Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

Η μαύρη εργασία στον κλάδο μας θα οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή των συναδέλφων που ακόμα παλεύουν.

 

 

Για την ακρίβεια η μαύρη εργασία έχει ήδη οδηγήσει τον κλάδο στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα.

Πόσα "τεχνικά γραφεία" τα λειτουργούν άνθρωποι άσχετοι με τον κλάδο;

Πόσοι γίνανε κατασκευαστές χωρίς να έχουν γνώση της δουλειάς;

Πόσοι "μηχανικοί" παρακινούν τους ιδιώτες να κάνουν τεχνικές εργασίες χωρίς τις απαραίτητες άδειες για να γλιτώσουν την αμοιβή του μηχανικού;

 

Ο αρχιτέκτονας χάνει από κάθε "αυθαίρετη" αλλαγή χρώματος ή αρχιτεκτονικής της όψης σε περιοχές που κανονικά απαιτείται έγκριση αρχιτεκτονικής επιτροπής.

Ο Π/Μ χάνει σε κάθε "αυθαίρετη" εξωτερική ανακαίνιση στην επαρχία, κυρίως σε χωριά) όπου δεν βγάζει κανένας άδεια για σκαλωσιά.

Οι Μ/Μ και Η/Μ χάνουν από κάθε "αυθαίρετη" ανακαίνιση καταστήματος. Νομίζω είναι πάγια τακτική να μπαίνουν τα συνεργεία, να αλλάζουν φωτισμό και συστήματα θέρμανσης χωρίς την αντίστοιχη άδεια.

Οι Μηχανικοί περιβάλλοντος χάνουν σε κάθε αυθαίρετη γεώτρηση.

 

Ένας απλός τρόπος για να εκτιμήσετε την μαύρη εργασία είναι μια πρόχειρη αναζήτηση στο Internet. Π.χ. έψαξα για μάντρες με χρώματα-μονωτικά, για εταιρείες που πουλάνε κλιματιστικά, κτλ. Στην περιοχή υπάρχουν αρκετές τέτοιες επιχειρήσεις, γεγονός που με οδηγεί στο συμπέρασμα πως για να επιβιώνουν όλο και κάτι πουλάνε. Πόσοι όμως από τους πελάτες τους βγάζουν άδεια;

Μέχρι τώρα στην τοπική πολεοδομία έχουν δεν έχουν περάσει τις 100 άδειες (περιλαμβάνονται άδειες μικρής κλίμακας, περιφράξεις, προσθήκες, κτλ). Νομίζετε πως με 100 δουλειές ζουν τόσες επιχειρήσεις;

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά που αναφέρεις δεν ανήκουν αυτού καθαυτού στη μαύρη εργασία....Μαύρη είναι όταν πχ εγώ που λόγω του ότι χρωστάω και δεν μπορώ να βγάλω ΑΠΥ πάω να κάνω δουλειές σε συμφωνία με τον πελάτη, χωρίς ΑΠΥ.... Η να μου σφραγίσει ο άλλος να του δώσω το ΦΠΑ του (όσο κοπεί) τα υπόλοιπα στην τσέπη...

Λυπάμαι που το λέω αλλά κάπως πρέπει να ζήσει και ο άλλος... 

Υπάρχει βέβαια και το άλλο που άντε βρες τον, τόσα με ΑΠΥ τόσα με μία μικρή τυπική....

Αλλο το κάνω σύστημα, άλλο το κάνω αναγκαστικά αλλά άντε να βρεις ποιος και γιατί....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγει άδεια για τις τεχνικές εργασίες που ανάφερα, ποιος θα κόψει ΑΠΥ για τα εργατικά και την εργολαβία; Όλα μαύρα!

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

έχω πληρώσει το Α' 2013 αλλά όχι το Β'.

το αποτέλεσμα είναι να μην μπορώ να γράψω φάρμακα στο παιδί που σα μ@κ@κ@ς το έγραψα στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ της γυναίκας μου

γιατί νόμιζα ότι δεν θα φτάσω στο σημείο να χρωστάω το ΤΣΜΕΔΕ.

Μπορώ να κάνω κάτι για να έχω τη δυνατότητα να γράψω φάρμακα του παιδιού;

Ποιά είναι η διαδικασία;

Έχω ακούσει ότι μπορώ να έχω υγειονομική για ένα χρόνο αν έχω πληρώσει έστω και ένα εξάμηνο του προηγούμενου

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, αλλά ας με διορθώσει όποιος γνωρίζει διαφορετικά: Αν χρωστάς δεν έχεις περίθαλψη. Επίσης -θεωρητικά -αν έχεις πληρώσει το ένα εξάμηνο χωρίς άλλες οφειλές είσαι καλυμμένος για το έτος. Μετά την κινητοποίηση της Δευτέρας, και χωρίς να είναι κάτι στο χέρι μας (εκτός από μην πω τι) εφόσον κάνεις αυτές τις μέρες αίτηση&ένσταση μαζί  προς το ΔΣ, ίσως και με κανένα εκκαθαριστικό- αποδεικτικό αδυναμίας πληρωμής συνημμένο στην αίτηση, ίσως κανένα άρθρο συντάγματος που οφείλουν να τηρήσουν, τότε ίσως να περάσει τα φράγματα της αναλγησίας του Υπουργείου ή του όποιου άλλου καθορίζει την υγεία μας...Επειδή έχω καιρό να πληρώσω όμως, για το πόσο κρατάει χρονικά πέραν του εξαμήνου- το σεντούκι με τα λεφτά που κοστίζει αυτό το εξάμηνο- ας πει κανένας με πρόσφατη εμπειρία...

 

Περί του θέματος δες και τις απαντήσεις στο: http://www.michanikos.gr/topic/37789-%CE%94%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%91-200114-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-300%CE%BC%CE%BC-%CF%83%CF%84%CE%BF-t%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95-%CE%9A%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7-4/

Link to comment
Share on other sites

thnx.

Τελικά με παρέμβαση από υπηρεσία της Βουλής παρακαλώ,

κατάφερα να μάθω από το ΤΣΜΕΔΕ ότι ισχύει το πρώτο που είπες.

Αν πληρώσεις το 1ο εξάμηνο έχεις το έτος που τρέχει.

Δηλαδή ουσιαστικά κρατάει 1 εξάμηνο μετά το τελευταίο πληρωμένο.

 

Οπότε προκύπτει αβίαστα το επόμενο ερώτημα:

τι πρέπει να κάνω για να μεταφέρω το παιδί στο ΙΚΑ της γυναίκας μου;

Μήπως το έχει κάνει κανένας και ξέρει;

 

thnx

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο. Πας τσμεδε για διαγραφή με βιβλιάρια τέκνου και μετά με τη σύζυγο στο ΙΚΑ για εγγραφή. Ρωτά όμως στο ΙΚΑ μήπως θελλιυν κάτι άλλο πλην της βεβαιωσης διαγραφής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις διάβασα αυτό το ενδιαφέρον άρθρο...

 

http://www.elem.tee.gr/apopsi/apopseis-synadelfwn/2634-asfalistikes-eisfores-katastrefoun-tous-eleutherous-epaggelmaties

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό άρθρο....

Αυτά σε ανώτερες κοινωνίες και χώρες. Εδώ στην χώρα της παρακμής, της διαφθοράς, των λαμογιών, των προδοτών, της φραπεδούμπας και της ξαπλώστρας μην περιμένεις κάτι ανάλογο... Γι'αυτό βαράτε τους και εσείς όπου μπορείτε και όπως μπορείτε... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.