Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με υπεύθυνη δήλωση η άδεια λειτουργίας επιχείρησης


Engineer

Recommended Posts

.Και ετοιμαζόμουν και για νέα ξεκινήματα τρομάρα μου!!!

 

ΣΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ?????? λολ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ήξερα ότι υπήρχε κίνδυνος να παρεξηγηθώ. Δεν πειράζει, το είπα ότι "θα μου την λέγατε". Αυτό με το οποίο διαφώνησα, είναι το "ελάχιστο εγγυημένο", που έχει καταργηθεί όπως αναφέρετε. Συμφωνώ ότι σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει ένας μπούσουλας και τις περισσότερες φορές οι τιμές κινούνται γύρω από ένα μέσο όρο όπως ισχύει πλέον και για τις αμοιβές σας. Αυτό θεωρώ ότι είναι το σωστό. Άποψή μου αυτή.

 

Και κακώς - κατά την γνώμη μου πάντα - υπάρχουν(?) ακόμα επαγγέλματα που έχουν "κλειστές" αμοιβές. Οι συμβολαιογράφοι ας πούμε. Εσείς διαφωνείτε ότι πρέπει να απελευθερωθούν οι αμοιβές τους για καλύτερο ανταγωνισμό? Πράγματι, ακόμα και αυτή η προσέγγιση έχει μειονεκτήματα και "παγίδες" αλλά νομίζω ότι στην αρχή θα είναι δύσκολα, μετά όμως θα έρθει και η μόνιμη κατάσταση, θα αυτορυθμιστεί το σύστημα (ελπίζω να είναι ευσταθές).

 

Συμφωνώ με ότι ο καθένας είναι ελεύθερος να κοστολογεί την εργασία του όπως νομίζει, και ο υποψήφιος πελάτης να αποφασίζει. Συμφωνώ BAS ότι δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις να πάρεις σωστές και με σοβαρή επίβλεψη μελέτες (και εφαρμογή αυτών) χωρίς να τις πληρώσεις ανάλογα. Καμμία αντίρρηση, αλλά γιατί και αυτός που δεν είναι συνεπής στο επάγγελμα του να πληρώνεται "τουλάχιστον το καθοριμένο από το κράτος ελάχιστο" ? Εσύ πιστεύεις ότι οι σωστοί επαγγελματίες θα "χαθούν", θα τους φάνε οι "ψιληκατζήδες" που "για ένα κομμάτι ψωμί" θα παίρνουν όλες τις δουλειές και οι σοβαροί μηχανικοί θα μείνουν στα αζήτητα. Το αντίθετο πιστεύω εγώ.

 

BAS κάπου χρειάζομαι και γω ως "δημόσιος", έχουν καταφέρει βλέπεις οι "κυβερνώντες" να μας φέρουν απέναντι, ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου. Χωρίς να σημαίνει ότι το δημόσιο δουλεύει ρολόϊ, ίσα ίσα που χρειάζεται νοικοκύρεμα. Και για να σου λύσω την απορία, είμαι καθηγητής στην Τριτοβάθμια. Οπότε κάπου χρειάζομαι και γω, εκπαιδεύω υποψήφιους Μηχανικούς.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε συ πηγα ΕΥΔΑΠ μελετη να παρω μποιλερ

μαλλον ρολοι για μποιλλερ κεντρικο

και με εξυπηρετησε κοπελα νοσηλευτρια με σταζε

τι με λες τωρα?

 

κα καταρχας εχεις πολυ μεγαλη ιδεα για τον εαυτο σου αμα λες οτι χρειαζεσαι και ΕΣΥ ως δημοσιος υπαλληλος

το οτι χρειαζεται η ελλαδα δυ ΝΑΙ συμφωνω ... ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ εσενα....

λες και αμα σε απαγαγουν οι αριανοι θα σταματησει η γη να γυριζει

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ΟΤΤΟ δώσε πόνο!

...

έχουμε ξεφύγει λίγο (understatement) αλλά αυτό με τους διακοσμητές μου κάθεται στο στομάχι και μένα πάαααααααααρα πολύ

γι αυτό στην τελευταία άδεια ΚΥΕ που τόχε δώσει σε διακοσμητη και μούρθε για να βγάλω τη λέζα με το υγιειονομικό ζήτησα (roundup;-2) τη "νόμιμη" αποτύπωσης+διαρρύθμισης και στο τέλος πάλι λίγα μου φάνηκαν λόγω της μ@@@ς των κυριών που έλεγχαν τα διαγράμματα ροής

..

edit νοσηλεύτρια με στολή?

 

edit 2: το μάτι μου το βγάζουν οι ΔΥ 30 χρόνια (όχι για ξεμάτιασμα)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

ρε εχω δει οντως διακοσμησεις μπανιων

 

εχω περιστατικο που τσακωνεται μηχανολογος με διακοσμητη και με ιδιοκτητη

 

καταστημα 9μετρα τζαμαρια ΝΔ - 350τμ Η=4,5

 

- διακοσμητης: θα μου βαλεις μονοκομματο αυτο ( αυτο = στομιο σλοτ )

- μηχ: ρε ανθρωπε δε θα δουλευει με το μηχανημα αυτο θα ψηνονται καλοκαιρι

θα ξεπαγιαζουν χειμωνα

- διακοσμ: τι μηχανημα θελει?

- μηχ: ( του πε ενα μηχανημα τρελλο ποσα BTU ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ με πιεση κλπ

- διακοσμ: βαλτο

-ιδιοκτητης: ποσο κοστιζει? ( ξυπνησε )

- μηχ +50% πανω ( πχ )

- ιδιοκτητης: ξεχασετο

κλπ κλπ

 

παντως ο τιτλος του αρθρου - οχι του ποστ - νομιζω εξακολουθει να ναι παραπλανητικος

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Otto, κάνεις προσωπική επίθεση. Καταλαβαίνω το θυμό σου για τον τρόπο που λειτουργεί το δημόσιο. Και γω αγανακτώ πολλές φορές. Εσύ όμως επιτέθηκες προσωπικά. Δε θα κάνω το ίδιο. Νομίζω ότι έχει ξεφύγει η κουβέντα, όταν μιλάς για αρειανούς, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

καλα πες οτι ηταν οι βαλκανς και ο σποκ

 

μιλησα για 200000 οχι για σενα

παλι μεγαλη ιδεα εχεις

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.