Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο μετά την 28-7-11


θανος_

Recommended Posts

έχω αναλάβει εργολαβικά τακτοποίηση αυθαιρεσιών συγκροτήματος κτιρίων με τον 4014.  Αφού έγινε αρχικά η αυτοψία τέλος του 2011 και καταγράφηκαν οι αυθαιρεσίες ,με ενημέρωσαν μέσα στο 2012 ότι κατασκευάστηκε νέο (αυθαίρετο) κτίσμα. Τους  απάντησα ότι αυτό δεν μπορεί να υπαχθεί στους 4014 η 4178 και πρέπει να νομιμοποιηθεί με το αρθρ 22 του ΓΟΚ πληρώνοντας τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης και φυσικά επιπλέον αμοιβή δική μου για νέα αποτύπωση κλπ.   Τελικά αρνούνται να πληρώσουν οτιδήποτε πέραν της αρχικής σύμβασης  και μου ζητούν να κλείσουμε με τον 4178 πια την εργολαβία ως ήταν αρχικά, αγνοώντας το νέο κτίσμα.  

1)      Μπορώ να κλείσω το έργο , να το οδηγήσω δηλ σε οριστική υπαγωγή τακτοποιώντας έτσι ένα μέρος του συγκροτήματος και όχι το σύνολο ;

2)      Επειδή επίκειται μεταβίβαση του συγκροτήματος ,προφανώς δεν μπορώ να εκδώσω συνολική βεβαίωση μη αυθαιρεσίας. Είναι δυνατόν να γίνει με κάποιο τρόπο μεταβίβαση  με βεβαίωση που θα αναγράφει την αυθαιρεσία και θα δηλώνει ότι πρέπει να νομιμοποιηθεί η να κατεδαφισθεί;  

 

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ, ώστε να είναι δυνατή η μερική μεταβίβαση, είναι στο συγκρότημα να έχουν ήδη δημιουργηθεί οριζόντιες ιδιοκτησίες, αλλιώς θα πρέπει να νομιμοποιηθεί και το νέο αυθαίρετο.

 

Καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά επίσης

δεν υπάρχουν οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι μία και αδιαίρετη. κι αν πουμε οτι δεν με ενδιαφερει αν μπορουν να το μεταβιβασουν, μπορώ να κανω οριστικη υπαγωγη στον φάκελλο ώστε να είμαι ενταξει με την συμβαση μου και  να πληρωθώ;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να εισαι κατοχυρωμενος συναδελφε. πρεπει να καταλαβουν οτι δεν γινεται. αλλιως κανε επιπλεον δουλεια χωρις αμοιβη. για καλο δικο σου

Link to comment
Share on other sites

Απλώς δεν γίνεται!

Κλείσε τη δήλωση, συμπλήρωσε στο συμφωνητικό ότι δεν έχουν (και δεν δύνανται να ρυθμιστουν) ρυθμιστεί όλες οι υπερβάσεις

Και οπωσδήποτε μην εκδόσεις βεβαίωση!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θάνο,

η περίπτωση σου είναι πολύ μα πολύ μα πάρα πολύ απλή.

Έχεις μία σύμβαση να τακτοποιήσεις αυθαίρετα μέχρι την 28.07.2011.

Αυτοί έκαναν αυθαίρετο και αργότερα.

Εσύ, ΔΕΝ μπορείς να ολοκληρώσεις τη δουλειά σου παρά το ότι το θέλεις.

Αυτοί έχουν παραβιάσει την μεταξύ σας σύμβαση και όχι εσύ...

 

Στη θέση λοιπόν,

ΔΕΝ θα ολοκλήρωνα την δουλειά αιτία δική τους.

ή το γκρεμίζουν ή το νομιμοποιούν.

 

Εσύ, γιατί να βάλεις το κεφάλι σου στον ντορβά;;;;

 

Για να κατοχυρωθείς στείλε τους ένα mail εξηγώντας την κατάσταση.

Από κάτω γράψε το όνομα σου, τηλέφωνο, διεύθυνση επάγγελμα.

Να το κάνεις όσο πιο αναλυτικό γίνεται κρατώντας ένα προσωπικό χαρακτήρα στο γράψιμο.

Μην το γράψεις σας δικηγόρος δλδ.

Για να μην μπεις σε διαδικασία με εξώδικα κτλ που κοστίζουν.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κι από εμένα,

εγώ έχω την εντύπωση πως μπορείς να κλείσεις-περαιώσεις το αρχικό έργο, εφόσον η ημερομηνία αυτοψίας που δήλωσες στο σύστημα είναι (προφανώς) προγενέστερη της νέας αυθαιρεσίας. Βέβαια δεν ξέρω τι νόημα θα έχει πλέον... 

Link to comment
Share on other sites

Τον φάκελο μπορείς να τον κλείσεις με τα κτίσματα που ρύθμισες, αλλά στο τοπογραφικό θα πρέπει να φαίνεται και το κτίσμα που δεν έχει ρυθμιστεί και είσαι καλυμμένος ως προς τις συμβατικές σου υποχρεώσεις βάσει του συμφωνητικού.

 

Βεβαίωση δε βγαίνει σε καμία περίπτωση, όπως λένε οι συνάδελφοι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το ζήτημα για μένα δεν είναι η επιπλέον αμοιβή. Πρόκειται για δημόσια υπηρεσία και μου ζητά να κλείσω το έργο με οριστική υπαγωγή  ενώ μου έχουν κοινοποιήσει  ότι υπάρχει νέο κτίσμα (υπάρχει σχετική αλληλογραφία που αποδεικνύει ότι ενημερώθηκα). θέλω να κλείσω για να πάρω ένα υπόλοιπο οφειλής. θα είμαι όμως νόμιμος ; η θα πρέπει να καταγγείλω τη σύμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.