Μετάβαση στο περιεχόμενο

26% απο το πρωτο ευρω


Recommended Posts

φυσικα το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα αλλα παιζεται στις εφημεριδες οτι και μηδενικο εισοδημα να δηλωσεις θα φορολογηθεις με 26% στο τερκμαρτο... ειναι η απολυτη ξεφτιλα.... δεν σκεφτεται κανενας να προσφυγουμε καπου, αν υπαρχει κατι, που μπορουμε να κανουμε... ;;; και μονο που το σκεφτομαι μου ερχεται να παθω εγκεφαλικο ... αν παθω τελικα θα μπορεσω να τους κανω μηνυση;;;; 

Link to comment
Share on other sites

όντως. μιλάμε για πολλά χιλιάρικα. σε πολλούς θα είναι περισσότερα απο όσα θα έχουν έσοδα. Αλλα και κάποια έσοδα να έχεις παλι 26%. δεν μπορεις να ξεφύγεις με τίποτα. Εγω για αρχή θα κάνω αυτα http://www.michanikos.gr/topic/26004-%CE%95%CE%AF%CF%87%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%B7-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%AF%CF%82/page-7?do=findComment&comment=618981

Αλλα πέρα απο τις προσωρινές λύσεις θεωρώ οτι είναι τελείως παράνομο και κατά τις ισότητας και ισονομίας των εργαζομένων, αλλος κλάδος (μισθωτοί, συνταξιούχοι) να έχουν σημαντική έκπτωση φόρου και εμεις με το μπλοκάκι (που οι περισσοτεροι απο εμάς δεν θέλαμε να είμαστε με μπλοκάκι, αλλα το συστημα μας εξανάγκασε) να πληρώνουμε 26% ακόμα και στα τεκμήρια. δηλαδη με ένα σπιτάκι και ενα μικρο αμάξι μαζί με το τέλος επιτηδεύματος*** +το ατομικό 3Κ θα θες πάνω απο 3.000 Ε φόρο / έτος αν βάλεις και την προκαταβολή. Και μετά θα αρχίσουν οι απειλές για να σου πάρουν το σπίτι, το αμάξι κτλ. Ειναι εντελώς παράλογο και παράνομο όπως και το 650Ε-αρι.

Ισως θα πρεπει να προσφύγουμε και για αυτό όπως και για το θέμα της διαγραφής/επανεγραφης στο Τμσεδε μαζικά στον Συνήγορο του Πολίτη.

http://www.michanikos.gr/topic/5590-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%A4%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/page-102?do=findComment&comment=618523

 

υ.γ εντωμεταξυ με πολλούς Ε.Ε (συνεργάτες υδραυλικοί κ.α) που το εχω συζητηση δεν το εχουν παρφει ακόμα χαμπάρι τι μας περιμένει. ισως πολυς κόσμος δεν εχει ασχοληθει και πραγματικα δνε ξερει τι έρχεται...

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

καλή η κίνηση σου αλλά δεν προκειτε να λύσει κανένα πρόβλημα ο συνήγορος του πολίτη... βασικα εγω μου ερχεται να γραψω μια επιστολη σαν την δικαι σου και να την στελνω καθε μια ωρα στο υπουργειο οικονομικων... δεν εγινα μηχανικος για να βγαλω εκατομμύρια αλλα γιατι γουσταρα,  τωρα δεν βγαζω πανω απο 10000 το χρονο, γιατι να μου παρουν τα 4800.;;;;; αυτο δεν ειναι τρέλα;;;;;.... 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν μπορούμε να λύσουμε τα "απλά" θέματα που αφορούν το ταμείο μας και θα τα βάλουμε με το Υπουργείο οικονομικών.........

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κατάσταση ειμαι με εσένα george68 όπως φαντάζομαι και παρα πολλοί ακόμα. Απλά στα 10.000 Ε προσθεσε και για σένα και τα 4.000Ε του Τσμεδε :confused: . Αρα δεν μένει τίποτα. Ας στείλουμε μαζικά επιστολές στον Συνήγορο του Πολίτη και όπου αλλού θέλει ο καθένας. Ισως με την μαζικότητα γίνει κάτι. Αν στείλουν λίγοι δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Τουλάχιστον να λέμε οτι κάτι παλέψαμε. Αλλα θέλει μαζικότητα και συμμετοχή όλων και για τα 2 θέματα (τσμεδε (εισφορές+διαγραφή-επανεγγραφή) & εφορία) και όσων ακόμα έχουν χρήματα να τα πληρώνουν. Γιατι στο μέλλον μπορεί να αφορά και αυτούς...

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

το έχουμε πάρει χαμπάρι και προσπαθούμε να δούμε τι να κάνουμε.. κλεισιμο βιβλιών? πούλημα αυτοκινήτου? μαχητά τεκμήρια? ο θεός και η ψυχή τους!

Link to comment
Share on other sites

πούλημα αυτοκινήτου και επαναγορα με leasing... ολα πλεον πρεπει να τα περνάμε στα εξοδα... 

 

 

Το leasing δε λύνει κανένα φορολογικό πρόβλημα στην περίπτωση των ΙΧ αυτοκινήτων πλην του τεκμηρίου για την αγορά , το οποίο κατανέμεται σε όσες χρήσεις (φορολογικά ετη πλέον από 01/01/2014 ) διαρκεί η μίσθωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.