Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

Μύρισαν εκλογές μου φαίνεται....

Πάντως όσα μισθωτήρια κατατίθενται ηλεκτρονικά χωρίς την χρήση κωδικών ΠΕΑ είναι παράνομα, και κατά συνέπεια άκυρα. Όσοι έχουν έννομο συμφέρον μπορεί να διεκδικήσουν και να δικαιωθούν (ενεργειακοί επιθεωρητες-διεκδίκηση διαφυγόντων κερδών, κλπ,κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να διεκδικήσουν από ποιόν, το δημόσιο ?

 

Μπορώ να σκεφτώ αρκετά λεκτικά όπως :

 

Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι

Ουκ αν λαβοις παρα του μη έχοντος

Shit high and observe    (Χ@@σε ψηλα και αγνάντευε)

 

Kαι άλλα πολλά

Edited by antloukidis
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

ντενεκεδες ολοι ειμαστε.ασχολουμαστε με τα ΠΕΑ λες και θα γινει κατι.ερχονται οι εκλογες.αντε να μας δω,τι θα ψηφισουμε.αντε να μας δω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο πραγματάκια ακόμη, τα είχα γράψει και νωρίτερα κάπου.....

Inzaghi, στην Αθήνα και συγκεκριμένα στα βόρεια, σχεδόν σε παραπάνω από τα μισά ΠΕΑ που έχω κάνει, ήρθαν σε μένα αφού είχαν πάει στην εφορία και τους πληροφόρησαν ότι χρειάζονταν και ΠΕΑ. Με λίγα λόγια η συντριπτική πλειοψηφία αγνοεί την ύπαρξη ΠΕΑ μέχρι να φτάσει στο γκισέ και να τους γυρίσουν πίσω....

Επίσης, σήμερα είχα το πρώτο άκυρο από μάλλον γνώστη της επικαιρότητας (λογιστής) που ενώ κανονίζαμε για επιθεώρηση, μου λέει άστο φιλαράκο κάτι άλλαξε.....

Τέλος τη στιγμή που το σύστημα αναφέρει ως προαιρετικό το ΠΕΑ για τη μίσθωση, όσο παράνομο είναι χωρίς ΠΕΑ, άλλο τόσο παράνομο είναι να ρίξεις το φταίξιμο στον ιδιοκτήτη που μπήκε και είδε αυτά που είδε.....και έπραξε.

 

Για όλα αυτά υπάρχει φταίχτης, θα τους αφήσουμε έτσι?? Εδώ μας θέλω.......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά υπάρχει φταίχτης, θα τους αφήσουμε έτσι?? Εδώ μας θέλω.......

 

αυτες ειναι σωστες κουβεντες φιλε ικαρε.τωρα καταλαβαινουμε τι σημαινει ηθικος αυτουργος.η χωρα απο 1.1.2014 εχει περασει σε τρομερα επιπεδα κυβερνητικης αναλγησιας και αλητειας.ενα ΠΕΑ ειχε μεινει και το τσακησανε και αυτο επιτηδες

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα καταργησαν νομο και ευρωπαικη υποχρεωση για πλακα...............το ΤΕΕ που είναι;;;;;

 

να ζητήσουμε πισω τα λεφτα παραβολων , εξοδων, σεμιναρίων.....πεσαμε θυματα ΄΄πλανης.΄΄.........

Link to comment
Share on other sites

τι λες savas?υπαρχει τεε για να σε εκπροσωπησει νομιζεις?μονος σου εισαι στο πελαγος οπως ολοι μας.το τεε ηταν ο τιτανικος.βουλιαξε.εμεις ειμαστε οι επιβατες του τιτανικου.ολοι στον πατο μαζι ενωμενοι

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν καταργήθηκε κάποιος νόμος, ούτε έγινε προαιρετική η υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ για τις ενοικιάσεις.

 

Προαιρετικά (κακώς βέβαια) δηλώνεται στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο, τουλάχιστον προσωρινά (πιστεύω ότι θα υπάρξει διόρθωση πολύ σύντομα).

 

Ας μην ξεχνάμε ότι ο ν. 4122/2013 προβλέπει ότι η μη έκδοση ΠΕΑ έχει πρόστιμο από 1.000 ευρώ έως 10.000 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.