Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή - ΦΕΜ


Recommended Posts

 

Συναδελφοί εαν ισχυει ότι πρέπει να κόβουμε απυ (μέσα σε μια διαχειριστικη περίοδο)  για  μια εργάσια άσχετα αν πληρωθούμε η οχι αλλίως έχει πρόστιμο πρέπει να ενημερωθουν ολοι!!

 

 

Oxι εάν ισχύει , ισχύει ήδη για τα ελευθέρια επαγγέλματα από 19-04-2010 (με βάση το Ν 3842/10).

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα καταλάβει ο ελεγκτής ότι υπάρχει πχ. δήλωση 4178 σε εκκρεμότητα από πέρυσι και δεν κόπηκε ΑΠΥ εντός διαχειριστικής περιόδου 2013? Μπορεί ας πούμε να ζητήσει να μπει στο σύστημα αυθαιρέτων για να τσεκάρει τις δηλώσεις?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΥ = απόδειξη παροχής υπηρεσιών

Όταν πληρωθώ, ευχαρίστως την εκδίδω - όχι νωρίτερα!

 

 

O νόμος είναι γνωστός , ο καθένας απο εκεί και πέρα θα πράξει κατά το δοκούν .

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, για το Ν.4178, μέχρι την οριστική υπαγωγή, οι υπηρεσίες μπορούν να μη θεωρούνται αποπερατωμένες.

Edited by Athan
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τρελλαινομαστε, όταν γίνει παράδοση της εργασίας οφείλουμε να δώσουμε ΑΠΥ, όχι οταν αυτή περαιωθεί.... την περαίωση δεν μπορεί να την γνωρίζει ο ελεγκτής αν δεν έχει τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία.....

 

 

Μιας και πιάσαμε, να ρωτήσω κάτι άλλο...

Λέει ο νόμος

"Κατ’ εξαίρεση όμως παραμένει ως χρόνος κτήσης ο χρόνος είσπραξης της αμοιβής για τους ελεύθερους επαγγελματίες που αποκτούν εισόδημα από παροχή υπηρεσιών στο Δημόσιο και τα Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου. "

Αυτό σήμαινε πως δεν οφείλω να κόψω ΤΠΥ μέχρι να πληρωθω ή θα φορολογηθω οταν πληρωθω;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Eλεγε ο νόμος και αυτό είχε ισχύ για τις συναλλαγές με το δημόσιο και τα ΝΠΔΔ πχ γιατροί που τιμολογούσαν το ΔΗΜΟΣΙΟ . Από 01-01-2014 δεν ισχύει αυτό και πάνε όλα στον γενικό κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη παιδιά...
επειδή έχω μπερδευτεί και τα έχω χαμένα στην κυριολεξία και εγώ και ο λογιστής......

για ποιές εργασίες πρέπει να πληρώνω ΦΕΜ????

για τις άδειες (αν μου ερθει ποτε καμία ξέρω....)

αλλά για:

1) Ελεγχο Δόμησης?

2) ΠΕΑ?

3) Βεβαιωση Μηχανικού? 

4) 4178 / 2013 ?? .....

και πότε πρέπει να το πληρώσω πριν κόψω το παροχής υπηρεσιών (αφου δεν τα καταθετω σε δημόσια αρχή) ????

 

εχω προθεσμία σε περίπτωση που κόψω σήμερα απόδειξη να πάω αυριο ή σε μία βδομάδα να το κόψω και να το πληρώσω???
Την Α.Π.Υ. αν κάνω οριστική υποβολη ΠΕΑ σήμερα μπορώ να την κόψω μετα απο 10 μέρες ??

γιατι απλά  δεν ήρθε ο πελάτης να με πληρώσει???

αααα και πλέον τα ΦΠΑ κάθε μήνα σε λίστα να καταχωρούνται στο gsis....
δεν γίνεται ή θα δουλεύουμε ή θα γίνουμε λογιστές...

 

Τα έχω χαμένα .... είμαι απογοητευμένος....

δεν αντέχω άλλο....

 

1000 φορες να μας δώσουν ταμειακή μηχανή on line με το gsis

να μου βγάζει και τα ΦΕΜ και τα ΦΠΑ κάθε τέλος του μηνός να τα πληρώνω

στην τράπεζα να τελειώνουμε ούτε Συμφωνητικά ούτε τίποτα (ελεύθερη οικονομία δεν θέλουν)

δηλαδή όταν αγοράζω παπούτσια κάνω συμφωνητικό???......

μπακαληδες μας καταντησαν....

Edited by teokir
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο Σωτήρης έχει δίκιο.

Ο νομος ειναι νόμος, ασχέτα αν δεν μας αρέσει , και ενας ελεκτης (εφοριας) τον νομο εφαρμόζει!!

Τώρα σχέτικα με τις αμοιβες μας νομίζω ότι πρεπει να κόβουμε ΦΕΜ όταν βγάζουμε αμοιβές μέσα απο τεε.

Στο ταχις ο φόρος είναι προκαταβολητέος (Π.Δ. 129/1989)  πρίν την θεώρηση σχεδίων απο δημόσια υπηρέσια( αρα σε 4178 οταν στέιλω τα σχέδια θα θέωρηθούν απο το υπεκα αρα δημόσια υπηρεσία  (θεωρητικα ))  στον 4178 να κόβουμε ΦΕΜ

Οταν κόβουμε μια απυ σκέτη δεν χρειαζεται!(ΠΟΛ 1204/31/05/1993)

Ο ελεκτης όταν μπεί στο γραφείο σίγουρα θα  δεί τις δήλωσείς 4178!!

Σχετίκα με τα απυ σε μια εργασια (π.χ. 4178) προτείνω να κανούμε ενα  πολυ απλο (μια σελίδα) συμφωνητικό Ν.3919/2011 χωρίς γνήσιο   και να  γράφουμε  οτι θα πληρωθουμε όλη την αμοιβή  στο τέλος!! λέμε την αλήθεια ( ο θεός βοηθός αν το δέχτει ο ελεκτης δίοτι εχει δικαίωμα να σου πεί οτί έκανες εργασία χώρις να κόψεις αποδείξη και να σου βάλει προστιμό 800ε για κάθε δήλωση!!)

Τωρα καταλαβαίνω ότι καλό ειναι να παω και στήν εφορία το συμφωνητίκο αλλα νομίζω δεν είναι υποχρεωτίκο και ότι αν δεν το πάω ισως  είναι απλη παράβαση (μικρο πρόστιμο??)

Στον Ν.3943 /2013 αναφέρει ότι μέχρι 20 /02 καθε ετούς στέλνουμε  στο ταχις τα συμφωνητικά αλλα με την ΠΟΛ 1053/2013 ανεσταλεί για το 2012

Για το 2013 περιμενουμέ !!

Απο ότι καταλαβαίνετε  εχούμε μπλέξει άγρια!!!

Edited by ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ
Link to comment
Share on other sites

.........Σχετίκα με τα απυ σε μια εργασια (π.χ. 4178) προτείνω να κανούμε ενα  πολυ απλο (μια σελίδα) συμφωνητικό Ν.3919/2011 χωρίς γνήσιο   και να  γράφουμε  οτι θα πληρωθουμε όλη την αμοιβή  στο τέλος!! λέμε την αλήθεια ( ο θεός βοηθός αν το δέχτει ο ελεκτης δίοτι εχει δικαίωμα να σου πεί οτί έκανες εργασία χώρις να κόψεις αποδείξη και να σου βάλει προστιμό 800ε για κάθε δήλωση!!)

Τωρα καταλαβαίνω ότι καλό ειναι να παω και στήν εφορία το συμφωνητίκο αλλα νομίζω δεν είναι υποχρεωτίκο και ότι αν δεν το πάω ισως  είναι απλη παράβαση (μικρο πρόστιμο??)

Στον Ν.3943 /2013 αναφέρει ότι μέχρι 20 /02 καθε ετούς στέλνουμε  στο ταχις τα συμφωνητικά αλλα με την ΠΟΛ 1053/2013 ανεσταλεί για το 2012

Για το 2013 περιμενουμέ !!

Απο ότι καταλαβαίνετε  εχούμε μπλέξει άγρια!!!

 

Για τις ΑΠΥ, έτσι (πιστεύω) ότι πρέπει να γίνεται.

Οσοσν αφορά στις ΔΟΥ, δε δέχονται πλέον τα συμφωνητικά -πρέπει να τα ανεβάζουμε στο σύστημα διαχείρισης αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.