Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητηριο ΤΣΜΕΔΕ


zefuros

Recommended Posts

Παιδιά ξαναρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί.

Πριν μήνες πλήρωσα το Β2016 που το τύπωσα από το tsmede.gr. Ακόμα δεν υπήρχε το site του ΕΦΚΑ οπότε θεωρώ ότι καλά έκανα και πλήρωσα.

 

Προχτές πλήρωσα το ΕΦΚΑ (τελικά δεν έπρεπε να βιαστώ...τέλοσπάντων).

 

Στο tsmede.gr υπάρχει το Β2011 ως αναδρομικά. Αυτά πρέπει να τα πληρώσω με το ειδοποιητήριο του ΤΣΜΕΔΕ? Δεν θα βγουν στον ΕΦΚΑ?

Άλλα θα πληρώνω από το ΤΣΜΕΔΕ και άλλα από το ΕΦΚΑ? Πώς θα πληρωθούν αυτά τα ανδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ από Β2011 έως Α2015? Ανά εξάμηνο? Δηλαδή θα πρέπει για άλλα 4 χρόνια να μπαίνω και στο ΤΣΜΕΔΕ για ειδοποιητήριο? 

 

Τι μπέρδεμα είναι αυτό ρε παιδιά?

 

Από εδώ και πέρα (άρα και το Β2011), κάθε εξάμηνο θα βλέπεις για τα αναδρομικά σου στο ΤΣΜΕΔΕ. Οπότε είναι ακριβώς όπως τα γράφεις. Δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση ότι σκοπεύουν να τα ενοποιήσουν (και μεταξύ μας με την ανικανότητα τους, να μην το ευχεσαι γιατι είναι ικανοί να το βάζουν κάθε μήνα τα αναδρομικά από λάθος, και μετά να λένε α συγγνωμη παρανόησης, αλλά δεν πειράζει και δεν χαίρεστε που μας τα δώσατε νωρίτερα?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεταφέρω από:

(1) ΕΓΚ. 1/ΔΙΕΙΣΦΜΜ/26/87160/20-01-2017/ΕΦΚΑ (σελ. 7) και 

(2) ν.4387/2016 αντίστοιχα.

post-2272-0-76874300-1487404907_thumb.jpg

post-2272-0-05934300-1487404916_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πχ κάποιος δεν πληρώσει εντός χρονικού ορίου χάνει διακανονισμό που έχει με το ΤΣΜΕΔΕ;

Δεύτερον και κατ επέκταση του προηγούμενου για προθεσμία λήξης στις 28 θα πρέπει (τουλάχιστον ηλεκτρονικά) να πληρωθεί 4-5 μέρες πριν ώστε να μην υπάρξει εμπλοκή σωστά;

Και μια διαπίστωση, με αυτόν τον τροπο δεν υπάρχουν πλέον παρατάσεις και φωνές. Αθόρυβα πλέον κάθε ένας που είναι διαφορετική περίπτωση πληρώνει η δεν πληρώνει.. Όποτε και διάφορες αντιδράσεις πάνε στράφι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι εισφορες για εφαπαξ και επικουρική μάθαμε αν και που βγηκαν? Μη μας έρθει κανένα αναδρόμικο και έντοκο μπουγιουρντι και τρέχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ίδια περίπτωση. Μήπως ξέρει κανείς να απαντήσει; Ευχαριστώ.

Εισφορές 6,95% για υγεία πληρώνεις πλέον για όλα τα εισοδήματα, από κάθε πηγή. Δεν υπάρχει απαλλαγή.

 

 

Την ιδέα μου την έδωσε ο Baudolino λίγο πιο πάνω.

Μπορεσα και βρήκα τις ισχύουσες προμήθειες μέσα από τα sites τους για τις τράπεζες:

ΕΤΕ, ΠΕΙΡΑΙΩΣ, EUROBANK, ALPHA

Για την ΑΤΤΙΚΗΣ δεν βρήκα κάποιο τιμολόγιο συναλλαγών (δεν περίμενα κι αλλιώς)

Από την αρχική σελίδα του e-banking της Attica Bank, πατώντας στο "Ενημερωθείτε για την τιμολογιακή πολιτική στο e-banking. Πατήστε ΕΔΩ":

 

"ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΤΟ E-BANKING

iceskate004bu.gif Σας ενημερώνουμε ότι στην υπηρεσία e-banking της attica bank όλες οι συναλλαγές παρέχονται ΔΩΡΕΑΝ στους πελάτες, εκτός από τη συναλλαγή "Έμβασμα σε άλλη Τράπεζα με Αυτόματη Πίστωση Λογαριασμού", για την οποία ισχύει η ακόλουθη τιμολογιακή πολιτική: b.gif Η Τράπεζα θα εισπράττει από τον πελάτη για κάθε εντολή του μέσω του συστήματος DIAS CREDIT TRANSFER, με ταυτόχρονη χρέωση του προδηλωμένου λογαριασμού του, την παρακάτω προμήθεια: b.gifsparkle002bu.gif έως 1.000€ ΠΑΓΙΟ 0,30€ sparkle002bu.gif από 1.000,01€ έως 12.500€ ΠΑΓΙΟ 1€ sparkle002bu.gif άνω των 12.500€ ΠΑΓΙΟ 3€

"

 

 

Δεν ξέρω αν ειναι το κατάλληλο topic για αυτήν την ερώτηση αλλά θα την κάνω εδώ. 

Στην εταιρεία που δουλεύω με μπλοκάκι μου λένε τώρα να κόβουμε μεταξύ μας μικρές αποδείξεις για να φαινεται οτι έχουμε πάνω από δύο εργοδότες αρα να μην χρειάζεται να πληρώνουν τα 2/3 των εισφορών.

Παρολα αυτά λενε ότι επειδή θα είναι μεχρι 3 οι εργοδότες με το 75% στην εταιρεία μου δεν χάνω την ιδιότητα "μισθωτού".

 

Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει όντως?

Ασφαλιστικό και φορολογικό είναι ανεξάρτητα. Μπορεί να θεωρείσαι οιονεί μισθωτή για το ασφαλιστικό, για το φορολογικό, για κανένα από τα δύο ή και για τα δύο.

Έλεγξε τις προϋποθέσεις της παρ. 9 άρ. 39 ν. 4387/2016 και της περ. στ' παρ. 2 άρ. 12 ΚΦΕ ν. 4172/2013 ξεχωριστά, για να δεις τι ισχύει στην περίπτωσή σου.

 

 

Καλημέρα

να ρωτήσω κι εγώ κάτι γιατί έχω καταμπερδευτεί με τα καινούργια κόλπα.

Αν έχεις κάνει διακοπή εργασιών μέσα στο 2016 -είσαι δηλαδή άνεργος- πρέπει να πληρώσεις εισφορές για τον Ιανουάριο του 2017;;;

Επίσης, τι είναι αυτό το ειδοποιητήριο που έχει ανέβει στο site του ΤΣΜΕΔΕ; Λέει ότι είναι για το Β' του 2016, αλλά αν το έχεις πληρώσει (μετά από τη λήξη και πριν την παράταση -κλασσικό κορόιδο) τι πρέπει να κάνεις με αυτό;

Ευχαριστώ 

Βάσει του ιδρυτικού νόμου του ΤΣΜΕΔΕ Α.Ν. 2326/1940, πληρώνεις εισφορές ελεύθερου επαγγελματία ακόμα και αν έχεις κλείσει τα βιβλία. Η διάταξη αυτή φαίνεται ότι συνεχίζει να ισχύει ακόμα και μετά τη συγχώνευση των ταμείων στον ΕΦΚΑ.

 

 

Δεύτερον και κατ επέκταση του προηγούμενου για προθεσμία λήξης στις 28 θα πρέπει (τουλάχιστον ηλεκτρονικά) να πληρωθεί 4-5 μέρες πριν ώστε να μην υπάρξει εμπλοκή σωστά;

Αυτό μόνο για τις πάγιες εντολές (βλ. λίγες σελίδες πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Βάσει του ιδρυτικού νόμου του ΤΣΜΕΔΕ Α.Ν. 2326/1940, πληρώνεις εισφορές ελεύθερου επαγγελματία ακόμα και αν έχεις κλείσει τα βιβλία. Η διάταξη αυτή φαίνεται ότι συνεχίζει να ισχύει ακόμα και μετά τη συγχώνευση των ταμείων στον ΕΦΚΑ.

 

Ναι αλλά αν έκλεισες τα βιβλία και είσαι μισθωτός πλέον; Αφού πληρώνονται οι εισφορές!! Τις ξαναπληρώνεις για το οτι ήσουν πρίν 2 χρόνια ΕΕ??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πχ κάποιος δεν πληρώσει εντός χρονικού ορίου χάνει διακανονισμό που έχει με το ΤΣΜΕΔΕ;

Δεύτερον και κατ επέκταση του προηγούμενου για προθεσμία λήξης στις 28 θα πρέπει (τουλάχιστον ηλεκτρονικά) να πληρωθεί 4-5 μέρες πριν ώστε να μην υπάρξει εμπλοκή σωστά;

 

Με i bank απαιτεί χρόνο 5 ημερών για να καταχωρηθεί η συναλλαγή ή μπορεί να γίνει κατά τη συνήθη συναλλακτική πολιτική της Εθνικής Τράπεζας;

Μήπως κάποιος συνάδελφος πλήρωσε με e-banking το ειδοποιητήριο του ΕΦΚΑ να μας ενημερώσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.