Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για τοπογραφικά


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

εφτασε η ώρα για αγορα τοπογραφικου προγραμματος για την αποδοση στο autocad, καθως βαρεθηκα τα πολλα free προγραμματακια και θέλω να απλοποιησω την εργασία μου. Από ερευνα αγοράς εχω καταλήξει στα toporest και ggcad. Αν καποιος τα έχει δουλεψει θα με βοηθούσε πολύ να πει την γνωμη του. Για την ώρα με ενδιαφέρει η απόδοση του τοπογραφικού, η δημιουργία ισουψών, ψηφιακού μοντελου εδάφους και υπολογισμός χωματισμών. Δεκτές και απόψεις για άλλα προγράμματα με την βαση ότι δίνω έως 1200-1300 ευρώ μέγιστο. Ευαριστώ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, το προγραμμα που χρησιμοποιω για δημιουργια τριγωνων και ισοϋψων ειναι το tri. ειναι trial αλλα μπορειτε να το χρησιμοποιησετε για να σχεδιασετε το δικτυο τριγωνων στο autocad χωρις αγορα ή ενεργοποιηση. θα το βρειτε στο http://www.diolkos3d.com.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά...

Με λένε Ελένη και είμαι πολιτικός μηχανικός..όπως και νέα στο Site...το οποίο το βρίσκω εξαιρετικό και πολύ χρήσιμο για την ανταλλαγή των απόψεων μας...

Αρκετά όμως με τη φλυαρία ....

Διάβασα τα άρθρα σας και κατέβασα το tri την trial έκδοση...

Όμως θα ήθελα να κάνω εισαγωγή σημείων από αρχείο XYZ...

Μήπως γνωρίζετε πώς μπορώ να δημιουργήσω αυτό το αρχείο?

Προσπάθησα με Notepad και Excel αλλά καταλαβαίνω ότι πρόκειται για κάποιο πρόγραμμα το οποίο δεν ξέρω ...

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι μία τριασδιάστατη απεικόνιση του εδάφους..όπου θέλω να τοποθετήσω το κτίριο μου και να βρω τις εκσκαφές και επιχώσεις αφού διαμορφώσω το έδαφος....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω ότι θα μου δώσετε τη λύση....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Θα ηθελα την βοηθεια σας για επιλογη τοπογραφικου προγραμματος ειμαι αναμεσα στο xrtc4 και στο προγραμμα πυθαγορας εκδοση 12 αναβαθμισμενη. εχετε να μου προτεινετε καποιο άλλο μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες. Συμπλήρωσε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου όπως κάνουμε όλοι, και διόρθωσε το κείμενο σε μικρά γράμματα με την επεξεργασία παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.