Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπληκτική κυκλική γέφυρα για ποδηλάτες στην Ολλανδία


Engineer

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

 

Είμαι κάτοικος Ολλανδίας τα τελευταία 7 χρόνια. Τυχαία έπεσε το μάτι μου στο παρόν ποστ για τη γέφυρα και επείδη τυχαίνει να γνωρίζω τα πράγματα από μέσα θα ήθελα να σας ενημερώσω για το εξής: Η γέφυρα είναι πραγματικά πολυ ωραία αλλά έχει τεθεί εδώ και καιρό εκτός λειτουργίας διότι πάσχει στατικά. Έχει σημανικό πρόβλημα ταλαντώσεων λόγω ανέμου και άλλων φορτίσεων. Έγινε λάθος υπολογισμός των ιδιοσυχνοτήτων και των ιδιομορφών ταλάντωσης και υπερεκτίμηση της δυσκαμψίας απ' ότι θυμάμαι. Έτσι ενώ περιμένανε να μην είναι ευαίσθητη στις συχνότητες διέγερσης από τα φορτία σχεδιασμού ξαφνικά άρχισε να ταλαντώνεται σημαντικά. Νομίζω ότι είναι ακόμη εκτός λειτουργίας. Θα πρέπει ή να αφαιρέσουν μάζα ή να βάλουν κάμποσα καλώδια ακόμη να αυξήσουν τη δυσκαμψία. Γενικά πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα...

 

Κατά τα άλλα είναι ωραίο αξιοθέατο!

 

Καλό βράδυ...

Link to comment
Share on other sites

... Θα πρέπει ή να αφαιρέσουν μάζα ή να βάλουν κάμποσα καλώδια ακόμη να αυξήσουν τη δυσκαμψία. 

 

Με την αφαίρεση μάζας ή/και αύξηση δυσκαμψίας θα επιτύχουν μείωση των ιδιοπεριόδων. Είναι αυτό επιθυμητό? Το θέμα είναι που βρίσκονται τώρα οι ιδιοσυχνότητες και ποιες είνα οι κρίσιμες φορτίσεις. Σεισμό δεν νομίζω να έχουν στην Ολλανδία, άρα μάλλον ο άνεμος παίζει να είναι κρίσιμη δυναμική φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.