Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

Καλησπέρα

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μπορώ να κάνω για να θεωρήσω το βιβλιάριο υγείας?

Είμαι Μηχανολόγος, Ιδιωτικός υπάλληλος απο το Νοέμβριο του 2012, έχω πληρωμένς τις εισφορές για όλο το 2013 αλλα επειδή χρωστάω κάποια διαστήματα απο 2010 και μετά - που ήμουν άνεργη - δεν μου θεωρούν τα βιβλιάρια υγείας. Είμαι εγαζόμενη μητέρα 2 παιδιών και ενω πλήρωσα περιπου 5000,00 για το 2013 ( εγώ και εργοδότης μου) είμαι ανασφάλιστη και εγώ και τα παιδιά μου! Μου είπανε να κάνω διακανονισμό και μου ζητάνε 260,00 το μήνα. Τα χρήματα που παίρνω καθαρά είναι 512,00. Δεν έχω πολύ χρόνο και ούτε μπορώ να παρατάω τη δουλειά μου για να τρέχω απο γραφείο σε γραφείο. Άλλωστε απο το ΤΣΜΕΔΕ με πολύ χαρα μου ανακοινώσανε ότι δεν μπορούν να θεωρήσουν τα βιβλιάρια υγείας εφ' όσον υπάρχουν οφειλές. ΑΝ γνωρίζει κάποιος ας με ενημερώσει σας παρακαλώ. Έχω φτάσει στα όρια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο πλην από διακανονισμό...Και σε αυτή την περίπτωση θεωρείς το βιβλιάριο ανά μήνα!! 

Εκτός αν βγει κάποια απόφαση όπως είχε βγει πχ πέρυσι και πρόπερσι για θεώρηση βιβλιαρίων αυτών που χρωστάνε (ήταν με εισοδηματικά κριτήρια, αλλά κάπου μπλοκαρίστηκε πέρυσι..εγώ στο τσακ πρόλαβα). Η τέλος πάντων κάποια απόφαση σχετικά με τους ανασφάλιστους... Τώρα το πόσο πιθανό ή όχι είναι κάτι τέτοιο....Θα σε γελάσω, ήδη είμαστε Μάρτιο και τίποτα...

Τι στιγμή που μιλάμε μόνο με διακανονισμό....και εκεί δεν τους νοιάζει πόσα παίρνεις...εμένα μου έβγαλαν δόση 350!! Οσο μπορώ θα το κρατήσω. δεν θα πεθάνουμε κιόλλας.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι κάνεις μια αίτηση/ ένσταση στο ΤΣΜΕΔΕ και υποβάλλεις εκκαθαριστικά των 2 τελευταίων ετών και κάποια άλλα χαρτιά και μετά απο συνεδρίαση της ΔΕ μπορεί να το θεωρήσουν. Ισχύει όμως για φέτος? Εγώ έχω μιλήσει με τον Συνήγορο του Πολίτη και μου είπαν να υποβάλλω αναφορά.Απλά λέω αν υπάρχει κάποιος πιο σύντομος δρόμος. Το καλύτερο δε είναι ότι απο το ΙΚΑ μου έχουν στείλει το αυτοκόλλητο για θεώρηση βιβλιαρίου υγείας!!! Και όσο σκέφτομαι ότι πληρώνω 5000,00 εισφορές και δεν έχω ασφάλεια μου φτάνει η πίεση σε .... ηλικία γάμου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδιά χρωστώ το Β 2013 και βέβαια τοι 2014. 

1.Μπορώ να κάνω διακανονισμό, και τί είδους?

2. μπορώ χωρίς διακανονισμό να πάω να δώσω όσα μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις δωσε το Β2013 εφαπαξ και μετα βλεπεις... για να βαλεις το Α2014 σε διακανονισμο πρεπει να ληξει και να περασει ενα διαστημα 2-3 μηνες απο την ληξη του αν θυμαμαι καλα απο οσα εχω διαβασει... Αν δεν σου φτανουν για ντουκου το Β2013, και το βαλεις διακανονισμο 12 δοσεις, μετα οταν θα σκασει το ειδοποιητηριο αν δεν μπορεσεις να το πληρωσεις χανεις τον διακανονισμο!

Link to comment
Share on other sites

χωρίς διακανονισμό τότε μπορώ να πάω να δώσω τα μισά τώρα, ώστε να μην συνεχίζουν να τοκίζονται και τα άλλα μισά τον άλλο μήνα? 

υποχρεωτικά ντούκου όλα?

Link to comment
Share on other sites

Οι διακανονισμοί έχουν συγκεκριμένες απαιτήσεις και δεν μπορείς να το διαπραγματευτείς ελεύθερα....

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλώ για διακανονισμό, λέω αν όπως στην εφορία μπορώ να πάω να καταθέσω λεφτά έναντι. Χωρίς να θεωρήσω το βιβλιάριο , παρά μόνο όταν ξοφλήσω.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι, έχω πληρώσει το β' εξάμηνο του 2013 και έχω εκκρεμότητα το α' εξάμηνο γνωρίζετε εαν μπορώ να το πληρώσω με διακανονισμό ή εφάπαξ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.