Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Θυμάμαι που ήθελαν τότε να ρίξουν τα αποθεματικά στο χρηματιστήριο και στα ομόλογα κι ήμασταν κάποιοι ''γραφικοί'' που φωνάζαμε να μην γίνει αυτό...

 

Πάρα πολλοί όμως οι μηχανικοί μας έλεγαν ότι ήμασταν αναχρονιστικοί, ότι το ταμείο είναι εύρωστο και να μην φοβόμαστε, ότι το χρήμα πρέπει να κινείται και άλλα τέτοια νόστιμα που σαν τέλεια συγχρονισμένα παπαγαλάκια αναμασούσαν.

 

Ο χρόνος κύλισε και φτάσαμε εδώ.

 

Κάντε σήμερα λοιπόν όλοι σας μια σκέψη, γυρίστε πίσω εκείνες τις εποχές και σκεφτείτε τι λέγατε εσείς; Ποια ήταν τότε η άποψη και ποια η αντίδρασή σας;

Εκεί θα ανακαλύψετε και τις δικές σας ευθύνες...

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε δεν υπήρχαν πολλοί από εμάς, οπότε οι ευθύνες αλλού....

Τώρα, δεν ξέρω αν κάποιος που δεν έχει ανάγκη (για να μην παρεξηγηθώ πάλι), είναι συνετό να πληρώσει σήμερα ένα ταμείο που σε λίγους μήνες θα αποτελέσει παρελθόν και κανείς δεν ξέρει αν αυτά που πληρώνει είναι ανταποδοτικά...

Ας τελειώνει η παροδία να γίνουν τελικά 3 τα ταμεία, και ο καθένας να πληρώνει ανάλογα με αυτά που βγάζει....Και φυσικά να υπάρχει το δικαίωμα επιλογής παύσης. Αυτό που ισχύει σήμερα είναι φασιστικό!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα γίνει ΙΚΑΡΕ όπως τα λες, αλλά τα χρωστούμενα που θα έχουν συσσωρευτεί μέχρι τότε δεν πρόκειται να χαριστούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό...Μπορεί να υπάρξει κάποιου είδους κουρέματος...Με ανάλογο αντιτιμο στη σύνταξη πχ. Ισως έτσι πάρουν κάτι από το καθόλου. 

Δεν προλαβαίνω τώρα να το αναλύσω, αλλά και για τους διακανονισμούς ισχύει καλύτερα να δίνεις το δικαίωμα στον άλλο να επιλέξει τι θα σου δώσει, από το να τον εξοντώσεις και να μην πάρεις τίποτα!!! Γιατί ως γνωστόν από την αρχαιότητα, αυτός που δεν έχει να δώσει, δεν θα δώσει ακόμη και τα νύχια να του ξεριζώσεις.

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με αρκετους συναδερφους (με 20 χρονια στο ταμειο οι δικοι μου)  απο το μεσημερι,κανεις δεν πληρωνει και ολοι πιστευουν οτι τελικα δεν θα περασει ουτε αυτη η "πουστια" απο τον Σελιανακη. Σιγουρα το αποτελεσμα των εκλογων θα παιξει σημαντικο ρολο,μια κυβερνηση που φευγει δεν ξερω ποσο θα υποστηριξει μια παραλογη αποφαση (για ενα ασφαλιστικο  ταμειο που επισης φευγει). 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος από 01/01/2015 θα υπάρχει η ελάχιστη εγγυημένη σύνταξη και για να μην τρέφετε αυταπάτες δεν θα'ναι για καλό.

Κατ' ουσία το κράτος θα λέει ότι εγώ μπορώ να εγγυηθώ για τα 300,00€ άρα αυτά θα δώσω.

Τα ταμεία θα είναι μείον (να'ναι καλά τα ομόλογα) και θα λένε κι εμείς δεν μπορούμε να δώσουμε παραπάνω οπότε αυτά που θα πληρώνουμε ως εισφορές θα είναι για 300,00€ σύνταξη.

 

Το παιχνίδι είναι τόσο στημένο αλλά πάλι δεν θέλετε να δείτε τη φάκα. Αφού σας/μας έφαγαν τα αποθεματικά (τα έφαγαν τα golden boys κι όχι οι Δ.Υ., ΟΚ?) τώρα ετοιμάζονται για το κόλπο του αιώνα.

 

Θα σας/ μας στείλουν στον ιδιώτη. Θα βγουν και κάποιες προσφορές δελεαστικές και βουρ θα πάτε όλοι σαν προβατάκια. Φυσικά ανακουφισμένοι από την εξέλιξη θα ξεχάσετε ότι σας έφαγαν τα αποθεματικά και βούλιαξαν το ταμείο και θα'ναι όλα καλά!

 

Εμείς θα είμαστε πάλι εκεί να φωνάζουμε ότι δεν πρέπει να μπει ο ιδιώτης στην ασφάλιση αλλά πάλι θα μας λέτε αναχρονιστικούς, κολλημένους κλπ...

 

Ο ιδιώτης φυσικά θα εισπράττει αλλά όταν θα είναι να δώσει σε κάποια χρόνια από τώρα θα βαρέσει μια κανονιά και τα σκάγια θα πάρουν πολλούς. Όπως στην Αμερική με πολλές ασφαλιστικές. Το κράτος θα σου πει τότε, μεγάλε εγώ μπορώ να εγγυηθώ μόνο 100,00€ (α, ναι ξέχασα να σας πω ότι στο μεταξύ η ελάχιστη θα έχει γίνει 100,00€ αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε) οπότε πάρε αυτά και καλό δρόμο!

 

Καλό δρόμο λοιπόν...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ασφαλιστικό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα ολόκληρης της Ευρώπης και όχι μόνο της Ελλάδας και χρειάζεται οργανωμένες αλλαγές με γνώμονα το μέλλον και όχι το πως ήταν κάποτε τα πράγματα ή τις συντεχνιακές απαιτήσεις κάθε φορά. Το αυτονόητο στην Ελλάδα απαιτεί τρομερή προσπάθεια να εφαρμοστεί. Ποιά  3 ταμεία και ποιά 33; 1 και μοναδικό πρέπει να είναι το ταμείο για όλους ανεξαιρέτως του επαγγέλματος. Ενιαίες εισφορές- ενιαίες παροχές. Δεν γίνεται ο αγρότης εδώ και 30 χρόνια να μην έχει πληρώσει δεκάρα στο ασφαλιστικό (τώρα τους έβαλαν να πληρώνουν), του δημοσίου υπαλλήλου να του τα πληρώνει το κράτος (δηλαδή πάλι εμεις) και του εε να του ζητάς 1.000 ευρώ το μήνα όπως είναι οι τραγικές τελευταίες κλίμακες του ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και οι δικές μας πλέον. Αφού πλέον όλοι είμαστε στον ΕΟΠΠΥ ή όπως αλλιώς ονομάζεται πλέον προς τι οι διακρίσεις; 

 

Δυστυχώς, η ώρα των κυνικών αποφάσεων στην Ελλάδα έφτασε νωρίτερα από τις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες λόγω και εγκληματικών επιλογών που έγιναν. (Ένα πολύ ωραίο άρθρο ακολουθεί)

 

http://www.euro2day.gr/specials/topics/article/1138539/to-telos-toy-kratoys-pronoias-sthn-evroph.html

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος από τους συναδέλφους που εκφράζουν την άποψη ότι η ενοποίηση των ταμείων θα μας ωφελήσει με κάποιο τρόπο, από που αντλείτε αυτή τη σιγουριά.....

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ήδη έχουμε ενοποιηθεί με άλλα δύο ταμεία και στην πράξη η μόνη αλλαγή είναι ότι δεν μπορούμε πλέον να ασκήσουμε πίεση στο ΤΣΜΕΔΕ (όλες οι αποφάσεις πρέπει να περάσουν από το ΕΤΑΑ) και ότι πλέον για τις εισφορές μας (των μηχανικών) έχουν λόγο και οι εκπρόσωποι των δικηγόρων, των συμβολαιογράφων και των γιατρών.

Κατά τα άλλα κάθε κλάδος του ΕΤΑΑ έχει τις δικές του εισφορές.

Οπότε γιατί περιμένετε κάτι διαφορετικό από μία ακόμα ενοποίηση ταμείων;

Πιστεύετε πραγματικά ότι τους νοιάζει να απλοποιήσουν το ασφαλιστικό ή να μειώσουν τα λειτουργικά έξοδα των ταμείων;

Κατά την άποψή μου το μόνο που τους νοιάζει είναι να μαζέψουν όλο το χρήμα σε έναν κουβά για να μπορούν να βάζουν πιο βαθιά το χέρι τους μέσα...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

.............................................................

Πιστεύετε πραγματικά ότι τους νοιάζει να απλοποιήσουν το ασφαλιστικό ή να μειώσουν τα λειτουργικά έξοδα των ταμείων;

Κατά την άποψή μου το μόνο που τους νοιάζει είναι να μαζέψουν όλο το χρήμα σε έναν κουβά για να μπορούν να βάζουν πιο βαθιά το χέρι τους μέσα...

 

Δηλαδή ποιοι είναι αυτοί οι εξωγήινοι ; οι αλλόθρησκοι ; ποιοι ακριβώς ;

Εκτός αν έχεις σιγουρευτεί ότι όποιος και εάν κυβερνήσει θα είναι κλέφτης. Γιατί τόση μιζέρια ; εσύ δεν ψηφίζεις ; μη μου πεις ότι όλοι είναι ίδιοι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.