Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι παραγωγής ΖΝΧ με ρεύμα


gedoris

Recommended Posts

Η πιο απλή λύση είναι μονιμη ενεργοποιηση του boiler ή έλεγχος ώστε να "φορτώνει" σε ώρες νυχτερινού τιμολογίου.

 

Γενικά πιστεύω πως ανάλογα τις ανάγκες του πελάτη η λύση σου βρίσκεται σε καποια απο τις προηγούμενες προτασεις που σου καναμε. Ψαξε αν θες ανάλογα τη περιοχή και την εκτιμώμενη ενεργειακή απολαβή των συλλεκτών. Θα διαπιστώσεις πως για Νοεμβρη μεχρι Φλεβάρη ή και Μάρτη οι απολαβές πιθανόν να μην αξίζουν καν να το λειτουργείς ως ηλιακό.

 

Από κει και περα, λαβε υπόψη τις αναγκες του πελάτη, και πρότεινε του ότι πιστεύεις ότι θα τις καλύπτει καλύτερα.

Όταν με το καλό καταλήξεις σε κάποια λύση, ενημέρωσε και το φόρουμ για εγκυκλοπεδικούς κυρίως λόγους.

 

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες συμβουλές σας και κυρίως για τον χρόνο σας. Θα ενημερώσω για τη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι η τοποθέτηση ενός ηλεκτρικού ταχυθερμαντήρα σε κάθε μπάνιο. Είχα δει κάτι τέτοιες συσκευές στην Αγγλία, δεν ξέρω ακριβώς πώς λέγονται, κατανάλωναν όμως ενέργεια για όσο διάστημα χρειαζόταν ζεστό νερό και είχαν και ρύθμιση θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια !
έχω καταλήξη σε ΗΛΕΚΤΡΟΜΠΟΙΛΕΡ TESY ASE LINE GLASS ΜΕ ΣΕΡΠΑΝΤΙΝΑ
απορώ για τη παράμετρο σε ΚΑΘΕΤΟ η ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ έχω τι γνώμη ότι το οριζόντιο ότι ειναι πιο αποδοτικό απο άποψη χρονικής διαφοράς στην ταχύτητα θέρμανσης.
κάποιες βεβιασμένες στιγμές αυτό καταντάει ενοχλητικό.
πρόβλημα χώρου δεν έχω, μιας κι είναι καινούργια τοποθέτηση αναζητώ μια σίγουρη εμπειρική άποψη.

ευχαριστώ !

Edited by arel
Link to comment
Share on other sites

Το κάθετο έχει καλύτερη διαστρωμάτωση, δηλαδή θα έχεις πιο γρήγορα ζεστο νερο για χρήση και θα μπορείς να εκμεταλευτείς μεγαλύτερο μέρος του. Αυτά με τη προϋπόθεση ότι ο εσωτερικός σχεδιασμός του boiler έχει γίνει έτσι ώστε να το βοηθά να διατηρήσει τη διαστρωμάτωσή του.

 

Όπως και να χει αν μιλάμε για τον ίδιο κατασκευαστή εγώ θα έβαζα κάθετο από τη στιγμή που δεν υπαρχει θεμα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.....

 

Διάβασα το όλο θέμα που μου είχε διαφύγει....

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει να τοποθετηθεί ξεχωριστώ μπόιλερ απο την στιγμή που υπάρχει ήδη ένα....

Καταρχάς γνωρίζουμε πολύ λίγα πράγματα για την εγκατάσταση....

Υπάρχει ανακυκλοφόριά;

Τα ηλιακά τα ελέγχει διαφορικός θερμοστάτης;

Ειναι σωστά σχεδιασμένα και κατασκευασμένα ώστε να λειτουργούν ως προς εξοικονόμηση και όχι προς απώλεια....

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σωστό ηλιακό σύστημα 200 λίτρων με 6 τμ συλλέκτες και με αντίσταση δεν μπορεί να ικανοποιήσει μία 5μελή οικογένεια.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.