Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Βασίλη Τ. και Τζίνα αυτό που λές είναι ορθό, αλλά τον υπολογισμό με το μειωμένο ασφαλιστέο εισόδημα τον έχουν αυτοί που υπάγονται ή θα υπάγονται στο άρθρο 39 [όπως αναφέρει το άρθρο 98].

Για αυτούς που λές το άρθρο 39, εδάφιο 9 αναφέρει: δες το συνημμένο.

 

Από την στιγμή που υπάγεσαι στο Άρθρο 39, ΕΦΑΡΜΟΖΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ. Συνεπώς, ΔΕΝ προκύπτει από ΠΟΥΘΕΝΑ ότι "όσοι δηλώσουν εξαρτημένη εργασία δεν θα έχουν την έκπτωση που προβλέπεται στους υπόλοιπους". 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι κι εγώ αυτής της άποψης με την Άσπα.

Θεωρητικά θα το μάθουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Οπότε, αναμονή μέχρι τότε!

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ αυτής της άποψης με την Άσπα.

Θεωρητικά θα το μάθουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας.

 

Δεν μπορεί εγκύκλιος να σε βγάλει εκτός... Οι όποιες εγκύκλιοι απλά ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΟΥΝ τον εκάστοτε Νόμο. Αυτό που λες απαιτεί ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ...

Edited by ασπα τσινα
Link to comment
Share on other sites

Τζίνα αναζητάς ξεκάθαρες απαντήσεις σε ένα νόμο και σε εγκυκλίους που δεν είναι ξεκάθαρες!

Κατά την άποψή

μου (αυτό είναι και το πρόβλημα, ότι ο κάθε ένας έχει μια άποψη επί πραγμάτων που θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα), επειδή η παράγραφος αυτή αναφέρεται σε ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ περίοδο, αυτή η περίοδος αφορά όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες είτε θεωρούνται ασφαλιστικά ως μισθωτοί είτε ως ΕΕ! Εξάλλου και αυτοί που θεωρούνται ασφαλιστικά μισθωτοί ανήκουν επί τις ουσίας στο άρθρο 39 ανεξάρτητα αν επιμερίζονται οι εισφορές!

ΞΕΚΑΘΑΡΑ πράγματα όμως δεν υπάρχουν!!!

Καλημέρα σε όλους

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τζίνα αναζητάς ξεκάθαρες απαντήσεις σε ένα νόμο και σε εγκυκλίους που δεν είναι ξεκάθαρες!

Κατά την άποψή

μου (αυτό είναι και το πρόβλημα, ότι ο κάθε ένας έχει μια άποψη επί πραγμάτων που θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρα), επειδή η παράγραφος αυτή αναφέρεται σε ΜΕΤΑΒΑΤΙΚΗ περίοδο, αυτή η περίοδος αφορά όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες είτε θεωρούνται ασφαλιστικά ως μισθωτοί είτε ως ΕΕ! Εξάλλου και αυτοί που θεωρούνται ασφαλιστικά μισθωτοί ανήκουν επί τις ουσίας στο άρθρο 39 ανεξάρτητα αν επιμερίζονται οι εισφορές!

ΞΕΚΑΘΑΡΑ πράγματα όμως δεν υπάρχουν!!!

Καλημέρα σε όλους

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλημέρα.

 

Δεν μίλησα για ξεκάθαρες απαντήσεις, μίλησα για τεκμηριωμένες (με βάση τον νόμο) απαντήσεις. Τι να κάνουμε ρε παιδιά, ΝΟΜΙΚΑ ο παρόντας νόμος δεν ορίζει πουθενά ότι "όσοι δηλώσουν εξαρτημένη εργασία δεν θα έχουν την έκπτωση που προβλέπεται στους υπόλοιπους".

 

Η παραπάνω διατύπωση μοιάζει περισσότερο με αυθαίρετο (στην καλύτερη) και κατευθυνόμενο (στην χειρότερη) συμπέρασμα.

 

Αυτό δεν χρήζει παρερμηνείας, ούτε χωρά διαφορετικές "απόψεις": ΝΟΜΙΚΑ είναι αυτό ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, πώς να το κάνουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΣΜΕΔΕ με δόση στις 21 κάθε μήνα...
και χρωστούν 2016-Β (με/χωρίς αναδρομικά).


ΟΙ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ !!!

Ήδη δεν έχουν πάρει την δόση του Ιανουαρίου.

Χρειάζεται να πάει κάποιος στα γκισέ του ΤΣΜΕΔΕ για συνεννόηση για την δόση του Ιανουαρίου ...
... και...

ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 2% !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Δεν μίλησα για ξεκάθαρες απαντήσεις, μίλησα για τεκμηριωμένες (με βάση τον νόμο) απαντήσεις. Τι να κάνουμε ρε παιδιά, ΝΟΜΙΚΑ ο παρόντας νόμος δεν ορίζει πουθενά ότι "όσοι δηλώσουν εξαρτημένη εργασία δεν θα έχουν την έκπτωση που προβλέπεται στους υπόλοιπους".

 

Η παραπάνω διατύπωση μοιάζει περισσότερο με αυθαίρετο (στην καλύτερη) και κατευθυνόμενο (στην χειρότερη) συμπέρασμα.

 

Αυτό δεν χρήζει παρερμηνείας, ούτε χωρά διαφορετικές "απόψεις": ΝΟΜΙΚΑ είναι αυτό ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ, πώς να το κάνουμε...

 

Εφόσον είναι τόσο απλά γράψε μας τη σωστή απάντηση να ξεστραβωθούμε και εμείς τότε!! Νομικά να δεις πόσες διαφορετικές ερμηνείες υπάρχουν!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikosniki
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι τόσο απλά γράψε μας τη σωστή απάντηση να ξεστραβωθούμε και εμείς τότε!! Νομικά να δεις πόσες διαφορετικές ερμηνείες υπάρχουν!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Την έχω γράψει 3 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται διαμάχη και μεταξύ μας συνάδελφοι. Ας περιμένουμε να δούμε τι θα μας έρθει. Άλλωστε ο καθένας μας έχει κάνει τους υπολογισμούς του για κάθε ενδεχόμενο. Μηχανικοί είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Τα excel έχουν πάρει και έχουν δώσει! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο Βασίλη.

 

Το μόνο που χρειάζεται αυτή τη στιγμή είναι να περιμένουμε μέχρι το τέλος της εβδομάδας που θεωρητικά θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια μας. Και ηρεμία όπως λες κι εσύ! :)

 

 

Υ.Γ. Με ΦΕΚ ασχολιόμουν στην προηγούμενη δουλειά μου.

Το πόσες ερμηνίες υπάρχουν, πάντα εντός του πλαισίου του νόμου, θα εκπλαγείτε!

Τα πάντα είναι κακογραμμένα!

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.