Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

συγνωμη που ξεφυγε ενα γραμμα παραπάνω

 

www.proodos21.gr

 

 

φιλικά

 

Οταν θέλετε να κάνετε απλές διορθώσεις των κειμένων, προτιμάτε να τις κάνετε κατευθείαν στο υφιστάμενο κείμενο χρησιμοποιώντας την δυνατότητα επεξεργασίας με το κουμπί Edit που βρίσκεται στο κάτω δεξιό μέρος κάθε μηνύματος.

Ευχαριστώ.

CostasV

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συνάδελφοι, πως γίνεται να οργανώνονται και να διαφημίζονται σεμινάρια πριν αποφασιστεί ο σχετικός ενεργειακός κανονισμός.

Όχι δεν έχει ψηφιστεί, αλλά ούτε στην δημοσιότητα το νέο προσχέδιο (μεχρι την έγκρισή του) που ετοιμάζει το ΤΕΕ δεν έχει γίνει γνωστό.

Συγχωρείστε με που είμαι σκεπτικός αλλά όλα αυτά με τα σεμινάρια τα θεωρώ προς το παρόν απαρέδεκτα και τελείως της αρπακτής.

Link to comment
Share on other sites

για κάποιους μπορεί να είναι απαράδεκτα ,για κάποιους που δεν θέλουν να βρεθούν προ εκπλήξεων είναι μια βοήθεια .ΦΕΚ θα περάσει το Π/Δ μετά τις εκλογές και θα ψηφιστεί .

Καλό είναι να γίνει κάποιος έλεγχος γιατι υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση όντως,αν και μεγάλη μερίδα μηχανικών έχει ξεκινήσει σεμινάρια μην βρεθεί προ εκπλήξεων .

Ο καθένας κρίνοντας και κάνοντας ...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το τι σεμινάρια παρακολουθούμε πρέπει να το διπλο-τριπλοτσεκάρουμε πάντα!

Απλά την συγκεκριμένη στιγμή...ο νόμος αν δεν κάνω λάθος έχει δημοσιευτεί! Αυτό που μένει είναι η υπουργική απόφαση που θα καθορίζει "τι", "πως" και "ποιος"! Άρα για ανθρώπους που δεν ασχολούνται καθημερινά με τα ενεργειακά...πράγμα που δεν είναι και κάτι απίθανο για μηχανικούς...και θέλουν να κάνουν την μεγάλη αλλαγή...τα σεμινάρια είναι κάτι καλοδεχούμενο....

Το θέμα είναι...τι πιστοποίηση θα δίνουν αυτοί οι οργανισμοί...και αν μετά θα μπορούν οι συμμετέχοντες να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των εξετάσεων!

Link to comment
Share on other sites

εξετάσεις θα δώσουν όλοι ανεξαιρέτως

ναι

εχουν όλοι οι μηχανικοί

για φυσικούς-χημικους-μαθηματικούς ρώτησες?

και αυτοί είναι στο κόλπο, γι'αυτό η 7μελης επιτροπή που θα κρίνει αν και πόσες ώρες σεμινάρια απαιτούνται για τον καθένα, ο ένας θα είναι από την ακαδημία αθηνών

Οι εξετάσεις θα δωθούν στις κατα τόπους νομαρχίες και επιμελητήρια στην ελληνική επικράτεια

Είναι φορέας πιστοποίησης η νομαρχία?

όσο για το ΤΕΕ, το ΙΕΚΕΜ ούτε σε 1 χρόνο δεν θα μπορεί αφού δεν έχει πιστοποιηθεί

Όσοι δεν έχουν ειδικότητα ενεργειακών θα πρέπει να κάνουν τα σεμινάρια

κοντός ψαλμός, αλληλούια

 

επειδή έχω το κληρονομικό χάρισμα, οι κύκλοι σεμιναρίων του ΤΕΕ δε νομίζω να ολοκληρωθούν ποτέ (τουλάχιστον για το 2009)

 

αυτά! (που λέει και ένας φίλος)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ενημερωθείτε καλά πριν κάνετε οτιδήποτε και μην βιάζεστε.

Έχει δημοσιευτεί προσχέδιο από το ΚΑΠΕ το οποίο το αλλάζει σε πολύ μεγάλο βαθμό από επιτροπή του ΤΕΕ. Να μην πω ότι αλλάζουν τελείως την λογική και μιλάμε για άλλο κανονισμό.

Τώρα από κει και πέρα ο καθένας όταν πληρώνει για σεμινάρια και θυσιάζει τον χρόνο του, να το κάνει σε πλήρη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

για χημικούς μου ειπαν οκ .για τους αλλους ..δεν νομιζω .

για φυσικούς-χημικους-μαθηματικούς ρώτησες?

και αυτοί είναι στο κόλπο, γι'αυτό η 7μελης επιτροπή που θα κρίνει αν και πόσες ώρες σεμινάρια απαιτούνται για τον καθένα, ο ένας θα είναι από την ακαδημία αθηνών

 

στην νομαρχία απλά θα λάβουν μέρος οι εξετάσεις με τους κατάλληλους ελεγκτες την ωρα τις διεξαγωγης

 

Είναι φορέας πιστοποίησης η νομαρχία?

όσο για το ΤΕΕ, το ΙΕΚΕΜ ούτε σε 1 χρόνο δεν θα μπορεί αφού δεν έχει πιστοποιηθεί

 

κοντός ψαλμός, αλληλούια

 

πως να ολοκληρωθουν οταν δεν εχουν την καταλληλη υποδομη και γραμματεια για να τα αξιοποιησουν?(κοινος μπάχαλο).

 

επειδή έχω το κληρονομικό χάρισμα, οι κύκλοι σεμιναρίων του ΤΕΕ δε νομίζω να ολοκληρωθούν ποτέ (τουλάχιστον για το 2009)

Link to comment
Share on other sites

Έχει δημοσιευτεί προσχέδιο από το ΚΑΠΕ το οποίο το αλλάζει σε πολύ μεγάλο βαθμό από επιτροπή του ΤΕΕ.

Μακάρι το ΤΕΕ να είχε αυτή τη δύναμη, δυστυχώς όμως.............

το ΤΕΕ το μόνο που κάνει και παλεύει πλέον (και δεν θα καταφέρει λόγω κοινοτικού δικαίου) είναι να δίνει ΜΟΝΟ αυτό την πιστοποίηση.

εν συντομία, το τεε περί άλλων τυρβάζει.

και η προσπάθεια που καταβάλλει φαίνεται στο κόστος των σεμιναρίων, πόσο ξεκίνησαν, πόσο πήγαν αργότερα και πόσο έχουν καταλήξει πλέον.

για χημικούς μου ειπαν οκ .για τους αλλους ..δεν νομιζω

άρα οι χημικοί standard μεσα. (μέσα έπεσε το όραμα). Και οι άλλοι μέσα θα'ναι.........δυστυχώς

στην νομαρχία απλά θα λάβουν μέρος οι εξετάσεις με τους κατάλληλους ελεγκτες την ωρα τις διεξαγωγης

ποια νομαρχία έχει χώρο εξετάσεων? καμμία (δεν ξέρω εγώ τουλάχιστο κάποια), αλλά αυτό ειναι το λιγότερο

 

εξέταση σε θερμοκάμερα. πόσοι που έχετε κάνει σεμινάρια, έχετε δουλεψει ή δει θερμοκαμερα? (έγω ούτε που ξέρω τι σχήμα έχει)

 

ερώτηση 1: πόσοι είναι οι πιστοποιημένοι φορείς μέχρι τώρα, που θα μπορούν (μόλις ψηφιστεί η ΚΥΑ & το ΠΔ) να δίνουν την πιστοποίηση?

(γιατί νόμο μπορεί να μην έχουμε, φορέα όμως ΕΧΟΥΜΕ)

ερώτηση 2: [όλοι θα κάνουμε σεμινάρια (that's a fact. πόσα? θ'αλλάζει κατά περίσταση αλλά κατα πως φαίνεται 100σταρα πατητή) και σιγά μη δε κάνουμε, 80.000 μηχανικοί & αστροφυσικοί να μπουν στην ιστορία υπολογίστε τον τζίρο που θα γίνει]

Υπάρχει κάποιος αναγνώστης του thread που έχει ολοκληρώσει τον αέναο κύκλο των σεμιναρίων του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

]Μακάρι το ΤΕΕ να είχε αυτή τη δύναμη, δυστυχώς όμως.............

το ΤΕΕ το μόνο που κάνει και παλεύει πλέον (και δεν θα καταφέρει λόγω κοινοτικού δικαίου) είναι να δίνει ΜΟΝΟ αυτό την πιστοποίηση.

εν συντομία, το τεε περί άλλων τυρβάζει.

και η προσπάθεια που καταβάλλει φαίνεται στο κόστος των σεμιναρίων, πόσο ξεκίνησαν, πόσο πήγαν αργότερα και πόσο έχουν καταλήξει πλέον.

 

άρα οι χημικοί standard μεσα. (μέσα έπεσε το όραμα). Και οι άλλοι μέσα θα'ναι.........δυστυχώς

 

ποια νομαρχία έχει χώρο εξετάσεων? καμμία (δεν ξέρω εγώ τουλάχιστο κάποια), αλλά αυτό ειναι το λιγότερο-χώρος αν γίνουν εκεί θα υπάρξει σιγά το δύσκολο εξέταση σε θερμοκάμερα. πόσοι που έχετε κάνει σεμινάρια, έχετε δουλεψει ή δει θερμοκαμερα? (έγω ούτε που ξέρω τι σχήμα έχει)είδαμε απο την ΕΒΕΤΑΜ που την εφεραν για το σεμιναριο "επιθεώρηση κτιρίων και μετρήσεις "

ερώτηση 1: πόσοι είναι οι πιστοποιημένοι φορείς μέχρι τώρα, που θα μπορούν (μόλις ψηφιστεί η ΚΥΑ & το ΠΔ) να δίνουν την πιστοποίηση?

οσον αφορά τα σεμινάρια οι πιστοποιημένοι φορείς δινουν βεβαίωση παρακολούθησης μόνο ,η πιστοποίηση ειναι το τελικό σταδιο κατόπιν

εξετασεων (γιατί νόμο μπορεί να μην έχουμε, φορέα όμως ΕΧΟΥΜΕ)

ερώτηση 2: [όλοι θα κάνουμε σεμινάρια (that's a fact. πόσα? θ'αλλάζει κατά περίσταση αλλά κατα πως φαίνεται 100σταρα πατητή) και σιγά μη δε κάνουμε, 80.000 μηχανικοί & αστροφυσικοί να μπουν στην ιστορία υπολογίστε τον τζίρο που θα γίνει]

Υπάρχει κάποιος αναγνώστης του thread που έχει ολοκληρώσει τον αέναο κύκλο των σεμιναρίων του ΤΕΕ?/

Link to comment
Share on other sites

]χώρος αν γίνουν εκεί θα υπάρξει σιγά το δύσκολο

αμ δε θα γίνουν εκεί, οι φορείς πιστοποίησης θα ειναι ιδιωτικοί

ΕΒΕΤΑΜ που την εφεραν για το σεμιναριο "επιθεώρηση κτιρίων και μετρήσεις

εμεις δεν ειδαμε. Εσεις που είδατε, την δουλέψατε κιόλας?

οσον αφορά τα σεμινάρια οι πιστοποιημένοι φορείς δινουν βεβαίωση παρακολούθησης μόνο ,η πιστοποίηση ειναι το τελικό σταδιο κατόπιν

εξετασεων

είπαμε κατόπιν εξετάσεων, το ξέρω, το'χω δει στο όραμα

επίσης δεν μιλάω για βεβαίωση παρακολούθησης

εγώ ρώτησα ΠΟΣΟΙ φορείς ειναι έτοιμοι ΜΕ ΤΗΝ υπογραφή της ΚΥΑ & του ΠΔ για να σου δίνουν πιστοποίηση ενεργειακού επιθεωρητη(κατόπιν εξετάσεων)?

άσε να απάντήσω εγώ για να μη τρολάρουμε στο thread..........1(ένας)

 

 

Σενάριο 1. ΜΗ νομιμοποίηση ημι-υπαίθριων και λοιπές παρανομίες. Με 1e/m2 τι πιστοποιείς?

α. Τα σχέδια της πολεοδομίας ----------> Συνένοχος σε παρανομίες άλλων με 100ευρώ το σπίτι

β. Την πραγματική κατάσταση--------> Αμα ξαναδεις πελάτη σφύρα μου κλέφτικα

 

Για τις παράνομες προσθήκες ας μη μιλήσω καλύτερα, μυαλό έχει ο καθένας και μπορεί να καταλάβει

 

Σενάριο2. (αρκετα πιθανο). Νομιμοποίηση ημι-υπαίθριων. Πιστοποιεις ΚΑΙ τον ημι-υπάιθριο και μετα:

α. όλα τάλλα νομιμα και δινεις πιστοποιητικο

β. υπάρχουν και άλλες παρανομίες οπότε πας στο Σενάριο 1

 

είπα και ελάλησα (που λέει κ' ένας φίλος μου)

 

edit: το'χω ξαναπει, η οικοδομή είναι σαν τη γυναίκα, ο τελευταίος πληρώνει τα σπασμένα και για τους προηγούμενους, τέλος

edit2: για τους αγώνες που δίνονται από τα συλλογικά όργανα έχει προλαλήσει η ιστορία

edit3: υπάρχει κάποιος που έχει ολοκληρώσει τον κύκλο σεμιναρίων του ΤΕΕ? Απαντώ ΕΓΩ: ουδείς και ούτε πρόκειται εντός 2009

edit4: το παντεσπάνι είναι τα κτίρια με αναλυτική. entry level εξοπλισμός (θερμοκάμερες+software=30.000euros)

 

Υπάρχει διαφωνία ως προς τα σενάρια?

Στα σενάρια είναι το ζουμί συνάδελφοι και όχι μου είπε ο ένας, όχι αλλιώς είπε ο άλλος και πόσες σελίδες είναι o ΚΕΝΑΚ.

Παρακαλώ να τοποθετηθείτε ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και η ουσία ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΕΝΑΡΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΘΕΣΑ.

Τώρα, το πόσες σελίδες θα'ναι ο ΚΕΝΑΚ και πόσες ώρες θα'ναι τα σεμινάρια είναι για όσους εθελοτυφλούν.

Οι σελίδες του κανονισμου και κάθε κανονισμού έχουν αξία όταν δίνουν λύσεις.

Πιστεύει κανείς, που σέβεται στοιχειωδώς την κοινή λογική του μηχανικού,

ότι θα δίνεται από τη νομοθεσία λύση στα προβλήματα που παρέθεσα?

Πάντως εγώ πιο μέσα εγώ θα πέσω εγώ, γιατί ΜΟΝΟ ΕΓΩ έχω το κληρονομικό χάρισμα........εγώ

 

edit5:προβλέπονται δειγματοληπτικοί έλεγχοι αν το πιστοποιητικό του κελυφους(sic) και το κέλυφος (ξανά μανά sic) συμβαδίζουν.

 

Τοποθετηθειτε επί των ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΤΑΤΩΝ (πιο ρεαλιστικών δεν έχει) ΣΕΝΑΡΙΩΝ που είπα.

Αν το επόμενο post ρωτάει πόσες σελίδες θα'ναι ο ΚΕΝΑΚ εγώ θα τρολλάρω στο thread μέχρι να γινω banned.

 

ευλόγησον

 

edit6: θα ήταν σύμφωνο με τα ιδεώδη και τα πιστεύω του έθνους μας, να μου πείτε τι λύση βρήκατε στα 2+μοναδικα σενάρια που υπάρχουν.

Και μη φοβάστε, πιστοποίηση δεν θα πάρω, δεν θ'αυξηθεί ο ανταγωνισμός,

θα πρέπει να δώσω εξετάσεις και τη μόνη θερμοκάμερα που έχω δει, είναι στον "Κυνηγό",

αλλά έτσι για να μου φύγει η περιέργεια

 

edit7:Συμβουλή προς νεαρούς συναδέλφους (και αυτό το'χω ξαναπεί αλλά δε γίνεται, θα το ξαναπω). Όσοι δεν έχετε πάει στρατό, να κυνηγήσετε το τρελόχαρτο.

Αξίζει όσο 10 πολυτεχνεία (μαζι με mscs+phds). Και μετά αφήστε τους να φτιάχνουν ότι κανονισμούς γουστάρουν.

Εσεις θα΄στε πιστοποιημένοι "με τη σφραγίδα του κράτους" και θα τους έχετε όλους "πιστοποιημένους"

 

edit8: κανείς? καλά ρε συνάδελφοι, μη μαρτυράτε. (Για να βάλω και κανα χρωματάκι, μηπως και δεν το προσέξατε)

 

edit9:5217, 14/05_3+50 | 5224, 14/05_8+50 | 5235, 15/05_2+00 | 5278, 15/05_9+30 | 5290, 16/05_1+50

| 5317, 16/05_8+50

 

σε αυτό το σημείο θελω να δώσω ειλικρινα τα συγχαρητηρια μου στον sakis που έκανε ότι καλύτερο μπορούσε για την Μπανανία μας, bravo sakis

 

...........και συνεχίζουμε........ΕΓΩ δεν βαριέμαι...............

5321, 17/05_1+25 | 5337, 17/05_6+10 | 5353, 17/05_11+30

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.