Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά PLC για πτυχιακή εργασία


Koener

Recommended Posts

Κύριοι/ες σας ευχαριστώ, για την ώρα θα δουλέψω με ένα δανικό Simatic s7-1200 και έχω μια απορία: Χρειάζομαι να δουλέψω σε Step 7 Basic (είναι πανάκριβο :( και το trial δεν μας κάνει για long-term use) ή οποιαδήποτε άλλο πρόγραμμα μου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεσαι TIA PORTAL V11 η v12 version για να δουλεψειs με αυτο το plc.ψαξε λιγο εδω.https://www.automation.siemens.com/mcms/topics/en/simatic/tia-selection-tool/Pages/tab.aspx?HTTPS=REDIR

Link to comment
Share on other sites

H χρήση PLC Siemens είναι μονόδρομος, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Το 95% των διαγωνισμών, όχι απλώς φωτογραφίζουν τα PLC της SIEMENS αλλά προδιαγράφουν τον κατασκευαστή και τον τύπο (κακώς, αλλά συμβαίνει...)

Από εκει και πέρα η αγορά ενός μικρού S7-1200 όπως το 1211 δεν είναι υπερβολική, και η επιθετική πολιτική τιμών της siemens, κυρίως στη σειρά αυτή τα κάνει σχεδόν ασυναγώνιστα ( μεγάλη μνήμη, δυνατότητα προγραμματισμού και σε SCL, μακριά από τα παροχυμένα  STL και LADDER, σύνδεση Profinet κα...). 

Και όλα αυτά σας τα λέει κάποιος που ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά τα τελευταία 20 χρόνια με PLC διάφορων κατασκευαστών, φανατικός πολέμιος της SIEMENS και των πολιτικών της... (τόσο εμπορικών όσο και τιμολογιακών, που κανείς τελικά δεν γνωρίζει τις πραγματικές τιμές...)... με τη σειρά αυτή,  των 1200 και των νέων 1500 που αντικαθιστούν τα 300/400, η Siemens είναι πολύ μπροστά... (δυστυχώς).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

slammer δυστυχώς συμφωνούμε απόλυτα (είμαι ομοιοπαθής). Να προσθέσω ότι  η "νέα" γενιά μικρών PLC (s71200) προγραμματιστικά δεν έχει κάτι κοινό με την σειρά S7-200, η οποία (s7-200) ήταν με πολύ απλούστερο πρόγραμμα, καταννοητό από ηλεκτρολόγους κι όχι μόνο από αυτοματιστές. Τα S7-1200 προγραμματίζονται στην ουσία με version του step7, όπως τα s7-300/S7-400.

  Βέβαια, τα χρόνια πέρασαν και οι νεότεροι γεννιούνται με  το PC στην κούνια. Εγώ πάντως θεωρώ την απλότητα του Microwin (7-200) αξεπέραστη.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τουλάχιστον που έχω "παιδεία" ανάπτυξης εφαρμογών αυτοματισμού με υπολογιστές και μικροελεγκτές βρίσκω τα 1200 πολύ πιο φιλικά.... προσωπικά μισώ αφάνταστα ότι έχει σχέση με Ladder και λογική ρελέδων... γι αυτόν τον λόγο δεν άγγιξα ποτέ τα 200αρια....

Φιάχνω τα module μου σε SCL, ή καλύτερα τροποποιώ τα functions που έχω αναπτύξει σε γλώσσες υψηλού επιπέδου όλα αυτά τα χρόνια... και τα χρησιμοποιώ άμεσα στα 300/1200/1500. Με τον τρόπο αυτό οι δυνατότητες είναι πολύ περισσότερες καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις ο αντίστοιχος κώδικας σε ladder είναι είτε υπερβολικά μεγάλος είτε σχεδόν αδύνατος (χρήση δομών, pointers, loops, πίνακες, δομές με κληρονομικότητα σχεδόν όπως στη C++, δομές που περιέχουν άλλες δομές κλπ... ίσως αυτά να ακούγονται υπερβολικά, όμως δεν φαντάζεστε πόσο η σωστή χρήση τους, βοηθά την ανάπτυξη και συντήρηση μεγάλων εφαρμογών). Συνήθως γράφω σε ladder το πάνω πανω επίπεδο της εφαρμογής μου, που καλεί τα διάφορα function όχι όμως για λόγους λειτουργικότητας, απλά η αναπαράσταση αυτή βοηθά να παρακολουθώ καλύτερα, με γραφικό τρόπο, το πρόγραμμα μου κατά το debugging της εφαρμογής...

 

Ειδικά για έναν νέο  στο χώρο (που είναι και το θέμα μας στο παρόν thread), που τώρα μαθαίνει, καλό είναι να περιορίσει την εμβάθυνση σε Ladder και να ξεχάσει τελείως την STL, η πρόταση μου είναι SCL και S7-1200 ή ακόμα και ένα μικρό 1500 όπως το S7-1511 αν τα οικονομικά του το επιτρέπουν (ξεχάστε τα 200/300/400, αυτά ήδη βρίσκονται στο τέλος της ζωής τους μετά από μια 15ετία χρήσης...)

Επιπλέον η SCL είναι πλέον τυποποιημένη κατά IEC καθώς και ένα πλήθος functions, πράγμα που την κάνει αρκετά γενική... βέβαια η SIEMENS βάζει το χεράκι της και τη μπασταρδεύει λίγο (με την ίδια λογική που φέρεται και η microsoft στα πρώτυπα) αλλά δεν μπορώ παρά να επικροτήσω την απόφαση της να προσφέρει SCL σε τόσο φθηνά μηχανάκια, πράγμα που δεν κάνουν άλλοι κατασκευαστές.

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατ' αρχήν για να απαντήσω στον φίλο Koener, αν και από ότι είδα έχει ήδη βρεί λύση στο θέμα του υλικού, θα πρότεινα να κοιτάς τακτικά σε κάποιο από τα ευρωπαϊκα ebay για αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού PLC, από κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (για ευνόητους λόγους). Βρίσκεις πολύ συχνά εξαιρετικές τιμές για PLC (συγκεκριμένα προ 3 εβδομάδων αγόρασα από Γαλλία PLC Twido modular + καλώδιο προγραμματισμού + μεταφορικά, σύνολο 90 €). Έκτοτε βρήκα και άλλες παρελκόμενα που χρειαζόμουν (κάρτες analog & I/O, communications) σε πολύ καλές τιμές. Αν πάρεις κάτι δικό σου τελικά, προτροπή μου είναι να επιλέξεις ένα σύστημα που να έχει ενσωματωμένες δυνατότητες δικτύωσης (προτείνω Ethernet). Επίσης συγκεκριμένα ανέφερες και τα PLC της AutomationDirect, για τα οποία υπάρχει το μειονέκτημα οτι η εταιρεία αυτή δεν πουλά απευθείας εκτός ΗΠΑ τίποτε. Επειδή με ενδιέφερε και εμένα το θέμα,  ήμουν έτοιμος να αγοράσω από την AutomationDirect, καθώς έχει πολύ καλό λογισμικό (και δωρεάν) και επίσης στην τιμή αγοράς συμπεριλαμβανόταν και ~30 ώρες online training πάνω στο λογισμικό, αλλά το κόστος για αγορά από Ευρώπη μέσω αντιπροσώπων τους ήταν τελικά ασύμφορο.

 

Για μένα προσωπικά το θέμα επιλογής σειράς PLC και κατασκευαστή (πέρα από θέματα after sales) έχει να κάνει κυρίως με το λογισμικό που απαιτείται για τον προγραμματισμό τους, καθώς αυτό στην ουσία σε "δενει" με κάποιον κατασκευσαστή και δύσκολα επενδύεις και λεφτά και χρόνο για εκμάθηση άλλου πακέτου.

 

Τέλος θα συμφωνήσω απόλυτα με τους 2 εμπειρότερους συναδέλφους παραπάνω, ιδίως για το θέμα της SCL που δυστυχώς ακόμα είναι διαθέσιμη μόνο στα "μεγάλα" PLC.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.