Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;


sdim

Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;  

145 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Α' 2013)
      38
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      3
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση.
      4
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      35
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      30
    • Χρωστάω από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      28
    • Δεν απαντώ
      2
    • Είμαι υπάλληλος και τις πληρώνει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος αλλά δεν τις έχει πληρώσει ο εργοδότης
      0
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει;

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      91
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      30
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      20
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      18
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      2
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      35
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      5
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      3


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα για να πάρουμε μια ιδέα της κατάστασης που επικρατεί ως προς τις οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Θεωρώ πως οι αναγνώστες του φόρουμ είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα του ευρύτερου χώρου των μηχανικών καθώς με τον κυκεώνα νέων νόμων, Π.Δ., εγκυκλίων κτλ, πολλοί ενημερωνόμαστε από εδώ και λύνουμε απορίες μας.

 

Στην δεύτερη ερώτηση, όσοι δεν έχετε εξοφλήσει τις οφειλές μπορείτε να επιλέξτε περισσότερες από μια απαντήσεις.

 

Προσπάθησα να λάβω υπ'όψιν όλες τις δυνατές επιλογές. Αν μου έχει διαφύγει κάτι επιλέξτε την πιο κοντινή επιλογή ή πείτε μου να προσθέσω και κάποια άλλη επιλογή

 

Η δημοσκόπηση είναι ανώνυμη. Αν θέλετε μπορείτε να συμμετέχετε στην δημοσκόπηση χωρίς να συμμετέχετε στην συζήτηση.

 

update

Επειδή απαιτείται από το forum η απάντηση όλων των ερωτήσεων, πρόσθεσα στην δεύτερη ερώτηση το "έχω πληρώσει" ώστε να το επιλέξουν όσοι δεν έχουν εκκρεμότητες.

 

update 2

Πρόσθεσα και τις σχετικές απαντήσεις για τους μισθωτούς ώστε να έχουμε πιο πλήρη εικόνα της κατάστασης.

Όποιος είναι μισθωτός μπορεί να το επιλέξει καθώς και να επιλέξει αν ο εργοδότης είναι συνεπής ή όχι στις εισφορές. Συνήθως είναι συνεπής αλλά έπρεπε να βάλω την επιλογή στο ερωτηματολόγιο για λόγους πληρότητας.

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφε sdim, συγχαρητήρια για την ιδέα.

Επειδή δεν έχει λήξει ακόμα η προθεσμία πληρωμής του Α' 2013 (πήγε 30/6/2013, μετά τη δίμηνη παράταση), νομίζω πριν τη δεύτερη επιλογή μπορουν να μπουν ακόμη:

"Εχω εξοφλήσει μέχρι και το Β' 2012 και προτίθεμαι να πληρώσω το Α' 2013 μέχρι τις 30/6/2013" και

"Εχω εξοφλήσει μέχρι και το Β' 2012 αλλά δεν προτίθεμαι να πληρώσω το Α' 2013 μέχρι τις 30/6/2013".

Ίσως μπορεί να διατυπωθεί καλύτερα, καταλαβαίνεις πάντως το νόημα. Φυσικά οι κατηγορίες θα ήταν πιο απλές αν η δημοσκόπηση άρχιζε 1/7/13, αλλά γιατί να περιμένουμε; Και εγώ είμαι περίεργος για τα αποτελέσματα.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αλλά μπορεί κάποιος τώρα να πει ότι θα το πληρώσει αλλά στις 30/6 να μην μπορέσει να το πληρώσει.

 

Όποιος προτίθεται να πληρώσει το Α' 2013 ας ψηφίσει αφού το πληρώσει ώστε να έχουμε ορθότερη εικόνα της κατάστασης. Δεν έχω βάλει ημερομηνία λήξης της ψηφοφορίας και ελπίζω να μην την κλειδώνει το σύστημα μόνο του κάποια στιγμή.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θέμα sdim, να δούμε που κυμαινόμαστε....Δεν είναι ντροπή παιδιά.

Λοιπόν ψήφισα, ότι χρωστάω όλο το 2012 και μετά....

Επίσης ψήφισα ότι δεν υπάρχουν χρήματα αν και δεν θεωρώ ανταποδοτικές τις εισφορές αλλά εν πάση περιπτώση.

Μιας και έβαλες σαν επολογή το photoshop για ασφαλιστική ενημερότητα, θα σου πρότεινα να βάλεις σαν επιλογή "υπογράφει άλλος για μένα"... Είναι κάτι που εφαρμόζω εδώ και 1,5 χρόνο και ξέρω επίσης πάρα πολλούς που κάνουν το ίδιο. Πιο "εύκολο" από photoshop...

Link to comment
Share on other sites

Και γω έβαλα οτι έχω να πληρώσω απο το Α΄ του 2012

Και για το λόγω που δεν πλήρωσα επέλεξα τους 3 πρώτους (ξέχασα να βάλω και τον 4ο κατά σειρά, οτι ''δεν θα πάρω σύνταξη'')

 

Τελευταία φορά που πλήρωσα ήταν με διακανονισμό το Μάρτιο του '12 για το Β΄του 2011 και έληξε τον Σεπτέμβριο του '12

 

Εκτιμω, οτι δεν τους δώσω το δικαίωμα να με ξαναδούν σαν αγελάδα για άρμεγμα .... (οτι πήραν-πήραν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να μας ζητάνε ασφαλιστικές ενημερότητες όποτε πάμε στην πολεοδομία. Γιατί ανακατεύουν τα επαγγελματικά με τις εισφορές; Κι εφόσον χρωστάμε πως να πληρώσουμε όταν χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα δεν μπορούμε να αναλάβουμε ένα έργο; Αυτό δεν είναι οξύμωρο; Δώσε μου το δικαίωμα να δουλέψω για να σε ξεχρεώσω. Μην αποκλείεις από την αγορά εργασίας επιστήμονες που τους έχεις τόσο ανάγκη για να βγεις από την οικονομική κρίση. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εφόσον χρωστάμε πως να πληρώσουμε όταν χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα δεν μπορούμε να αναλάβουμε ένα έργο; Αυτό δεν είναι οξύμωρο;

 

Δεν είναι καθόλου οξύμωρο, απεναντίας ήξεραν και ξερουν τι κάνουν [με το ΠΔ του '93 περι έκδοσης αδειών και του Ν. 4062/11 (?) δεν θυμάμαι ακριβώς)], τα οποία προβλέπουν οτι για έκδοση οικ. άδειας (εδω γελάμε :mrgreen:) - αναθεώρησης - κλπ,  ο κάθε μηχανικος που λαμβάνει μέρος σ' αυτή να καταθέτει ασφαλιστική ενημερότητα

 

Σε ποιό επιστημονικό κλάδο έχουν βάλει αυτή τη προυπόθεση για να ασκήση το επάγγελμα του ?

 

Στους δικηγόρους ? Ο δικαστής τους ζητάει ασφαλιστική ενημερότητη για να παραστεί στη δίκη ?

 

Στους γιατρούς στο ιατρείο ? Πας για εξέταση και του λες πονάω εδω, αλλα πριν με εξετάσεις δείξε μου την ασφαλιστική ενημερότητα σου ?

 

Στους φοροτεχνικούς-λογιστές, η εφορία τους ζητάει ασφαλιστική ενημερότητα για να καταθεσει μπλοκ για θεώρηση-έναρξη εργασιών για τον πελάτη τους ?

 

Μόνο σε μας τους μηχανικούς συμβαίνει αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ θεωρώ σημαντικό το θέμα , γιατί παίρνουμε κουράγιο για να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα Εγώ δεν έχω πληρώσει το Β του 2012 και μετά και ενώ για 21 χρόνια πλήρωνα το ΤΣΜΕΔΕ μου μέσα στο πρώτο τρίμηνο του ειδοποιητηρίου Και αυτά ενώ ουσιαστικά έχω αυξήσει τα έσοδά μου και τις ώρες εργασίες μου και ενώ έχω περιορίσει την ζωή μου και τις οικογένειά μου Ακόμα και το βραδινό φαι έχουμε κόψει  Δεν έχω ψάξει που οφείλεται αυτό δηλαδή να βγάζω παραπάνω χρήματα από τα προηγούμενα χρόνια και ενώ το βιοτικό επίπεδο της οικογένειας μου είναι χειρότερο  να μην μου φτάνουν πλέον για την πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ Θεωρώ ότι οι κυριότερες αιτίες είναι 

 

α) η γέννηση του δεύτερου γιου μου που με έφερε οικονομικά πίσω 

β) Η αυξημένη φορολογία με χαράτσια κλπ 

γ) Μια μετά από τα τόσα χρόνια επαγγελματική ζωής , εξαπάτησή μου από πελάτη σε έκδοση άδειας οικοδομής που με έφερε πίσω (αφού εγώ λειτουργώ με τον λόγο τιμής ) και μετά από 21 χρόνια ήταν λογικό κάποια στιγμή να την πατήσω , αλλά δεν μετανιώνω για την στάση μου

δ) Το ότι δεν κράταγα και δεν κρατώ  τα χρήματα μου σε καταθέσεις , αλλά τα επένδυα σε πράγματα που θα μου έκαναν το κόστος ζωής μικρότερο και την δουλειά μου πιο αποδοτική    και αυτό με έχει μεν σώσει σήμερα ως προς την επιβίωση της οικογένειας μου , αλλά μου δημιουργεί μικρά προβλήματα  ρευστότητας (πιστεύω ότι το χρήμα δεν πρέπει να αποθηκεύεται αλλά να κυκλοφορεί ώστε να γυρίσει και πάλι πίσω και να υπάρχει δουλειά και επομένως ανάπτυξη  και για αυτό πράττω ανάλογα)

 

Πάντως πιστεύω ότι τις επόμενες μέρες θα μπορέσω να πάω σε διακανονισμό καλύπτοντας ένα μεγάλο μέρος από το ποσό που οφείλω Για να μπορέσω να περάσω το καλοκαίρι χωρίς άγχος αφού δουλειά έχω και όλα τα άλλα (μικρό δάνειο- λογαριασμοί ) τα έχω υπό έλεγχο και δεν οφείλω τίποτα άλλο 

 

Κουράγιο σε όλους τους συναδέλφους και σκεφτείτε όλα αυτά που περνάτε μπροστά στην κάλπη όταν έρθει η ώρα 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

δεν πληρωσα το Α του 2013....

 

1. λεφτα δεν βγηκαν να πληρωθει......δλδ θα πρεπει να παρω απο τα ετοιμα...γεννηση 2 παιδιου....ζημιες σε αμαξι ...χαρατσια....φοροι....

2. δεν πιστευω οτι θα παρω συνταξη και ΑΝ ΠΑΡΩ δεν θα ειναι ανταποδοτικη.....δλδ θα πληρωσω 2 να παρω 0,2 και ΑΝ

αν υπηρχε επιλογη θα πληρωνα ΜΟΝΟ ΚΛΑΔΟ υγειας

3. δεν πληρωνω γιατι ειμαι τωρα της αποψης οτι οσο πληρωνω τοσο θα μας ανεβαζουν τις εισφορες !!! πιθανοτατα θα τα παω για διακανονισμο και ΑΣ ΕΧΩ  γιατι το ΝΤΟΥΚΟΥ ας το ξεχασουν......δεν πληρωνω γιανα κανουν ΠΑΡΤΥ οι κομματικοι στρατοι

 

 

και οποιος νομιζει οτι θα βρει σεντ να τα παρει σε τραπεζικους λογαριασμους ειναι γελασμενος....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.