Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

καταρχας να ηρεμισουμε λιγο

 

1000% δικιο ή 1000% αδικο δεν ειχαν ουτε ο ινζαγκι ουτε ο τερρυ

απλα βασει της δικης μου αισθητικης και μονο, καποιες προσεγγισεις θα πρεπε να γινουν αλλιως

 

τωρα μπινελικια και δαγκωματα με κανουν να νοιωθω τουλαχιστον αβολα

 

 

ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ 1000 % ΛΟΓΙΚΟ...!!

ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙ ΗΡΕΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΩΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ... ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΑΛΗ ΣΥΝΤΕΧΝΙΑΚΗ , ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΒΑΣΙΚΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟ , ΠΑΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΜΑΣ ...!!

ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ FORUM ..!!

 

 


  • Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων. 
​Παρακαλώ να μη χρειαστεί να το ξαναπούμε.

​Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως κάτι βρωμάει....Δεν γίνεται έτσι ξαφνικά να μας λένε ότι η υποχρέωση υποβολής ΠΕΑ στις εφορίες έχει παύσει επειδή βγήκε ένας νόμος το 2013 εντελώς άσχετος με τον ΚΕΝΑΚ....!!! Εγώ δεν έχω καταλάβει τίποτα. Ας ξαναδιαβάσει κάποιος την επιστολή του Υπ.Οικ. να μου εξηγήσει...! 

 

Επίσης γιατί λέει συνεχώς να απεθυνθούμε στο ΥΠΕΚΑ ? 

 

Το ΤΕΕ ακούει ???!!!!

 

glaps ενώ συμφωνούμε γράφεις με άσχημο τρόπο. Σταμάτα τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και χρησιμοποίησε την "παράθεση" όταν αναφέρεσαι σε άλλα ποστς.

Edited by nik
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι καταλαβαινω εγω απο ολα αυτα....

 

Ο Ν.4122/2013 (Αρθρο 12) δεν επαψε ποτε να ισχυει, απαιτωντας εκδοση ΠΕΑ στις περιπτωσεις που αναφερει το συγκεκριμενο αρθρο.

Επι της ουσιας λενε αυτο που μου απαντησε και ο ιδιος ο Θεοχαρης κατ ιδιαν στο facebook, οτι υπαρχει διχογνωμια στο κατα ποσον η υποβολη των στοιχειων μισθωσης ισοδυναμει με θεωρηση.

 

Οποτε αν δεν αποτελει θεωρηση και αυτη υποκαθιστα τη θεωρηση των στη ΔΟΥ οπως παλιοτερα, παυει να ισχυει το Αρθρο 14, Παραγραφος 3 του ΚΕΝΑΚ που απαιτει ΠΕΑ στις θεωρησεις γιατι πλεον δε γινονται θεωρησεις.

 

Οι κυρωσεις συνεχιζουν να υφιστανται σε οποιους αντιβαινουν το Νομο και δεν εχουν ισχυον ΠΕΑ κατα τη μισθωση ακινητου βασει Νομου...

 

Οποτε, παιδες, νομιζω πως μας ριχνουν το μπαλακι στο ΥΠΕΚΑ να βγαλει ΚΥΑ που να απαιτει αναγραφη ΠΕΑ και συμμορφωση στο Νομο...

Το θεμα ειναι η ΚΥΑ απο ποια υπουργεια συνυπογραφεται, γιατι αν συμπεριλαμβανει και το Οικονομικων, κλαφτα Χαραλαμπε...

 

Πλεον θεωρω πως οι οποιες πιεσεις μας θα πρεπει να εστιασουν καθαρα και μονο σε δικους μας φορεις ωστε να βγει η ΚΥΑ που ζηταει το ΥΠΟΙΚ και να γινει η καταχωρηση υποχρεωτικη.

 

Ντου σε ΤΕΕ (τοπικα και κεντρικο), ΥΠΕΚΑ και ΕΥΕΠΕΝ ενημερωνοντας για τα καθεκαστα.

Link to comment
Share on other sites

Ντου σε ΤΕΕ (τοπικα και κεντρικο), ΥΠΕΚΑ και ΕΥΕΠΕΝ ενημερωνοντας για τα καθεκαστα...

Σε αυτό εν πολλοις συμφωνώ ...!!

Να πω τι καταλαβαίνω εγώ βάζοντας τα πράγματα σε μίαλογική και απλή σειρα .

 

ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ 31/12/2013....

Εχουμε ΝΟΜΟ περί υποχρεωτικής έκδοσης Π.Ε.Α για κάθε ακίνητο ανω των 50 τ.μ. όταν πρόκειται να ενοικιασθεί και δεν γίνεται απο τις ΔΟΥ θεώρηση του μισθωτηρίου συμβολαίου αν δεν υπάρχει έγκυρο Π.Ε.Α.

 

ΑΠΟ 1/1/2014 .....

Η θεώρηση των μισθωτηρίων συμβολαίων - για να αποφορτισθουν οι ΔΟΥ , και οι πολίτες - η θεώρηση δεν θα γίνεται από αυτές αλλα θα γίνεται θεώρηση ( διότι θεώρηση γίνεται και την απόδειξη θεώρησης την πανε οι συμβαλλομενοι στη ΔΕΗ ας πούμε , και όπου αλλού θέλουν )μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας που καθόρισε το ΥΠΟΙΚ .....

 

ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΣΤΕ ?????

 

Το ΥΠΟΙΚ γουστάρει για κάποιο λόγο - μιλάμε για δόλος σίγουρα , να μη βγάζει ο κόσμος ΠΕΑ ...!!!

ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ...!!!

 

Τα άλλα αν είναι η δεν είναι θεώρηση , κατι για λάθη και παραδρομές , και ξεχασαν να το βάλουν μέσα , κατι το λογισμικό φταίει και δεν ειναι εύκολο να διορθωθει ...... ειναι για μικρα παιδια .!

Link to comment
Share on other sites

Eνοχλήθηκε  το  @ρχ.....  ο  ΧΑΡΗΣ ,,,, από  τις  αναρτήσεις  μου  στο  FB και  με  απέκλεισε ,,,, χωρίς  να  απαντήσει  ούτε  σε  ενα  ερώτημά  μου .

Μόνο  χαδάκια  στα  αυτάκια  θέλει  το  παλιολαμόγιο ....!!!!

Ετσι  για  να  θυμόμαστε  με  ποιούς  έχουμε  να  κάνουμε ....!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eνοχλήθηκε  το  @ρχ.....  ο  ΧΑΡΗΣ ,,,, από  τις  αναρτήσεις  μου  στο  FB και  με  απέκλεισε ,,,, χωρίς  να  απαντήσει  ούτε  σε  ενα  ερώτημά  μου .

 

εγω δεν απορω γιατι παντως!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοχληθηκε ρε συ.

Εκλεισε το προφιλ του και το εκανε page.

 

https://www.facebook.com/htheoharis

 

Αν πατησεις στο συνδεσμο, θα εχεις ηδη κανει Like...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.