Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Η καθε περιφερεια πρεπει να "εστειλε" στο τοπικο ΙΚΑ τα ονοματα μας για την μεταφορα των εισφορων.

Η αιτηση της περιλαμβανει, και οχι μονο, το δελτιο μεταβολης των ασφαλισμένων (απο Υπ.Γρ-> Μηχανικος) για το ηλεκτρονικο συστημα του ΙΚΑ.

Ε αυτο παιρνει Αριθμο Πρωτοκωλου και στο ΙΚΑ-που ρωτησα εγω- τα κανει με αυστηρη αυξουσα σειρα.

Στη Θρακη εγινε τελη Οκτ 14 η αιτηση και θα την δουνε κατα Σεπτ 16 . 

Σε σενα μπορει να ειναι πιο συντομα πανε ρωτα,(μπορει παιρνουν και γρηγοροσημο αμα βιαζεσαι-ποτε δεν ξες 8-) )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις επικοινώνησα με το υποκατάστημα ΙΚΑ Λάρισας.Εκεί δεν έχουν ιδέα ,καμία κίνηση ,ούτε έχουν κάποια ενημέρωση .Στην Θράκη δηλ πώς τα κατάφεραν για το δελτίο μεταβολής ?Η Περιφέρεια Θεσσαλίας ακόμα κοιμάται?

Link to comment
Share on other sites

Καθυστέρησα λιγάκι να ξαναμπώ στο forum. Τώρα είδα όλα τα μηνύματα. Σας παραθέτω το έγγραφο που είχα αναρτήσει πριν περίπου ένα χρόνο το οποίο δήλωνε την αλλαγή στην ειδικότητα πρόσληψής μας στην Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων. Αν αυτό είναι το έγγραφο που πρέπει να στείλει ο εργοδότης στον Ο.Α.Ε.Δ. και το Ι.Κ.Α., τότε αυτό στην περίπτωσή μας έχει εκδοθεί από πέρυσι. Που βρίσκεται δεν ξέρω και αν έχει χρησιμοποιηθεί επίσης για να προχωρήσουν οι διαδικασίες. Παρακαλώ όποιος έχει υπόψιν του κάποιο άλλο έγγραφο που να δηλώνει την αλλαγή ειδικότητας να το ανεβάσει εδώ για να έχουμε μια εικόνα και να δούμε αν το δικό μου έγγραφο είναι όντως αυτό που απαιτείται.

Ναι παιδιά, συγνώμη για την καθυστέρηση... Λοιπόν, σας το ανεβάζω με τα προσωπικά στοιχεία καλυμμένα και αν δε σας το δεχτούν έτσι στείλτε μου προσωπικό μήνυμα για να σας το στείλω πλήρες με mail. Να μην εκθέτω και τα άλλα άτομα που αναφέρονται στο έγγραφο. Απλώς να σας διευκρινίσω, όπως θα δείτε κι εσείς, ότι το έγγραφο είναι της Περιφερειακής Ενότητας στην οποία υπάγομαι και όχι της Περιφέρειας γενικά. Είναι "εσωτερικό" κατά κάποιον τρόπο.

 

attachicon.gif123_Page_1.jpgattachicon.gif123_Page_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πήρανε απο τα κεντρικά του ΟΑΕΔ στη Θεσσαλονίκη. Μου είπαν ότι θα πρέπει να κάνω αίτηση για μεταφορά των ασφαλιστικών εισφορών απο το ΙΚΑ σε ΤΣΜΕΔΕ.

Αφού επισκεύτηκα το ΙΚΑ του εργοδότη, ο υπάλληλος μου είπε ότι

1. ο εργοδότης(περιφέρεια) θα πρέπει να κάνει αίτηση μεταβολής ασφαλιστικού πακέτου απο 101 σε 131. (Το οποίο 131 είναι το παροχή σε χρήμα, νομίζω).

2. Μαζί με τον εργοδότη αφού προσκομίσουμε αποδεικτικά της ειδικότητας(πρόσληψη και βεβαίωση τεε) θα πρέπει να αποδεχθούμε τα ποσά που αντιστοιχούν σε εργοδότη και εργαζόμενο.

 

Όμως μετά απο επικοινωνία με περιφέρεια μου είπαν ότι δε γνωρίζουν πως ακριβώς θα γίνει, διότι εφόσον ο εργοδότης πάρει πίσω τα χρήματα απο το ΙΚΑ θα πρέπει να καλύψει και τις ασφαλιστικές εισφορές προς το ΤΣΜΕΔΕ και αυτά τα χρήματα δεν του φθάνουν οπότε θα χρειαστεί και άλλα απο τον ΟΑΕΔ.

 

Περιμένω εξέλιξη, διότι στείλανε χαρτί στα κεντρικά του ΙΚΑ στην Αθήνα για να τους απαντήσουν το πώς θα γίνει η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

leo.k Μήπως έχεις τηλέφωνο και στοιχεία του υπαλλήλου της περιφέρειας της Θράκης και του ΙΚΑ για τη μεταβολή που έγινε? Ώστε να επικοινωνήσει ο αντίστοιχος υπάλληλος απο εδώ για να κάνει αντίστοιχες ενέργειες?? Θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις τα στοιχεία έαν τα έχεις, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η καθε περιφερεια πρεπει να "εστειλε" στο τοπικο ΙΚΑ τα ονοματα μας για την μεταφορα των εισφορων.

Η αιτηση της περιλαμβανει, και οχι μονο, το δελτιο μεταβολης των ασφαλισμένων (απο Υπ.Γρ-> Μηχανικος) για το ηλεκτρονικο συστημα του ΙΚΑ.

Ε αυτο παιρνει Αριθμο Πρωτοκωλου και στο ΙΚΑ-που ρωτησα εγω- τα κανει με αυστηρη αυξουσα σειρα.

Στη Θρακη εγινε τελη Οκτ 14 η αιτηση και θα την δουνε κατα Σεπτ 16 . 

Σε σενα μπορει να ειναι πιο συντομα πανε ρωτα,(μπορει παιρνουν και γρηγοροσημο αμα βιαζεσαι-ποτε δεν ξες 8-) )

leo.k Μήπως έχεις τηλέφωνο και στοιχεία του υπαλλήλου της περιφέρειας της Θράκης και του ΙΚΑ για τη μεταβολή που έγινε? Ώστε να επικοινωνήσει ο αντίστοιχος υπάλληλος απο εδώ για να κάνει αντίστοιχες ενέργειες?? Θα σε παρακαλούσα να μου στείλεις τα στοιχεία έαν τα έχεις, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι γιατι μπερδευτηκατε? Δεν ειπα πουθενα οτι τα καταφεραν με το δελτιο μεταβολης στο ΙΚΑ. Ειπα μονο οτι εχει στειλει χαρτι-αιτηση η Περιφερεια στο ΙΚΑ και εχει πάρει σειρα προτεραιοτητας σε 1,5 χρονο!! Συνεπως ο υπαλληλος του ΙΚΑ δεν εχει ακομα ιδεα. Αυτό εχει γινει και για σας,εσεις το λετε 2 σελιδες πριν(σελ.24). ΜΑΝΣ το ιδιο λες στο 1. Οποιος δεν καταλαβε και θελει κατι πιο συγκεκριμένο ΠΜ. 

 

Επισης μπορειτε να μπειτε στο https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Atlas/Login.aspx  και εκει θα δειτε τα ενσημα σας για την περιοδο 5μηνου οτι ειμαστε με πακετο 101 στο ΙΚΑ. Οταν γινει η μεταφορα αυτο θα αλλαξει σε 131. (για οσους θελουν ηλεκτρονικο τσεκαρισμα)

Edited by leo.k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.