Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω με βάση ποιο νόμο θα πληρώνουμε εμείς 38% και οι υπόλοιποι Ε.Ε (όσοι ήταν στο ΤΕΒΕ) 28%. Γνωρίζει κάποιος αν έχει ασχοληθεί το ΤΕΕ με αυτό το θέμα? Γιατι βλέπω οτι γενικά συζητάμε πότε και πως θα πληρώσουμε, σε πόσες δόσεις θα πληρώσουμε κτλ, αλλα δεν συζητάμε καθόλου το βασικό αυτό το θέμα και τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να είχαμε προσφύγει και με την στήριξη του ΤΕΕ και όλων των συλλόγων μας στα σχετικά δικαστήρια της χώρας και της ΕΕ. Με βάση αυτά τα διαφορετικά ποσοστά υπάρχει θεωρώ (φαντάζομαι και εσείς συμφωνείτε) διάκριση των πολιτών αυτής της χώρας σε διαφορετικές κατηγορίες και θα πρέπει να εξισωθούν αυτά τα διαφορετικά ποσοστά. Θα ήθελα την γνώμη σας

Ας με επιβεβαιώσει ή διαψεύσει κάποιος που το θυμάται και το γνωρίζει καλύτερα? Όταν φτιάχνονταν αυτό το ασφαλιστικό ο Κατρούγκαλος δεν ήταν που καλούσε τους φορείς μας για να συζητήσουν (και πιθανόν να καταργήσουν) αυτό το 4%+7% και οι δικοί μας δεν προσέρχονταν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο topic για αυτήν την ερώτηση αλλά θα την κάνω εδώ. 

Στην εταιρεία που δουλεύω με μπλοκάκι μου λένε τώρα να κόβουμε μεταξύ μας μικρές αποδείξεις για να φαινεται οτι έχουμε πάνω από δύο εργοδότες αρα να μην χρειάζεται να πληρώνουν τα 2/3 των εισφορών.

Παρολα αυτά λενε ότι επειδή θα είναι μεχρι 3 οι εργοδότες με το 75% στην εταιρεία μου δεν χάνω την ιδιότητα "μισθωτού".

 

Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει όντως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο topic για αυτήν την ερώτηση αλλά θα την κάνω εδώ. 

Στην εταιρεία που δουλεύω με μπλοκάκι μου λένε τώρα να κόβουμε μεταξύ μας μικρές αποδείξεις για να φαινεται οτι έχουμε πάνω από δύο εργοδότες αρα να μην χρειάζεται να πληρώνουν τα 2/3 των εισφορών.

Παρολα αυτά λενε ότι επειδή θα είναι μεχρι 3 οι εργοδότες με το 75% στην εταιρεία μου δεν χάνω την ιδιότητα "μισθωτού".

 

Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει όντως?

 

Να υποθέσω εννοείς την φορολόγηση σαν μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακόμα δεν το γνωρίζω αλλά θα με ενδιέφερε να το μάθω. Λογικά θα επηρεάζεται και το φορολογικό αν κόψεις σε πάνω από 3. Άλλα αν το ξέρει κάποιος συνάδελφος καλύτερα ας μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν "χαλάσεις" τις προυποθέσεις πρέπει να συντρέχουν που προβλέπονται από τον ΚΦΕ για να έχεις τα θετικά των μισθωτών (σύμφωνα πάντα με τη φορολογία εισοδήματος).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή στο site για τις εισφορές (πίνακας οικονομικές εκκρεμότητες) μου εμφανίζει αυτό :

 

Η διαδικασία ανάρτησης των εισφορών στις Ηλεκτρονικές Υπηρεσίες είναι σε εξέλιξη. Προσωρινά δε μπορείτε να δείτε την εισφορά σας
Στοιχεία ληξιπρόθεσμων οφειλών μη διαθέσιμα αυτή τη στιγμή, παρακαλούμε δοκιμάστε αργότερα.
 
Edited by Vasilis T.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνουν εν κινήσηει με τα στοιχεία που έχουν.

Το θέμα είναι να μην προσπαθείς να βάλεις εν κινήσηει την αλυσίδα στο ποδήλατο (βλ. ΓΑΠ). 

 

εν κινήσει

εν κινήσει

εν κινήσει

εν κινήσει

εν κινήσει

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.