δε χρειαζεται να χανουμε χρονο πλεον....

Κατα τη γνωμη μου δηλωσεις που εχει πληρωθει ολο το προστιμο και ήταν σε ολοκληρωμένη υπαγωγη εξαιρουνται απο την υποχρεωτικη υπαγωγη στον νεο νομο.Αν ο ιδιοκτητης θελει βεβαιωση ας μας ενοχλησει (οταν την χρειαστει) και βλεπουμε τι θα χρειαζεται τοτε....

Η β φαση του 4014 έκλεισε ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ και το ξερουν πολυ καλα!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

δεν σε υποχρεώνει κανείς να περάσεις ολοκληρωμένη υπαγωγή στον 4178.

Ο ορισμός της ολοκληρωμένης όμως είναι αυτός που δυσκολεύει τα πράγματα.

Να έχεις πληρώσει όλο το πρόστιμο (οκ αυτό)

και να έχεις ανεβάσει το σύνολο των δικαιολογητικών. Προσωπικά δεν ξέρω καμία τέτοια περίπτωση.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το κλείσιμο της β΄φάσης του 4014 έγινε κακώς και παρανόμως.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κολησει ασχημα μ αυτο, γιατι ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΕΛΕΙΝΑ απο δω και μετα να μεταφερω δηλωσεις απο τον ενα νομο στον αλλο γιατι αυτο θα συμβει!.Η γνωστη οικογενεια απο την Ηγουμενιτσα ( "θελω να βγαλω το ματι του γειτονα") εχει κανει ήδη προσφυγη για αναστολη του 4178....

Αλλωστε απο 30/5 εχω φροντισει οι δηλωσεις μου να ειναι σε ολοκληρωμενη  υποβολη για να κατοχυρωσω δικαιωμα....

 

ssouanis, on 14 Oct 2013 - 22:54, said:snapback.png

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι το κλείσιμο της β΄φάσης του 4014 έγινε κακώς και παρανόμως.

Στους συναδερφους πεστα.....

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως κι εγώ!!!!!

Έτσι ακριβώς γίνεται στα δικτατορικά καθεστώτα του ...Ελλαδιστάν!!!

Μόνο και μόνο για να μαζέψουν κάποιοι τα ψίχουλα του ...ανταποδοτικού τέλους και να βιαστούν ν' ανεβάσουν την ατελή εφαρμογή, μήπως και μείνει στην ιστορία κάποιος που θέσπισε μια ...κόκκινη γραμμή και ...τρίχες κατσαρές!!!!

Αν διαβάσει κάποιος προσεκτικά τις "οδηγίες - συμβουλές" του ΣΤΕ, στην πρόσφατη απόφαση της ολομέλειας αυτού, καταλαβαίνει ότι, ΔΕΝ είναι ο νόμος αυτός αποδεκτός και αργά ή γρήγορα θα κριθεί και αυτός αντισυνταγματικός!!!

Μέχρι τότε η στρατηγική είναι ...."ό,τι, φάμε, ό,τι πιούμε κι ό,τι αρπάξει ο πωπός μας"!!!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι εχω την εντυπωση οτι λεει καπου στο νομο οτι οταν κανουμε υπαγωγη στον 4178 πρεπει ν ανεβασουμε τα απαραιτητα αρχεια ως το τελος του εξαμηνου που εχουμε κανει την υπαγωγη.Αν δηλαδη ενταξουμε ή μεταφερουμε κατι σημερα, μεχρι 5-2-14 πρεπει να χουμε ανεβασει ολα τα αρχεια.Ισχυει ή εχω μπερδευτει με την εγκυκλιο;;

Η .. εχω μπερδευτει γενικως......

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό το 6-2-15 έχει να φάει παρατάσεις..

δηλ εάν κάποιος σου αναθέσει στις 5-2-15 

τι κάνεις ξυπνάς υπηρεσίες για α/φ, ξενυχτάς κλπ..

αν είναι δυνατόν!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.