Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή - ΦΕΜ


Recommended Posts

τελικως οι αμοιβες 4178 ειναι υποχρωτικο να κατατιθενται με το αμοιβοχαρτο της εθνικης?

συναλλαγες με ιδιωτες παιρνουν τραπεζα στα 500 η στα 1500 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διάβασα τα προηγούμενα, αλλά συγχωρέστε μου την επανάλυψη. ΠΕΑ 230ευρώ με ΦΠΑ δεν κατατίθεται στην Τράπεζα;ΤΣΜΕΔΕ δεν πρέπει να πληρώνω;

 

Έχω μείνει πίσω στο θέμα αμοιβών.... λόγω ελλείψεως εσόδων.

Από υποβολή αυθαιρέτων πάμε καλά,  από διάβασμα  καλά και από ενημέρωση καλά, από έσοδα όμως υστερούμε!!!!!!!!!! Ίσως κάνω μ@λ@κί@, αλλά πληρώνομαι μόλις ξεκαθαρίζω  κάθε δουλειά, θέμα ψυχολογικό, αν έχω πάρει λεφτά, δεν βγαίνει η δουλειά.Και να μου κάνουν έλεγχο, δεν έχω πάρει χρήματα, δεν αποκρύπτω έσοδα.

 

Συνοψίζοντας:

1.Τελικά από 1500,01(αξία+ΦΠΑ) "Εντολή Πληρωμής" με "κωδικό πληρωμής", δεκτή σε οποιαδήποτε Τράπεζα?

2.ΦΕΜ πληρώνω από το 1ευρώ

3.ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζω να πληρώνω κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς απορία έχω και εγώ για το αν πρέπει να κόβουμε ΦΕΜ μέσω του taxis σε ΠΕΑ. Αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι αν με το νέο νομοσχέδιο που πέρασε στις 4 Απριλίου συνεχίζουμε να πληρώνουμε 2% τσμεδε και 1% εμπ.. Τα φώτα σας! 

 

Σε γενικές γραμμές, για τα ΠΕΑ πλήρωνα τα πάντα. ΦΕΜ, και πόρους... ΦΕΜ επί της συμφωνηθείσας, πόρους επί της ελάχιστης που έβγαζε το ΤΕΕ (και μάλλον κακώς πλήρωνα από αυτά που διαβάζω στο φόρουμ...) :(

Link to comment
Share on other sites

1.Τελικά από 1500,01(αξία+ΦΠΑ) "Εντολή Πληρωμής" με "κωδικό πληρωμής", δεκτή σε οποιαδήποτε Τράπεζα?

Δεν χρειάζεσαι εντολή πληρωμής κλπ. Δεν έχει να κάνει με ΤΕΕ, συστήματα αμοιβών και μηχανικούς, η συγκεκριμένη διάταξη είναι του υπουργείου οικονομικών και αφορά κάθε είδους συναλλαγές άνω των 1500 ευρώ. Το μόνο που απαιτείται είναι να γίνει η συναλλαγή με τραπεζικό τρόπο σε οποιαδήποτε τράπεζα φυσικά. Δηλαδή κατάθεση του ποσού από τον πελάτη στον λογαριασμό του επαγγελματία (δεν είναι απαραίτητη η εντολή πληρωμής, απλώς πάει τράπεζα και λέει θέλω να καταθέσω αυτό το ποσό στον τάδε λογαριασμό) ή επιταγή από τον πελάτη στον επαγγελματία. Με λίγα λόγια, να υπάρχει καταγραφή της συναλλαγής ότι ο όντως ο τάδε πελάτης πλήρωσε τόσα στον τάδε επαγγελματία.

 

2. ΦΕΜ ναι, από το πρώτο ευρώ. Όπου απαιτείται ΦΕΜ βέβαια.

3. Δεν ασχολούμαι με ΠΕΑ και δεν ξέρω για ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

αλλά πληρώνομαι μόλις ξεκαθαρίζω  κάθε δουλειά, θέμα ψυχολογικό, αν έχω πάρει λεφτά, δεν βγαίνει η δουλειά.Και να μου κάνουν έλεγχο, δεν έχω πάρει χρήματα, δεν αποκρύπτω έσοδα.

 

 

Θα σου συντιστούσα το εξής :  o τελευταίο τμήμα της πρόστασής σου να μη το θωρείς πάντα ως σοβαρό και πειστικό επιχείρημα σε περιπτώσεις φορολογικών ελέγχων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.