Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

Όπως και το προηγούμενο εξάμηνο, ανοίγω και αυτό το εξάμηνο αυτό το θέμα για να πάρουμε μια ιδέα της κατάστασης που επικρατεί ως προς τις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ.

(το παλιό νήμα εδώ Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ; )

 

Η δημοσκόπηση είναι ανώνυμη. Αν θέλετε μπορείτε να συμμετέχετε στην δημοσκόπηση χωρίς να συμμετέχετε στην συζήτηση.

 

Αν είστε στο όριο θα πληρώσω-δεν θα πληρώσω μην ψηφίσετε μέχρι να λήξει η προθεσμία πληρωμής, αν και νομίζω υπάρχει δυνατότητα αναίρεσης ψήφου.

 

Πέρα των προηγούμενων επιλογών έχω προσθέσει και την δυνατότητα να λάβετε μέρος στην δημοσκόπηση και όσοι δεν είσαστε γραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο Sdim να δούμε ένα μικρό δείγμα που βρισκόμαστε....

Και επειδή δεν το θεωρώ ντροπή έβαλα ότι χρωστάω από το 2012 και μέχρι τι στιγμή που μιλάμε. Ο λόγος, προφανώς δεν υπάρχει δουλειά, δεν υπάρχουν λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δουλειές υπάρχουν. Λεφτά δεν υπάρχουν, ή για να είμαι πιο σαφής δεν μένουν.

 

Το πρωί που ξύπνησα μου ήρθε μια αναλαμπή. Ένας επιπλέον λόγος που έχουν σκοτωθεί οι τιμές είναι η παράνομη εργασία δημοσίων υπαλλήλων μηχανικών στον ιδιωτικό τομέα. Έχουν πληρωμένο το ΤΣΜΕΔΕ, σίγουρο μισθό και στον ελεύθερο χρόνο παίρνανε σε σκοτωμένες τιμές τις δουλειές που προορίζονταν για τους ελεύθερους επαγγελματίες.

Τώρα με την κινητικότητα και τις απολύσεις όσοι μείνουν δεν θα έχουν χρόνο να ασχοληθούν με εξωτερικές δουλειές (οι λίγοι που θα μείνουν θα πρέπει να τα βγάλουν πέρα με την ίδια και περισσότερη γραφειοκρατία) και όσοι απολυθούν θα πρέπει πλέον να πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ οπότε θα επανέλθουν οι αμοιβές σε λογικά επίπεδα.

 

Ελπίζω να συμβεί αυτό σύντομα διαφορετικά δεν βλέπω να έχουμε για καιρό ακόμα για το ΤΣΜΕΔΕ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λές Sdim, εγώ πάντως δουλειά ΔΕΝ έχω..... Μιλάμε για κανονική δουλειά όπως όλος ο κόσμος, όχι κάθομαι σπίτι μου και περιμένω να χτυπήσει το τηλέφωνο.....μία φορά στις 15 και αν......για ΠΕΑ

Μέχρι στιγμής βγαίνω αληθινός που λέω ότι οι περισσότεροι πληρώνουν, οπότε ας μην γκρινιάζουμε σε αντίστοιχα νήματα εισφορών κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Τι διαφορά έχει το "δεν υπάρχουν χρήματα" από το "προτιμώ να ταΐσω την οικογένειά μου"? Υπάρχει κανείς που θα πληρωνε το τσμεδε πριν καλύψει τις αναγκες διαβιωσης του? εκτός αν το πρώτο ενοει πεινάμε και το δεύτερο "δεν πεινάμε (ακόμα), αλλά για το τμεδε δε βγαίνει"

Link to comment
Share on other sites

Το δείγμα είναι πολύ μικρό για να βγούνε ασφαλή συμπεράσματα . Άσε που ο Έλληνας έχει μάθει όταν χρωστάει ή όταν έχει αναδουλειές να κάνει τουμπεκί και να βγάζει έξω μια εικονική πραγματικότητα ευημερίας , λες και θα του καταλογήσει κανείς τίποτα, αν σε τέτοιους δύσκολους καιρούς δεν έχει δουλειά.
Δεν είναι όλοι σαν τον Ίκαρο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το έχω γράψει και σε παλαιότερη ανάρτηση απο τα πρακτικά ΄του ΤΕΕ, απο τους 97000 γραμμένους μηχανικούς οι 25000 είναι ανασφάλιστοι δηλ 1/4 μηχανικούς μιλάμε για τεράστιο ποσοστό. Προσωπικά περιμένω πότε θα βαρέσει κανόνι να τελειώνουμε με αυτό το παραμύθι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρώτη φορά το ακούω.

 

Είναι τελείως ανασφάλιστοι ή είναι ασφαλισμένοι σε άλλον ασφαλιστικό φορέα;

 

Μπορείς να παραθέσεις τις πηγές σου. Είναι σοβαρό αυτό που λες γιατί αυτό το 1/4 μπορεί άνετα να καταστρέψει τα άλλα 3/4 αφού λειτουργεί με αθέμιτο τρόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.