Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος οριακού φορτίου σε πέδιλο μεταλλικού κτιρίου


 

Recommended Posts

  • 2 years later...

Στον έλεγχο εκκεντροτήτων εχ2 + εy2 < 1/9 , από ποιον συνδιασμό προκύπτουν τα εντατικά μεγέθη ?

 

Στο μεταλλικό υποστύλωμα είτε λόγω ανέμου είτε λόγω σεισμού μπορεί να προκύψει εφελκυστικό φορτίο το οποίο τελικά να δημιουργεί σε κάποιον συνδιασμό μικρό θλιπτικό φορτίο και έτσι μεγάλη εκκεντρότητα.

 

Γενικά ελέγχουμε όλους τους συνδιασμούς και βλέπουμε που υπάρχει μεγαλύτερο Μ / Ν ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Πάντως έχω την εντύπωση ότι με αυτόν τον τύπο πέφτουν πολλά τσάμπα μπετά. Πέδιλο 1.00 χ 1.00 μου το κάνει 1.45 χ 1.45 και ενώ έχω αστεία εντατικά μεγέθη.

 

Ν = -26.5 , Μx = 0.0 , My = 11.6

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ελατήρια στο μοντέλο ίσως γλιτώσεις μερικά τζάμπα μπετά...

 

Υ.Γ: Μήπως ξεχνάς να προσθέσεις στο αξονικό το βάρος του πεδίλου και των υπερκείμενων γαιών - δαπέδων;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το instant βγάζει μεγάλα πέδιλα. Έκει έγκειται και η εμπειρία του μηχανικού να μπορέσει να αντιληφθεί τα υπολογιστικά παράλογα.

Εγώ τα μειώνω κατά βούληση και εμπειρικά, χωρίς να με απασχολεί ιδιαιτέρως η ακρίβεια των υπολογισμών αλλά πάντα κοιτάω πως μου κάθεται στο μάτι.

Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος αν και ξέρω οτι πολλοί θα διαφωνήσετε μαζί μου.

 

Πάντως έτσι είναι, ο υπολογιστής μας έχει κάνει λιγότερο μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap με Statics δουλεύω. Είναι δύσκολο τώρα να δω εάν έχει λάβει υπόψη του φορτία γαιών και το βάρος του πεδίλου.

 

Μάλλον θα τα μειώσω και εγώ δια της οφθαλμοστατικής.

Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη σου ότι η μείωση των πεδίλων μπορεί να οδηγήσει σε ανακατανομή ροπών. Αν έχεις περιθώρια σε άλλα στοιχεία για να αναλάβουν το υπόλοιπο της ροπής δεν τρέχει και τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το instant βγάζει μεγάλα πέδιλα. Έκει έγκειται και η εμπειρία του μηχανικού να μπορέσει να αντιληφθεί τα υπολογιστικά παράλογα.

βασικά δεν είναι παράλογα αν είναι μεμονωμένο ή πακτωμένο. και τι εννοούμε μεγάλο στο φινάλε. το ελατήριο που είπε ο αλεξπακ βοηθάει σίγουρα όπως και η συμμετοχή τυχών συνδετήριων ή τοιχείων τα οποία τα έβαλες μέσα στην ανάλυση.

 

θα μου πεις σιγά τα νέα. ok, χαίρω πολύ αλλά τα πέδιλα είναι λογικό να έχουν πρόβλημα λόγω εκκεντρότητας λόγω μικρού αξονικού.

 

Πέδιλο 1.00 χ 1.00 μου το κάνει 1.45 χ 1.45 και ενώ έχω αστεία εντατικά μεγέθη.

 

το 1.00x1.00 μόνο σε άρθρωση μπορεί να βγαίνει ή σε πάκτωση αν έχεις χτίσει κοτέτσι

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.