Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο κανονισμού ενεργειακής απόδοσης κτηρίων


solar

Recommended Posts

Είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των σεμιναρίων απο όλους τους μηχανικούς ακόμα και αν αυτοί είναι Ενεργειακοί μηχανολόγοι ΤΕΙ όπως εγώ ?

 

Απο ότι έχω καταλάβει είναι απαραίτητο , ισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο οσα λενε μεχρι τώρα φαινεται οτι οι πτυχιουχοι στα ενεργειακα ειναι εκτος σεμιναριων . ]Είναι υποχρεωτική η παρακολούθηση των σεμιναρίων απο όλους τους μηχανικούς ακόμα και αν αυτοί είναι Ενεργειακοί μηχανολόγοι ΤΕΙ όπως εγώ ?

 

Απο ότι έχω καταλάβει είναι απαραίτητο , ισχύει ?[λογικα οχι αλλα δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις στο υπουργειο ,απο εκει εμεθα οτι δεν χρειαζεται,διπλοτσεκαρε το ομως ]

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαιρούνται και αυτοί που το επίθετό τους περιέχει το "ενεργειακός" ή παράγωγά του ή αντίθετά του; :smile:

 

Π.χ Βασίλειος Ενεργειακός ή Ενεργητικός ή Ανενεργειακός ή Ανενεργητικός ή απλώς Άνεργος ;

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το τηλέφωνο που μπορώ αν απευθυνθώ ?

 

Στο υπουργείο ανάπτυξης που έψαξα έχει μόνο email οπου ήδη τους έστειλα ακριβώς το ερωτημά μου. Αν απαντήσουν θα ενημερώσω .

 

 

Μίλησα και με Πρόοδο για τα σεμινάρια.

 

http://www.proodos21.gr/

 

Εκεί επιμένουν οτι θα είναι υποχρεωτικά για όλες τις ειδικότητες και μάλιστα κατά μέγιστο 120 ( ή 150 ώρες δεν θυμάμαι ) όπως μου είπε.

 

Μάλιστα με ενημέρωσαν οτι αρχίζουν τα σεμινάρια τέλος μήνα.

 

Χωρίζονται σε ενότητες 2-3 ημερών και θα ολοκληρωθεί τον ιούλιο.

 

Παρακάτω παραθέτω το έντυπο που μου απέστειλαν

 

http://rapidshare.com/files/234323849/Energeiakoi_mai_2__959___962____922___973___954___955___959___962_.ppt

 

Τελικό κόστος όλου του προγράμματος είναι 1200 € με έκπτωση 20 % αν δηλώσουν συμμετοχή δύο συνάδελφοι παρέα.

 

Για πείτε την γνώμη σας?

 

Αξίζει τον κόπο.....είναι προαπαιτούμενο προκειμένου να πάρεις κατόπιν τις εξετάσεις του υπουργείο την πιστοποίηση ή απλά για επιμόρφωση το κάνει κανένας ?

Link to comment
Share on other sites

Θα εξαιρούνται και αυτοί που το επίθετό τους περιέχει το "ενεργειακός" ή παράγωγά του ή αντίθετά του; :smile:

 

Π.χ Βασίλειος Ενεργειακός ή Ενεργητικός ή Ανενεργειακός ή Ανενεργητικός ή απλώς Άνεργος ;

 

Παραθέτεις κάποια πληροφορία ?

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω μέλος (frikio) αναφέρει οτι όντως ισχύει αυτό που ρωτάω παρότι εγώ ήμουν αρνητικός.

 

Το χιούμορ πάντα ευπρόσδεκτο είναι όχι όμως όταν τουλάχιστον σε εμένα φάνηκε ειρωνικό.

 

Πάμε παρακάτω... :smile:

Link to comment
Share on other sites

για τα σενάρια θα τοποθετηθεί κανείς?

 

ή εχετε βρει την λύση και δεν τη λέτε?

 

ακόμα ρωτατε αν θα καποιοι δεν θα κάνουν σεμινάρια, όλοι θα κάνουν, οι ωρες θα παίζουν

 

ΝΑΙ, ΝΑΙ, πάρε το υπουργειο να σου πει για νόμο που δεν έχει υπογραφεί,

και μια και θα πάρεις ρωτα τι θα κάνουν με τους ημι-υπαίθριους

Link to comment
Share on other sites

...Στο υπουργείο ανάπτυξης που έψαξα έχει μόνο email οπου ήδη τους έστειλα ακριβώς το ερωτημά μου. Αν απαντήσουν θα ενημερώσω...

Όταν απευθύνετε ερώτημα σε μια δημόσια υπηρεσία μέσω email, γράψτε επώνυμο-όνομα-όνομα πατρός-αριθμό ταυτότητας-διεύθυνση-τηλέφωνο-θέμα ερωτήματος, έτσι ώστε να καταχωρηθεί όπως και οι έγγραφες αιτήσεις, να λάβει δηλαδή αριθμό πρωτοκόλλου και να σας απαντήσουν στα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο χαρη, το επιβεβαιώνω και εγω, απαντανε αν εισαι προβλεπόμενος

 

για τα σενάρια κανεις?

 

Σενάριο 1. ΜΗ νομιμοποίηση ημι-υπαίθριων και λοιπές παρανομίες. Με 1e/m2 τι πιστοποιείς?

α. Τα σχέδια της πολεοδομίας ----------> Συνένοχος σε παρανομίες άλλων με 100ευρώ το σπίτι

β. Την πραγματική κατάσταση--------> Αμα ξαναδεις πελάτη σφύρα μου κλέφτικα

 

Για τις παράνομες προσθήκες ας μη μιλήσω καλύτερα, μυαλό έχει ο καθένας και μπορεί να καταλάβει

 

Σενάριο2. (αρκετα πιθανο). Νομιμοποίηση ημι-υπαίθριων. Πιστοποιεις ΚΑΙ τον ημι-υπάιθριο και μετα:

α. όλα τάλλα νομιμα και δινεις πιστοποιητικο

β. υπάρχουν και άλλες παρανομίες οπότε πας στο Σενάριο 1

 

σημερα μάθαμε ότι τηλεφωνεις στο υπουργειο και σου λένε τι περιεχούν ΚΥΑ & ΠΔ που δεν έχουν υπογραφει,

 

ουτε από υπουργούς ουτε από τον πρόεδρο της δημοκρατίας

 

**************************************************

 

Σας ρωτώ ΕΥΘΕΩΣ, τι σας εμποδίζει να τοποθετηθείτε επί των 2+μοναδικών σεναρίων?

 

μόνο αν δεν πήρατε μυρωδιά τι παίζετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.