Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία στο τζάμι αιθρίου οροφής


Idioktitis

Recommended Posts

Κύριοι καλημέρα σας,

είμαι ιδιώτης που πρόσφατα μπήκα στο σπίτι που έχω φτιάξει ένα γυάλινο αίθριο 2,5 χ 1,5 μ στην οροφή της τραπεζαρίας μου και το οποίο, μετά την ενεργοποίηση της θέρμανσης εμφανίζει πολύ μεγάλη υγρασία! Στάζει ασταμάτητα τη νύχτα πάνω στην τραπεζαρία.

Το τζάμι δεν είναι διπλό θερμομωνοτικό αλλά απλά 2 γυαλιά ασφαλείας κολλημένα μεταξύ τους και πάνω σε μεταλλικό τελάρο. Στα πλευρά του αιθρίου υπάρχουν οπές εξαερισμού αλλά όπως φάνηκε δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το φαινόμενο. Επισυνάπτω φωτο για την υποβοήθησή σας

Για την ενημέρωσή σας, όλα τα υπόλοιπα κουφώματα είναι αλουμινίου - θερμοδιακοπτώμενα με τριπλεξ και ενεργειακά γυαλιά.

Γνωρίζω το λόγο της εμφάνισης της υγρασίας και ρωτώ ποιά κατά την άποψη σας θα ήταν η πλέον ενδεδειγμένη τεχνικά λύση για την άμεση και καθολική αντιμετώπιση του φαινομένου.

Με εκτίμηση,

Σπύρος

post-56247-0-22114400-1386237841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τζάμι δεν είναι διπλό θερμομωνοτικό αλλά απλά 2 γυαλιά ασφαλείας κολλημένα μεταξύ τους και πάνω σε μεταλλικό τελάρο.

.......

όλα τα υπόλοιπα κουφώματα είναι αλουμινίου - θερμοδιακοπτώμενα με τριπλεξ και ενεργειακά γυαλιά.

Νομίζω ότι την απάντηση τη γνωρίζεις κι εσύ ο ίδιος, από τη στιγμή που θέλεις καθολική αντιμετώπιση.

Είναι μέσα στα γραφόμενά σου.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι μια και άμεση:

 

Αντικατάσταση του κρυστάλλου με σιπλό ή/και τριπλό τζάμι (τριπλό... εννοώ με 2 διάκενα) αν σε παίρνει η πατούρα του τελάρου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια προφανής μεγάλης επιφάνειας θερμογέφυρα...Γι' αυτό συγκεντρώνεται υγρασία. Η λύση δόθηκε από τους παραπάνω συναδέλφους έμμεσα και άμεσα... :)

Link to comment
Share on other sites

Με ένα τζάμι 5χ16χ3χ3 triplex ενεργειακό θα λύσεις το πρόβλημα σου....

5=το πάχος της εσωτερικής επιφάνειας σε mm

16=το διάκενο ανάμεσα στα 2 τζάμια

3χ3=το πάχος της εξωτερικής επιφάνειας που είναι και triplex για να μη σπάει..

 

Συνολικό πάχος υαλοπίνακα 21mm....Αρκεί να χωράει στην κάσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.