Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

 

εσύ μαστορα μόνο σε αυτό το thread βλεπω ποστάρεις, τρέχει κάτι?

 

και να'χεις αναφέρει ΕΣΥ κάτι που ΕΓΩ δεν το έχω αναφέρει, αποτελεί απλά ανέκδοτο,

 

εσύ δεν προλαβαίνεις από τα τηλέφωνα έτσι κι' αλλιώς

 

Α καλαααααααά !

 

Εσύ με πέρασες οτι κάνω και διαφήμιση στη Πρόοδο:D:D:D:D

 

Για να σου φύγουν οι υποψίες....ουδεμία σχέση έχω με σεμινάρια....ουδεμία σχέση έχω με άδειες κτλ. Το αντικειμενό μου είναι καθαρά μηχανολογικό και μάλιστα όχι κύρια στο χώρο της οικοδομής.

Ο λόγος που έψαξα εδώ είναι για να βρω δύο γρήγορες απαντήσεις σε μερικά ζητήματα όσον αφορά τις ενεργειακές επιθεωρήσεις που πρόκειται να γίνουν αναγκαίες στο μέλλον καθώς πρόκειται να υποβάλω φάκελο για επιδότηση και μέσα στις προσφορές να έβαζα και μια θερμοκάμερα.

 

Αν όλα αυτά σου φαίνονται rigid joint σαν μια μεγάλη θεωρία συνωμοσίας να το κοιτάξεις γιατί δεν νομίζω να έδωσα πουθενά το δικαίωμα τέτοιας αντιμετώπισης.

 

Φαίνεται οτι το έχεις ψάξει το θέμα αλλά νομίζω οτι δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε.

 

 

 

Επι της ουσίας....

 

Προφανώς και μας καλύπτεις πλήρως με την απαντησή σου Χάρη. Είναι σαφές οτι με - μας γλυτώνεις απο κατά πάσα πιθανότητα τσάμπα έξοδα σε σεμινάρια δίχως ουσιαστικό όφελος.

 

Εφόσον ακόμα είναι στον "αέρα" ο νόμος περί επιθεωρητών και δεν γνωρίζουμε 100 % το περιεχομενό του δεν έχει κανένα νόημα να τα παρακολουθήσει κανείς πέρα απο δικιά του ενημέρωση - εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok digilef, θα μαζεψω και το εν λογω κομμάτι του post

 

και ας μη ψαρώνουμε, "κλείσαν οι θέσεις των σεμιναρίων, τσιμα τσιμα προλαβαίνεται"

 

θα βρούμε θέσεις όταν 'ερθει η ωρα, να'στε σιγουροι γι'αυτό

 

και στα σεμινάρια, που παρακολουθείται, θέστε αυτά τα σενάρια,

 

εγω το εχω κάνει (φυσικά δεν πήρα απάντηση) αλλά πες πες κάτι τους ξεφεύγει στο τέλος (ο χάρης ξέρει, τα συζητήσαμε σε άλλο post)

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση...

σεμινάριο για την κατάρτιση όπως έψαξα κ είδα κάνει κ η εβεταμ Α.Ε.

απλά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν , κάνω τα μεταπτυχιακά στην εβεταμ και όχι στο ΙΕΚΕΜ- ΤΕΕ μετά θα υπάρχει πρόβλημα στην πιστοποίηση τους από τον φορέα που θα πιστοποιεί ?

τελικά ξέρουμε κάτι ή απλά γίνεται κουβέντα σε θεωρητικό κομάτι κ απλά ολοι περιμένουν τον νόμο για να δούν τι θα γίνει?

έχουν την ίδια βαρύτητα τα σεμινάρια της εβεταμ (όταν μάλιστα λέει ότι είναι από πιστοποιημένους ενεργειακά εισιγητές), ή το ΤΕΕ θα (αν είναι αυτό που θα πιστοποιεί ) θα κρίνει τελικά και το που έκανες σεμινάρια?

Εν ολίγης να τα κάνω στην εβεταμ ή θα φάω τα ''μούτρα'' μου ( κ τα € μου)???

Link to comment
Share on other sites

Όταν δούμε το νόμο σε ΦΕΚ τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε.

Μέχρι τότε, όπως είπα και παραπάνω, όλοι εικασίες κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τότε, όπως είπα και παραπάνω, όλοι εικασίες κάνουμε.

όλοι εκτός από μένα γιατί θα γίνουν όλα όπως τα έχω προβλέψει.

 

όλα τα επιστημονικά εργαλεία το δείχνουν πεντακάθαρα, ο ελληνικός καφές, η τράπουλα ταρώ, οι προφητείες του Νοστράδαμου και κυρίως.......

 

ο "γενέθλιος" αστρολογικός χάρτης του νομοσχεδίου

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση...

σεμινάριο για την κατάρτιση όπως έψαξα κ είδα κάνει κ η εβεταμ Α.Ε.

απλά αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν , κάνω τα μεταπτυχιακά στην εβεταμ και όχι στο ΙΕΚΕΜ- ΤΕΕ μετά θα υπάρχει πρόβλημα στην πιστοποίηση τους από τον φορέα που θα πιστοποιεί ?

 

τι εννοείς ? ποια μεταπτυχιακά στην εβατεμ ΑΕ και ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ ?!?!?!

 

τελικά ξέρουμε κάτι ή απλά γίνεται κουβέντα σε θεωρητικό κομάτι κ απλά ολοι περιμένουν τον νόμο για να δούν τι θα γίνει?

έχουν την ίδια βαρύτητα τα σεμινάρια της εβεταμ (όταν μάλιστα λέει ότι είναι από πιστοποιημένους ενεργειακά εισιγητές), ή το ΤΕΕ θα (αν είναι αυτό που θα πιστοποιεί ) θα κρίνει τελικά και το που έκανες σεμινάρια?

Εν ολίγης να τα κάνω στην εβεταμ ή θα φάω τα ''μούτρα'' μου ( κ τα € μου)???

 

Αυτό θα το δούμε στο τελικό κείμενο. Εγώ πιστεύω ότι δεν θα είναι μόνο το ΤΕΕ. Γιατί να έχει το μονοπώλιο των σεμιναρίων ? και στο κάτω κάτω, άποψή μου βέβαια, σιγά τον σοβαρό "επιστημονικό" φορέα. Θα μπορούσαν κάλλιστα και άλλοι φορείς να οργανώσουν τέτοια σεμινάρια, αρκεί να υπάρχει κάποια πιστοποίηση και να διεξάγονται από σοβαρούς ανθρώπους, γνώστες του θέματος.

 

Ίσως ο ...προφήτης rigid-joint να μπορεί να μας διαφωτίσει λίγο περισσότερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι πιο πεζό, από το ποιός θα δικαιούται να είναι επιθεωρητής.

 

Εστω ότι έχουμε δύο πανομοιότυπα οροφοδιαμερίσματα, με ίδιες απώλειες σύμφωνα με την μελέτη θέρμανσης. Και έστω ότι όντως έχουν κατασκευαστεί και με το ίδιο ακριβώς τρόπο, ώστε να έχουν στην πράξη και τον ίδιο συντελεστή μετάδοσης θερμότητας.

 

Εστω επίσης ότι τα διαμερίσματα αυτά θερμαίνονται με ανεξάρτητες κεντρικές θερμάνσεις , π.χ. ατομικοί λέβητες αερίου ή αυτόνομη κεντρική θέρμανσης με θερμιδομετρητές.

 

Αυτά τα διαμερίσματα ακόμη και αν θερμαίνονται τις ίδιες μέρες ανά χρόνο, είναι δυνατόν να έχουν διαφορετική ετήσια κατανάλωση καυσίμου, διότι η θερμοκρασία π.χ. που επιθυμούν οι ένοικοι του ενός διαμερίσματος μπορεί να είναι 23 deg C , ενώ οι ένοικοι του άλλου διαμερίσματος μπορεί να αρκούνται στους 20 deg C. Η διαφορά στην ετήσια κατανάλωσης καυσίμου μπορεί να είναι περίπου 20-30%.

 

Μπορεί επίσης το ένα διαμέρισμα (αυτό που θέλει τον χειμώνα να έχει 23 deg C) να έχει και air-condition, ενώ οι άλλοι (πιο σκληροτράχηλοι :smile: ) δεν έχουν. Η διαφορά στην ετήσια κατανάλωση ενέργειας αυξάνεται μέχρι και 40-50%.

 

Η ερώτηση: Θα υπάρχει διαφορά στην ενεργειακή ταυτότητα των δύο διαμερισμάτων ;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα η σύγκριση θα γίνεται μεταξύ κτιρίων και όχι μεταξύ ενοίκων... Φαντάζομαι ότι θα γίνει προσπάθεια ο παράγοντας χρήστης να αδιαστατικοποιηθεί θεσπίζοντας συγκεκριμένες συνθήκες για να γίνει ο έλεγχος πχ 20 βαθμούς. Με αυτόν τον τρόπο θα βλέπεις τι ενέργεια καταναλώνει το κτίριο για τις συνθήκες αυτές και το αποτέλεσμα θα το συγκρίνεις με τα πρότυπα κτίρια. Ανάλογα με το αποτέλεσμα της σύγκρισης θα δίνεται και η ενεργειακή ταυτότητα του κάθε κτιρίου.

 

Αυτό που ενδιαφέρει δεν είναι το απόλυτο μέγεθος της κατανάλωσης ενέργειας αλλά το σχετικό. Αν κάποιος θέλει να έχει πολύ ζεστό σπίτι το χειμώνα (να κυκλοφορεί με το φανελάκι) θα έχει το δικαίωμα να το κάνει. Απλά θα πληρώνει περισσότερο...

 

Αυτό που θα σου δίνει η ενεργειακή ταυτότητα του κτιρίου είναι η γνώση ότι σε ένα κτίριο με ταυτότητα Α θα ξοδεύεις λιγότερη ενέργεια (σχετικό μέγεθος) για την θέρμανση και την ψύξη του από ότι σε ένα με ταυτότητα Γ για να επιτύχεις τις ίδιες συνθήκες. Το πόση ενέργεια τελικά θα ξοδεύεις (απόλυτο μέγεθος) είναι δικό σου θέμα και εξαρτάται όπως σωστά είπες από τις συνήθειες σου.

 

Το να φτάσουμε ως κοινωνία να κατηγοριοποιήσουμε τους πολίτες βάσει της ενεργειακής τους συμπεριφοράς (και φορολογώντας τους ανάλογα) νομίζω ότι είναι τουλάχιστον πρώορο, για να μην πω ουτοπικό...

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, θα λαμβάνονται υπόψη οι λογαριασμοί ΔΕΗ και οι καταναλώσεις καυσίμου κάθε διαμερίσματος. Ειδάλλως τι νόημα θα έχει η πρόταση του επιθεωρητή να αντικατασταθούν τα κουφώματα ενός διαμερίσματος (και όχι αναγκαστικά όλης της οικοδομής) με καλύτερα θερμομονωτικά ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.