Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογισμικό για τοπογραφικά


Recommended Posts

Να είναι πλήρη,οικονομικά, λειτουργικά και να μην έχουν 450 modules.

Όλα σε ένα .

Τι υπάρχει από open source λογισμικό ;

Καλοδεχούμενα και εξωτερικού αν είναι αξιόλογα.

 

Στους συναδέλφους έχω να προτείνω το roci-local δωρεάν λογισμικό για επίλυση δικτύων. Το coords gr το γνωρίζουν οι περισσότεροι ! και αυτό δωρεάν.

 

Επίσης στην Ελληνική αγορά ξεχωρίζω το ταχυμετρία+ toporest για επίλυση και απόδοση. Καλό είναι και το XRTC.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το XRTC... όχι, το XRTC 4 ναι, είναι αντικειμενικά πολύ καλό. Κακώς συμμετέχω (ως προγραμματιστής και δημιουργός του XRTC 4), καλώς ως Τοπογράφος.

 

Υπάρχει και το Lτόπο, μικρό και φτηνό, αναφέρεται κυρίως σε πολ-μηχ και αποφοίτους σχετικών ΤΕΙ. Περιορισμένων δυνατοτήτων για τοπογράφους.

 

Αξιόλογα Open-source δεν υπάρχουν. Κάποια δωρεάν βοηθητικά θα τα βρείτε στη σελίδα μου ή στη σελίδα του e-τόπο. (http://web.auth.gr/e-topo/)

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πρόγραμμα το οποίο να δέχεται ως δεδομένα εισαγωγής (x,y,z) και να παράγει τρίγωνα για οδοποιία ή και ισουψείς?

 

Ευχαριστώ... :D

Link to comment
Share on other sites

yeap, αν αυτό ΔΕΝ ληφθεί ως διαφήμιση, έχω ετοιμάσει ένα πακέτο μοντέλου εδάφους (DTMAKER) πολύ γρήγορο με πολλά καλά χαρακτηριστικά. Αν ενδιαφέρεσαι επικοινώνησε μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το ezysurf, το οποίο προσαρμόζεται στο AutoCAD (αποτελεί ένα μενού του), το είχα πάρει 20.000 δρχ πριν από 6-7 χρόνια και κάνει παπάδες:

-Εισαγωγή xyz

-τρίγωνα

-ισουψείς

-Τομές εδάφους (διατομές μηκοτομές)

-παραγωγή καννάβου

και άλλες ευκολίες

 

2) Υπάρχει κανένα απλό προγραμμάτακι για επίλυση οδεύσεων;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδία καλησπερα.Σημερα εμαθα για το site και μπηκα και εχω πάθει την πλακα μου.Παρα πολυ καλό συγχαρητήρια σε αυτούς που το έφτιαξαν.

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει αρχείο excel που να μεττρέπει συντεταγμένες από φ και λ σε εγσα 87 και να δουλεύει σε windows mobile 5.Εχω πάρει ενα παλιοMIO και δεν εχει την δυνατότητα να το κάνει από μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.