Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολύ μικρό μπάνιο ξένων, δεν ανοίγει η πόρτα


doragk

Recommended Posts

Πρόβλημα στο σπιτι μου! Εχω ενα wc ξενων διπλα στο σαλόνι, η λεκανη ειναι κρεμαστη και εφτιαξα τοιχο γυψοσανιδας, τον νιπτηρα τον πηρα πανακριβο πριν απο πολυ καιρο μιας και ειμαι και μηχανικος και ιδιοκτητρια του σπιτιου. Ομως δεν τα υπολογισα καλα και πορτα δεν ανοιγει. Δεν το επαθα τοσα χρόνια σε αλλου σπίτι το επαθα τωρα στο δικό μου!!!!
Συναδελφοι τι να κάνω;
 
Μου ειπαν για πόρτα σπαστή αλλα δεν μου αρεσει. Μήπως η πόρτα να ανοίγει προς τα έξω;  Αστοχια για ενα τοσο ομορφο wc.




Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συρόμενη μπαίνει? Ή αλλιώς προς τα έξω....προσωπικά θα άλλαζα τον νιπτήρα ή θα έσπαγα το κούφωμα να το τροποποιήσω αναλόγως σε ποια φάση βρίσκεται η οικοδομή. Το άνοιγμα προς τα έξω το θεωρώ μεγάλη κακοτεχνία...

Link to comment
Share on other sites

Το μη χείρον βέλτιστο.Αναλόγως τη θέση που είναι το WC και το χώρο που έχει απέξω θα επέλεγα είτε να βάλω πόρτα συρόμενη ή να ανοίγει προς τα έξω.Η περίπτωση να βάλεις μικρότερη πόρτα (ΑΝ π.χ έχεις 90άρα και βάλεις 80άρα,υποθέτωντας οτι κάτι τέτοιο θα σου έλυνε το πρόβλημα) επίσης παίζει,αλλά σίγουρα είναι πολυέξοδη (τσοντάριμα τοίχου,διόρθωση πλακάκια από μέσα,σοβάτισμα και βάψιμο απέξω κ.λ.π)
Συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια,διαλέγεις και παίρνεις συνάδελφε...

Link to comment
Share on other sites

....η λεκανη ειναι κρεμαστη και εφτιαξα τοιχο γυψοσανιδας,...

 

Πιο πολύ με ανησυχεί αν η λεκάνη ή ο νιπτήρας στηρίζονται στον τοίχο από γυψοσανίδα.

 

 

Για την πόρτα και το λάθος υπολογισμού που έκανες.

 

Η πιο απλή και οικονομική λύση είναι να ανοίγει προς τα έξω.

Φρόντισε όμως η πόρτα να έχει και μια βασική ηχομόνωση διότι το wc σε επαφή με το σαλόνι όποιος μπει μέσα ακούγονται όλα στο σαλόνι.

Πόρτεςς φυσαρμόνικας κλπ ξέχνα τες κατά κανόνα είναι αηδία και 0 ηχομόνωση (το πιό σημαντικό).

 

Εναλλακτικά μπορείς να έχεις την πόρτα μπρος τα μέσα δίφυλλη ανοιγόμενη. Υπάρχει και η δυνατότητα η δίφυλλη να μη είναι ισομερή τα δυο φύλλα αλλά το κύριο φύλλο να είναι 70εκ που περνά άνθρωπος και το άλλο όσο είναι υπόλοιπο.

 

 

βάλε ειδικότητα στο προφίλ σου.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

συρομενη δεν χωραει με τιποτα γιατι εχω ηλ/κο πινακα απο εξω και κολωνα απο μεσα. Και εγω για τον νιπτηρα σκεφτηκα αλλα ειναι oz των 400ευρω και θα μου χαλασει ολη την εικονα που ειχα στο μυαλό μου γιατί σιγα μην παρω τωρα τοσο ακριβό.

Ειμαι στη φαση που περνώ ειδη υγιεινης και μπαταρίες, το ανοιγμα μου ειναι ολο κι ολο 80cm και για να λειτουργησει πορτα προς τα μεσα πρεπει να ειναι μόνο 60cm, νομίζω δεν λειτουργει αυτό.(χαλαλι τα εξοδα: χτισιμο, σοβατισμα, πλακακι κτλ)

Διφυλλες ανοιγομενες εχω κανει μονο σε βοηθητικούς χωρους γραφείων και σε αποθηκες δεν ξερω για το σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα την ανοίξεις προς τα έξω και θα τελειώσει το θέμα.

Η χρήση ενός W.C. ξένων θα χρησιμοποιείται πολύ πολύ λίγες φορές.

Από τη στιγμή που δεν θέλεις/μπορείς να κάνεις κάτι άλλο δραστικό (ξήλωμα κτλ)

θα βάλεις την πόρτα να ανοίγει προς τα έξω.

 

Η σπαστή και η φυσούνα είναι για αποθηκάκια.

Για W.C. δεν προσφέρουν ούτε την απαραίτητη απομόνωση ενός W.C..

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε την ηχομόνωση που θα έχει το wc σου, πίστεψε με είναι πολύ πιο αντιαισθητικό οι ήχοι που μπορούν να ακουστούν που δεν τους αντισταθμίζει ένας ακριβός νιπτήρας.

 

Για την πόρτα, συρόμενη δεν μπορείς, κανονική δεν χωραει να περασει, αποφάσισε ή δίφυλλη η εξωτερικά ανοιγομενη.

Το λάθος επιφέρει ανάγκη συμβιβασμού αν δεν θες να το γκρεμίσεις.

 

Το γυψοσανίδα σε τοίχους WC δεν είδα να σχολιάζεις ειδικά αν στηρίζεις σε αυτούς νιπτήρα ή λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε όμως η πόρτα να έχει και μια βασική ηχομόνωση διότι το wc σε επαφή με το σαλόνι όποιος μπει μέσα ακούγονται όλα στο σαλόνι.

 

Το θέμα της ηχομόνωσης στα WC ξένων αλλά και σε όλα τα μπάνια αλήθεια, είναι πολύ σημαντικό! Υπάρχει κανένα διδακτορικό άραγε πάνω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η σπαστή και η φυσούνα είναι για αποθηκάκια.

Για W.C. δεν προσφέρουν ούτε την απαραίτητη απομόνωση ενός W.C..

 

 

Πρόσεχε την ηχομόνωση που θα έχει το wc σου, πίστεψε με είναι πολύ πιο αντιαισθητικό οι ήχοι που μπορούν να ακουστούν που δεν τους αντισταθμίζει ένας ακριβός νιπτήρας.

 

 

Είναι το κρίσιμο σημείο τόσο η ηχομόνωση όσο και οι οσμές.

Μην βάλεις σπαστή, μην βάλεις συρόμενη.

Link to comment
Share on other sites

....όσο και οι οσμές.

....

Εγώ προσπαθούσα να το πω πιο σεμνά εσύ το ξεκάρφωσες το ζήτημα για τα καλά… :mrgreen:

 

 



....Υπάρχει κανένα διδακτορικό άραγε πάνω σε αυτό?

Μπα είναι πριν ακόμα και από το βασικό αλφάβητο της αρχιτεκτονικής σύνθεσης για οικία…

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.