Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Θεωρητικά πάντα ο εργοδότης προς το Ι.Κ.Α. και μετά το Ι.Κ.Α. θα πρέπει να τα βρει με το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Θεωρητικά πάντα... Και αν σταματήσουν να τρώνε κι αυτοί το πρωινό τους....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Σημερα επικοινωνησα, ο κεντρικος νομός περιμενει τους αλλους να του στειλουν ονοματα μηχανικων για να αρχισει την διαδικασια στο ΙΚΑ. Αφου μαζευτουν τα ονοματα μάλλον θα ενημερωσει τηλεφωνικα τους μηχανικους για την αλλαγη στα ενσημα (καποιος μπορει να τα θελει να τα κρατησει στο ΙΚΑ). Ελπιζει μεχρι τελη Οκτωβρη να εχει κανει τις αιτησεις στο ΙΚΑ. Εμεις δεν χρειαζεται να κανουμε τπτ μεχρι στιγμης.

(Αυτα ισχύουν για Δραμα-Καβαλα-Ξανθη-Κομοτηνη-Αλεξανδρουπολη)

 

Πιστεύω ότι δεν ειναι ολες οι Περιφέρειες το ιδιο ενημερες και ζωηρες για να ληξει το θεμα. Καλο θα ηταν να βρειτε ποιος το εχει αναλαβει ( προτείνω τμημα μισθοδοσίας του νομου που εισασταν ΚΑΙ του κεντρικού νομου)  και να τον παίρνετε τηλ. ανα διαστηματα.

Edited by leo.k
Link to comment
Share on other sites

Σας επισυνάπτω το έγγραφο που μου έστειλε ο Συνήγορος του Πολίτη και που απευθύνεται στις αρμόδιες υπηρεσίες. Οι αποδέκτες είναι η Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων και ο Ο.Α.Ε.Δ. και κοινοποιείται στο Ε.Τ.Α.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και το Ι.Κ.Α. Ελπίζω αυτό κάπως να βοηθάει...

 

post-18125-0-59442100-1413273083_thumb.jpgpost-18125-0-01262900-1413273099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ ήμουν σε 5μηνο στον ΟΠΕΚΕΠΕ, στην Αττική Φεβρουάριο με Ιούλιο του '14. Τέλη Σεπτέμβρη πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ στα κεντρικα στην Αθηνα και αφου ειδα οτι δεν ειχε πληρωθει τιποτα ακομα απο εισφορες για το 5μηνο μου, αρχισα τα τηλεφωνα. Τόσους μηνες μετα και ούτε ο οπεκεπε, ούτε ο τοπικος οαεδ στον οποιο υπαγεται, γνωριζαν τιποτα για το θεμα... οχι μονο δεν ειχαν την εγκυκλιο του υπ.εργασιας, δεν γνωριζαν οτι υπαρχει το θεμα ικα-τσμεδε!!!! Μου ζητησαν και οι δυο και τους εστειλα εγω την εγκυκλιο με email και τους ενημερωσα περι τινος προκειται.

 

Οπεκεπε και οαεδ επικοινωνησαν μεταξυ τους και τωρα ειμαστε στη φαση να περιμενει ο τοπικος οαεδ απο τον οπεκεπε τη λιστα με τα ονοματα οσων 5μηνιτων ειναι ε.τ.α.α. ασφαλισμενοι... Σημερα ξαναπηρα τηλεφωνο και, 3 βδομαδες μετα, ακομα ψαχνουν τα πτυχια για να εντοπισουν τους μηχανικους... εννοειται δεν εχουν στειλει καμια λιστα.... και αυτο σε εναν μονο φορεα!!! φανταστειτε οτι αυτο πρεπει να γινει σε ολους τους φορεις στην ελλαδα που ειχαν 5μηνιτες και σε συνεργασια με ολους τους αντιστοιχους τοπικους οαεδ...

 

Με αυτους τους ρυθμους καληνυχτα και καλο ξημερωμα.....

 

Γνωμη μου, επειδη ειμαστε πολυ λιγοι οι μηχανικοι που το τραβαμε αυτο, και διεσπαρμενοι σε ολη την ελλαδα, δεν ειναι μαζικο το θεμα και δεν το παιρνουν χαμπαρι οι υπηρεσιες, ουτε δινουν προτεραιοτητα, παραλληλα με τις "απο πανω" ενεργειες ΣτΠ κλπ κλπ, κινηθειτε και απο μονοι σας με τηλεφωνα, στειλτε τους την εγκυκλιο στα email των οαεδ των φορεων, μπας κι επιταχυνθει το πραγμα......

 

Πιέστε, αφου βγηκε η εγκυκλιος είναι υποχρεωμένοι να το κανουν, και θα το κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει κάνει προσωπικά κάποια ενέργεια (τηλέφωνο ή email κλπ) σχετικά με το θέμα, σε φορείς ή οαεδ ή ικα κλπ και έχει κάποια εξέλιξη η διαδικασία, καλό είναι να το γράψει εδώ, για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε...

 

Γνωρίζει κανείς αν οι ενέργειες θα γίνουν συνολικά για όλους τους 5μηνίτες μαζί; Ή θα γίνουν κατά νομό; Ή κατά άτομο ξεχωριστά; Αν το ξέρει κάποιος καλό είναι να το γράψει εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Ε και τι να λέει ,και να παρεις τηλ ο καθένας σου λέει τα δικά του.Στην  Περιφέρεια Λάρισας ,δεν είχαν λάβει ποτέ εκείνο το παλιόχαρτο που έλεγε πως ο ΟΑΕΔ δεν είχε καμία αρμοδιότητα επί του θέματος.Μετά μου είπαν πως επικοινώνησαν με το Υπουργείο Εργασίας ΚΑΙ τελικά είναι υπέυθυνος και ο ΟΑΕΔ!!!.Κάτσε βγάλε άκρη.Εγώ δεν μπορώ εντωμεταξύ να βγάλω ουτε βιβλ.υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ ,γιατί χρειάζεται βεβαίωση διαγραφής από το ΙΚΑ ,και από το ΙΚΑ δεν μπορούν να με διαγράψουν ,γιατί δεν είχα ποτέ βιβλ. υγείας ΙΚΑ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.  Κάφκα -Νταλί -Βαλκάνια.Και έχω πληρωμένο και ΙΚΑ και ΤΣΜΕΔΕ .Είμαστε 300 ,κανα χιλιάρικο που λέει ο λόγος ο καθένας ,300.000 ευρόπουλα το ΙΚΑ τα πονάει ,θα μας βγάλουν την πίστη.Εγώ έκανα αίτηση -με την δικηγόρο μου,γιατί αλλιώς δεν μου δίναν σημασία -προς το ΙΚΑ για την βεβαίωση διαγραφής ,που σαφώς δεν μου δίνουν,και έχω Α.Π και περιμένω απάντηση,για να κινηθώ ανάλογα. Ισως κάνω το ίδιο ,έτσι να ΥΠΆΡΧΕΙ βασικά ,και για τις ασφαλιστικές εισφορές .Γενικά νομίζω πως δεν ιδρώνει και πολύ το αυτί τους και πρέπει να κινηθούμε νομικά ,ίσως και κατά συγκεκριμένων  προσώπων ,για να νιώσουν λίγη πίεση ,γιατί από απρόσωπα αρχικά οργανισμών και χαρτούρα χορτάσαμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ερωτηση "αν θα εξαιρεθουν απο τις προσαυξησεις για καθυστερημενα πληρωμενες εισφορες, εκεινοι οι μηνες που αντιστοιχουν σε 5μηνη κοινωφελη εργασια" στο [email protected], πηρα την απαντηση:

 

"

Η αντιμετώπιση των τυχόν προσαυξήσεων για τα κοινοφελή προγράμματα θα εξεταστεί από το Διοικητικό Συμβούλιο εφόσον καταβληθούν οι εισφορές από τους αρμοδίους φορείς και εκκαθαριστεί η μερίδα των ασφαλισμένων που εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία.
 

ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
Ε.Τ.Α.Α.   ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ  & Ε.Δ.Ε.

"

 

Παιδιά πιέστε, προχωράει σα χελώνα...

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει ομαδική αναφορά στο Συνήγορο του Πολίτη και πιστεύω πως έχει απευθυνθεί σε Ι.Κ.Α. και Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Αυτό που λέει με λίγα λόγια το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. είναι: "Κυνηγήστε το Ι.Κ.Α. να μας επιστρέψει τις εισφορές". Αν δεν παρθεί απόφαση από το Ι.Κ.Α. να κάνει τη μεταφορά των εισφορών φως στο τούνελ δε θα δούμε... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.