Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διλλημα 11Kw ή 14Κw Α/Θ.


statik

Recommended Posts

Έχοντας βάλει όχι πολλά αλλά μόλις 5 Daikin Altherma HT μπορώ να πω ότι στους 5oC περιβάλλοντος ήδη δεν κράταγε ούτε 75oC και η ισχύς έφτανε από 16kW ονομαστική στα 14kW και κοντά στους 0oC έφτανε τα 11kW. Δεν έχω δει πιο ευαίσθητο μηχάνημα. Δε μας υποσχέθηκε επίσης ποτέ ο προμηθευτής (Master Dealer) ότι θα κρατήσει τη θερμοκρασία. Μας είπε ότι λειτουργεί μέχρι στους -20oC. Ελάχιστες ΑΘ κρατάνε θερμοκρασία και είναι ευρωπαϊκές. Τέλος, ως σοβαροί μηχανικοί πρέπει να αναζητούμε πιστοποιήσεις και τους φορείς αυτών των πιστοποιήσεων. Τι με νοιάζει τι λέει η εταιρία; Κι εγώ μπορώ να πω ότι έκανα διαστημόπλοιο. Αν δε φτάσει στο φεγγάρι ποιος θα φταίει; Ο άνεμος;  

Link to comment
Share on other sites

Απο  μελετη απωλειων και απαιτησεων για τοποθετηση Α/Θ το σπιτι μου απαιτει 12KW υψηλων Θερ/σιων. Εχω επιλεξη την daikin που βγαζει 11 και 14 ΚW. και

ειμαι σε διλλημα. Το ερωτμα μου ειναι :

Ισχυει οτι η 14 αν και φαινομενικα φαινεται να εχει μεγαλυτερη καταναλωση(πχ με cop=3, 14KW/3= 4.66KW, ενω για 11ΚW/3=3,66 δηλαδη 25% λιγοτερο),

θα λειτουργησει λιγοτερο ΧΡΟΝΟ ενω η 11Kw ενδεχεται να λειτουργει πολυ περισσοτερο χρονο οποτε ειναι το ίδιο ή και ίσως και καλυτερα η 14

Αν μπορειτε να  απαντησε μου γρηγορα διοτι ειμαι ετοιμος για αγορα.....

Υ.Γ. εχω σφαλεια ΔΕΗ 40  ή 42 A. Ετσι μου ειπε η δεη στο τηλ. Η Α/Θ θα συνδεθει με ΝΕΑ γραμμη απο το κουτι της Δεη. Ο πινακας μου εχει 40Α ασφαλεια. Θα εχω προβλημα?

Όσο μεγαλύτερο είναι το COP τόσο πιο οικονομική είναι η αντλία θερμότητας στην θέρμανση.

Όσο μεγαλύτερο είναι το EER τόσο πιο οικονομική είναι η αντλία θερμότητας στην ψύξη.

Αν η μεγάλη αντλία έχει COP=3.14 ενώ η μικρή 3, αυτό σημαίνει πως η μεγάλη έχει 4.66% μεγαλύτερη απόδοση από την μικρή στην θέρμανση άρα μικρότερη κατανάλωση.

 

Δεν ειναι το θεμα πως προεκυψε το 12KW υψηλων. Ηρθαν 2 μηχανολογοι, ειδαν υπαρχοντα σωματα-κουφωματα-συνθηκες και ΑΥΤΟΙ κατεληξαν εκει!!!

Καθως και αυτοι ειπαν να τραβηξω ανεξαρτητη γραμμη απο το κουτι Δεη. Εχω ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΟ καθως και οι υποψηφιες αντλίες είναι ΜΟΝΟΦΑΣΙΚΕ΅Σ.

Απλα δεν ξερω αν πρεπει να παω σε 11 ή 14 KW. Γιατι η 14 θα αναβοσβηνει ποιο πολυ απο την 11 ρα δεν το καταλαβαινω. Εγω θεώρησα το αντίθετο!

Μελέτη κάνανε;

Έχουν αριθμό μητρώου ΤΕΕ ή ΕΕΤΕΜ; Αν όχι τότε συμβουλέψου κάποιον που έχει Α/Μ και θα σου υπογράψει την μελέτη.

Χωρίς υπογεγραμμένη μελέτη δεν μπορείς να αναζητήσεις ευθύνη από κανέναν αν αύριο δεν σε καλύπτει η λύση που προτείνανε και θα πάνε τζάμπα τα λεφτά σου.

Οι αντλίες θερμότητας έχουν και "ψιλά γράμματα" στην μελέτη.

Η ίδια αντλία θερμότητας π.χ. μπορεί να καλύπτει ένα σπίτι μια χαρά ενώ το ίδιο σπίτι σε άλλη περιοχή μπορεί να μην το καλύπτει.

Λίγοι έχουν τις γνώσεις για να κάνουν την μελέτη.

Δεν είναι δύσκολη μελέτη αλλά θέλει ώρες διάβασμα στην αρχή και λίγοι τις αφιερώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα προσθέτοντας ότι για να λάβει κανείς υπογεγραμμένη μελέτη θα έπρεπε να την πληρώνει. Και φυσικά κανείς δεν το κάνει. Προσωπικό γιατρό έχουμε όλοι στην Ελλάδα. Προσωπικό μηχανικό δε χρειαζόμαστε. Μαζεύουμε προσφορές και βγάζουμε ένα συμπέρασμα που όλως τυχαίως συμπίπτει είτε με τη φθηνότερη λύση είτε με την καλύτερη διαφήμιση στο ραδιόφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.