Μετάβαση στο περιεχόμενο

Aιγιαλός και Ο.Τ.


Recommended Posts

δίκιο έχεις. 

Δεν πήραν σωστά τα ράματα επί οικοδομικής γραμμής και τους πήρε στροφή όλο το κτίριο. Δυστυχώς δε βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι για το κομμάτι που παραβιάζει το τμήμα αιγιαλού, εκτός αν η άδεια εκδόθηκε προ καθορισμού και η κατασκευή έγινε επίσης προ καθορισμού. Αν η άδεια εκδόθηκε μετά τον καθορισμό δε βλέπω να τακτοποιείται το κομμάτι. Ούτε με κατηγορία 3 μπορείς να πας αφού παραβιάζεις πολεοδομικές διατάξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Στο σκαρίφημα η λέξη "παραλία" μάλλον πρέπει να αλλάξει με τη λέξη "θάλασσα"...

Επομένως η παραβίαση βρίσκεται στη ζώνη παραλίας. Εκτός αν δεν υπάρχει τέτοια, οπότε η παραβίαση είναι απλά σε κοινόχρηστο χώρο ...

Διευκρινίζεις και συνεχίζουμε.

εχεις δίκιο στην ουσία η πραγματική απόσταση τής θάλασσας από τό όριο του οικοπέδου είναι πάνω από 35 μέτρα . Αυτή η έκταση είναι ουσιαστικά  κοινόχρηστος  δημόσιος χώρος, δέν βλέπω όμως ότι στήν ουσία αλλάζει κάτι . Μήπως κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Άρα, διορθώνεις στο σκαρίφημα το "γραμμή αιγιαλού" σε "γραμμή παραλίας" και έχεις μία απαγόρευση υπαγωγής του τμήματος σε κοινόχρηστο χώρο (2α).

Την υπαγωγή, για τις αυθαιρεσίες εντός του οικοπέδου σου, την κάνεις κανονικά και προχωράς κανονικά στη γονική παροχή.

Διερευνάς το "εγκερκιμένο" του κοινόχρηστου χώρου ...

Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις. 

Δεν πήραν σωστά τα ράματα επί οικοδομικής γραμμής και τους πήρε στροφή όλο το κτίριο. Δυστυχώς δε βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι για το κομμάτι που παραβιάζει το τμήμα αιγιαλού, εκτός αν η άδεια εκδόθηκε προ καθορισμού και η κατασκευή έγινε επίσης προ καθορισμού. Αν η άδεια εκδόθηκε μετά τον καθορισμό δε βλέπω να τακτοποιείται το κομμάτι. Ούτε με κατηγορία 3 μπορείς να πας αφού παραβιάζεις πολεοδομικές διατάξεις. 

Σύμφωνοι κι εγώ την ίδια γνώμη έχω . Τό ερώτημα τώρα  είναι άν μπορώ νά προχωρήσω σέ τακτοποίηση τού τμήματος πού περικλείεται από τά όρια τού οικοπέδου γιά τίς υπόλοιπες παραβάσεις καί νά κάνω ειδική αναφορά στήν τεχνική έκθεση μόνο γιά τό τμήμα πού βρίσκεται εκτός  ότι δέν είναι τακτοποιήσιμο και΄στήν συνέχεια νά δώσω βεβαίωση μ αυτήν τήν επισήμανση ?  Έιναι αυτό δόκιμο ? Ανέφερα παραπάνω ότι κάποιοι συνάδελφοι αυτό μου συνέστησαν αλλά εγώ τό βρίσκω τραβηγμένο,

Link to comment
Share on other sites

Άρα, διορθώνεις στο σκαρίφημα το "γραμμή αιγιαλού" σε "γραμμή παραλίας" και έχεις μία απαγόρευση υπαγωγής του τμήματος σε κοινόχρηστο χώρο (2α).

Την υπαγωγή, για τις αυθαιρεσίες εντός του οικοπέδου σου, την κάνεις κανονικά και προχωράς κανονικά στη γονική παροχή.

Διερευνάς το "εγκερκιμένο" του κοινόχρηστου χώρου ...

Αν καταλαβα καλά, μιλάς γιά τό άρθρο  9  παρ  Γ ιστ πού λέει " Αλλαγές στίς εξωτερικές διαστάσεις τού περιγράμματος του κτιρίου ή τής αυτοτελούς ιδιοκτησίας έως 5% καί εφόσον δέν μεταβάλλεται η επιφάνεια άνω τού ποσοστού 2% καί κατά παρέκκλιση τής περ. α,β,γ, τής παρ. 2 τού άρθρου 2 "  Μέ αυτό πάς κατευθείαν μετά στό άρθρο 2α τό καταλαβαίνω αλλά στήν περίπτωση μου, τόσο η διάσταση πού είναι εκτός τού οικοπέδου είναι 55 εκ που είναι  > τού 5% ( 5,50Χ5% =0,27 ) τό ίδιο συμβαίνει καί μέ τήν επιφάνεια τού 2%. Η υπέρβαση σέ  επιφάνεια είναι μεγαλύτερη τού 2% Υποθέτω ότι αυτό εννοείς ή κάνω  λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι κι εγώ την ίδια γνώμη έχω . Τό ερώτημα τώρα  είναι άν μπορώ νά προχωρήσω σέ τακτοποίηση τού τμήματος πού περικλείεται από τά όρια τού οικοπέδου γιά τίς υπόλοιπες παραβάσεις καί νά κάνω ειδική αναφορά στήν τεχνική έκθεση μόνο γιά τό τμήμα πού βρίσκεται εκτός  ότι δέν είναι τακτοποιήσιμο και΄στήν συνέχεια νά δώσω βεβαίωση μ αυτήν τήν επισήμανση ?  Έιναι αυτό δόκιμο ? Ανέφερα παραπάνω ότι κάποιοι συνάδελφοι αυτό μου συνέστησαν αλλά εγώ τό βρίσκω τραβηγμένο,

Μα πως θα εκδοθεί βεβαίωση αφού τμήμα του ενιαίου κτιρίου παραβιάζει αιγιαλό; Παραβιάζει το άρθρο 2. Το να τακτοποιηθεί το τμήμα προ αιγιαλού θα είχε πρακτικό ενδιαφέρον αν έτρεχαν πρόστιμα προκειμένου να σβηστούν.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα εκδοθεί βεβαίωση αφού τμήμα του ενιαίου κτιρίου παραβιάζει αιγιαλό; Παραβιάζει το άρθρο 2. Το να τακτοποιηθεί το τμήμα προ αιγιαλού θα είχε πρακτικό ενδιαφέρον αν έτρεχαν πρόστιμα προκειμένου να σβηστούν.

Παύλε  συμφωνώ κι εγώ ότι δέν μπορείς, απλά έθεσα τό ερώτημα γιατί όπως ανέφερα παραπάνω έχω ακούσει δύο απόψεις συναδέλφων  ότι μπορώ νά προχωρήσω σέ  τακτοποίηση μόνον τών παραβάσεων εντός τού οικοπέδου. Αυτό ήταν που με προβλημάτισε ,αν καί δέν πρόκειται βέβαια γιά παραβίαση αιγιαλού, όπως παραθέτω παραπάνω στό σκαρίφημα, αλλά κοινόχρηστου χώρου οικισμού, καί γιά τήν φραστική ακρίβεια " πρός τήν πλευρά τού αιγιαλού" Στήν ουσία όμως δέν νομίζω νά αλλάζει τίποτε....

 

                                                                                                                             ευχαριστώ γιά τήν συνδρομή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.