Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ (Β' 2013);


sdim

  

351 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Εχετε οικονομικές εκκρεμότητες προς το ΤΣΜΕΔΕ;

    • Εχω εξοφλήσει και το τελευταίο ειδοποιητήριο (Β' 2013)
      82
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Δεν χρωστάω δόση.
      13
    • Εχω κάνει διακανονισμό για τις οφειλές. Εχω τουλάχιστον μια ληξιπρόθεσμη δόση
      13
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2013 και μετά
      117
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2012 και μετά
      26
    • Δεν έχω πληρώσει από το Α' 2012 και μετά
      40
    • Δεν έχω πληρώσει από το Β' 2011 ή και νωρίτερα
      44
    • Δεν απαντώ
      0
    • Είμαι υπάλληλος και έχει πληρώσει ο εργοδότης
      5
    • Είμαι υπάλληλος, χρωστάει ο εργοδότης
      4
    • Δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ
      2
    • Έχω διαγραφεί από το ΤΣΜΕΔΕ
      5
  2. 2. Για ποιον λόγο δεν έχετε πληρώσει (αν δεν έχετε πληρώσει);

    • Δεν υπάρχουν τα χρήματα
      219
    • Θεωρώ μη ανταποδοτικές τις εισφορές
      65
    • Προτιμώ να ταισω το παιδί και την οικογένειά μου
      52
    • Δεν πιστεύω πως θα πάρω ποτέ σύνταξη
      38
    • Οταν χρειάζομαι ασφαλιστική ενημερότητα φτιάχνω στο photoshop μια
      1
    • Δεν απαντώ
      7
    • Έχω πληρώσει (για ελεύθερους επαγγελματίες)
      73
    • Έχει πληρώσει ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν πλήρωσε τις εισφορές ο εργοδότης (για μισθωτούς)
      6
    • Δεν χρωστάω επειδή δεν έχω γραφτεί ακόμα στο ΤΣΜΕΔΕ/έχω διαγραφεί.
      3


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οφείλω και εγώ το 13Β (1900+ Ευρώ).  Το 13Α το είχα πληρώσει.  Οπότε το βιβλιάριο μου έχει ισχύ μέχρι 12/2013.  Πήγα να κάνω διάφορες γενικές εξετάσεις προ 2 εβδομάδων και μου το δέχτηκαν, λέγοντας πως το ΤΣΜΕΔΕ έχει ανακοινώσει ότι έχει ισχύ το βιβλιάριο για τους πρώτους μήνες του 2014!

 

Πρόκειται να κατέβω κεντρικά Αθήνα να πληρώσω το 13Α.  Επειδή μένω εκτός Αθήνας και ο χρόνος μου περιορισμένος ήθελα να διευκρινήσω: πληρώνω μετρητοίς το πόσο όλο, ή θέλουν επιταγή αφού είναι γύρω στα 2000Ε?  Αν είναι έτσι να μην κουβαλάω μετρητοίς, αλλά να βγάλω επιταγή ή μπορώ να πληρώσω με κάρτα χρεωστική/πιστωτική...?  Όποιος έχει εμπειρία σχετική, ας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ο λαμογιο σελιανακης ξερει καλυτερα απο μας!

 

Τετάρτη, 10 Απρίλιος 2013 15:59

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ε.Τ.Α.Α.

Επειδή το τελευταίο χρονικό διάστημα οι Μηχανικοί ασφαλισμένοι του ΕΤΑΑ γίνονται δέκτες πληροφοριών σχετικά με την ανταπόκρισή τους στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών τους, προς το ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ, θεωρώ ως υποχρέωσή μου να ενημερωθούν με τα επίσημα στοιχεία, όπως αυτά προκύπτουν από τις Υπηρεσίες του Ταμείου.

Ο παρακάτω πίνακας απεικονίζει τον αριθμό ασφαλισμένων Μηχανικών (ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ) και τον αριθμό των ασφαλισμένων (Ελευθέρων Επαγγελματιών και μισθωτών) Μηχανικών (ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ) που κατέβαλαν τις εισφορές τους το αντίστοιχο έτος.

Για τον υπολογισμό του αριθμού των μηχανικών που πλήρωσαν, εκτός από τους Μισθωτούς, έχουν συμπεριληφθεί οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες που κατέβαλαν τουλάχιστον το ένα από τα δύο εξάμηνα του αντίστοιχου έτους.

ΕΤΟΣ
Αριθμός ασφαλισμένων μηχανικών
Αριθμός ασφαλισμένων που πλήρωσαν
Ποσοστό ασφαλισμένων που πλήρωσαν, σε σχέση με το σύνολο των ασφαλισμένων
Σύνολο εισπραχθεισών εισφορών
Ποσοστό εισπραχθεισών εισφορών σε σχέση με το προηγούμενο έτος.

2010
107.071
85.275
80%
652.245.538€
-----

2011
109.032
89.213
82%
565.797.704€
87%

2012
110.884
86.439
78%
534.313.546€
95%










Όπως καταφανώς προκύπτει, ο χαρακτηρισμός του «κακοπληρωτή» δεν αρμόζει στους μηχανικούς.

Παρά τις αντίξοες συνθήκες, παρά την κατακόρυφη πτώση της οικοδομικής δραστηριότητας κατά 85%, αυτοί συνεχίζουν να στηρίζουν το Ταμείο τους και να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους.

Μέλημα της Διοίκησης είναι η προάσπιση των συμφερόντων του Ταμείου για την εξασφάλιση σύνταξης στις επόμενες γενιές και αυτό γίνεται είτε με προσπάθεια είσπραξης των οφειλών προς το Ταμείο από άλλες δραστηριότητές του, είτε με διασφάλιση και σωστή διαχείριση των επενδύσεών του.

Ο Πρόεδρος του ΕΤΑΑ

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΕΛΛΙΑΝΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταφανώς προκύπτει, ο χαρακτηρισμός του «κακοπληρωτή» δεν αρμόζει στους μηχανικούς.

Παρά τις αντίξοες συνθήκες, παρά την κατακόρυφη πτώση της οικοδομικής δραστηριότητας κατά 85%, αυτοί συνεχίζουν να στηρίζουν το Ταμείο τους και να είναι συνεπείς στις υποχρεώσεις τους.

Α να χαθείς… κόλακα!   :mrgreen:

 

Υ.Γ.

κόλακας, αρσενικό

 

αυτός που συστηματικά για ίδιον όφελος κολακεύει κάποιον

Link to comment
Share on other sites

Τα "ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ" :

Για τον υπολογισμό του αριθμού των μηχανικών που πλήρωσαν, εκτός από τους Μισθωτούς, έχουν συμπεριληφθεί οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες που κατέβαλαν τουλάχιστον το ένα από τα δύο εξάμηνα του αντίστοιχου έτους.

 

Άρα 1ον: τα στατιστικά που αναφέρει η ανακοίνωση περιλαμβάνουν και τους μισθωτούς μηχανικούς, είτε εργάζονται στο δημόσιο είτε σε τεχνικό γραφείο ως υπάλληλοι είτε σε σουβλατζίδικο (οι μηχανικοί με έναρξη από 1/1/1993 και μετά υποχρεωτικά ασφαλίζονται στο ΤΣΜΕΔΕ).

2ον: ακόμα και αν χρωστάνε το Β' 2013 στην έρευνα μετράνε ως καλοπληρωτές και όχι ως κακοπληρωτές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως πάει το πράγμα με ολοένα και περισσότερους μηχανικούς να χρωστάνε, μόνο η επιστροφή στη δραχμή θα τους σώσει από το βραχνά, αφού έτσι τα χρέη θα πληθωριστούν.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά τι έγινε με την προσφυγή του ΤΕΕ;

Στις 05/05 που είχα πάει ΤΣΜΕΔΕ (και ήταν και η εκδίκαση)

το σύστημα έβγαζε το Β13 με την αύξηση (και βέβαια δεν το πλήρωσα)

 

Ευτυχώς μία κοπέλα (η τελευταία στο βάθος η ευγενική) μου είπε ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω για να διαγράψω το παιδί,

και έτσι έκανα και κάτι και δεν πήγα τζάμπα, όπως την προηγούμενη εβδομάδα, 29/04, 

κατά την οποία χιλιάδες μηχανικοί τρέχανε να προλάβουν την προθεσμία 30/04 που τελικά έγινε Αύγουστος

και που νομίζω δεν υπήρξε και ποτέ αφού δεν ήρθαν ειδοποιητήρια. Το εξάμηνο λήγει στο εξάμηνο συνάδελφοι.

Όλοι αυτοί είναι εργολήπτες και θέλανε ενημερότητα; 

Τελικά μήπως είμαστε κουτοί εμείς που δεν είμαστε εργολήπτες;

 

Σίγουρα πάντως αξίζουμε ότι παθαίνουμε,

αφού ανεχόμαστε το ταμείο των μηχανικών να στεγάζεται σε αυτό το κτίριο,

και επιπλέον ανεχόμαστε να πηγαίνουμε στο κεντρικό για οτιδήποτε,

ενώ κανονικά θα έπρεπε να γίνονται όλα ηλεκτρονικά ή έστω στο ΤΣΜΕΔΕ της γειτονιάς μας.

Γιατί θα μπορούσε κάλλιστα να υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ σε κάθε γειτονιά αν ήμασταν στοιχειωδώς σοβαροί και συλλογικοί.

Πραγματικά ντρέπομαι κάθε φορά που πρέπει να κάνω οτιδήποτε με το ταμείο,

το οποίο επιπλέον δεν χρησιμοποιώ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άρχισα μια δημοσκόπηση για ανεξάρτητη προσφυγή στο ΣΤΕ, όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να συμμετέχετε στην συζήτηση εδώ:

www.michanikos.gr/topic/39321-Προσφυγή-στο-ΣΤΕ-για-την-αντισυνταγματικότητα/?p=702875

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη συνάδελφοι, αλλά εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει, ούτε και βρίσκω απάντηση στο τεε.γρ.

ισχύει τελικά η αύξηση ή όχι;

Αν πάω τώρα να πληρώσω το Β' 13 (μ' έπιασε κρίση νομιμότητας) θα μου το βγάλει με αύξηση; (και βέβαια δεν εννοώ την προσαύξηση λόγω εκπρόθεσμης) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.