Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ναυπηγων μηχανικων vs Μηχανολογων μηχανικων


Recommended Posts

Δεν λέει τίποτα οτι θα υπάρχει ανάπτυξη, τα κλασσικά μακροοικονομικά στοιχεία από τα παπαγαλάκια για να δώσουν ελπίδα στον φτωχό έλληνα που χρωστάει της μιχαλούς. Κάτι καλό για εμένα στην Ελλάδα θα δούμε από το 2020 και μετά, και πάλι αν δούμε. Όσο για τις σχολές, επέλεξε αυτό που σου αρέσει περισσότερο (μηχανολογικά οικοδομής vs μηχανολογικά πλοίων).

Link to comment
Share on other sites

H ανάπτυξη έρχεται εντός του 2014!! Αφού αντέχεις ακόμα στα θρανία, θα σου πρότεινα κάτι εναλλακτικό!! Κατατακτήριες για Ιατρική.. Θα κάνεις και μία ωραία ωραία ειδικότητα στη ψυχιατρική με Θέση στη παρηγοριτική, και είμαι σίγουρος πως πολλοί από τους γράφοντες θα γίνουν μελλοντικοί σου πελάτες μίαν ημέρα.. Εγώ προσωπικά έχω κόσμο να σου στείλω (βάζω και τον εαυτό μου μέσα). Κυρίως μηχανικούς, και έναν φιλόλογο.. Επαγγέλματα με λαμπρές προοπτικές! Ο ikaros θα σου βγάλει και μία ωραιότατη άδεια λειτουργίας θεραπευτηρίου, ο Didonis την ανακαίνιση του χώρου, και έτσι θα συμβάλλεις και στην ανάπτυξη του κλάδου!!

 

Καλημέρες, καιιιι ραντεβού στον Καν.Απέ λοιπόν!! :D :D

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αυτή ήταν μία καλή συμβουλή, όντως....  :mrgreen:

Η συγκεκριμένη ιατρική ειδικότητα θα κάνει θραύση... Ειδικά στον κλάδο μας...

 

Δεν ξέρω βέβαια αν θα πληρώνουν οι πελάτες και τι καλύπτει το ταμείο....

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αμα συνεχιζεται να μπλέκετε και να "καθόσαστε" σε τέτοιους απατεωνες-καουμπόηδες, μην περιμενετε να δειτε προκοπη ουτε σε προσωπικο επιπεδο, ουτε σε κοινωνικο.

Τέτοιους πρεπει κανεις να τους φτυνει στη μαπα και όχι να τους προσφερει και δωρεαν εργασια. Χτες άλλος, σημερα εσυ, αυριο άλλος παλι κ.ο.κ

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε GiorgosAsim σαν νεότατος ΠΜ θα σου έλεγα να διαλέξεις τη σχολή με την οποίο θα "πωρωθείς" περισσότερο από το πρόγραμμα σπουδών της.
Είναι αρκετά διαφορετικά σαν αντικείμενα άσχετα αν έχουν τα ίδια δικαιώματα στην Ελλάδα.
Κάνε προσεκτικά την επιλογή σου γιατί να έχεις καλά στο μυαλό σου ότι όσο δύσκολο είναι να μπεις ακόμη πιο δύσκολο είναι να βγεις από το πολυτεχνείο. Πόσο μάλλον αν μπλέξεις με μαθήματα που δεν σου αρέσουν και απλά τα πήρες γιατί νόμιζες ότι θα έχεις περισσότερα δικαιώματα που στην τελική μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Διάλεξε αντικείμενο ανάλογα με την κλίση σου κι όχι με τα ΕΔ.

 

Θα ήθελα μόνο να ενημερώσω ότι σαν ναυπηγός μπορείς (ρεαλιστικά) να βρεις αξιοπρεπή εργασία στην Ελλάδα σε:

- ναυτιλιακές ως βοηθός αρχιμηχανικού (αρκετά ταξίδια εξωτερικό!)

- νηογνώμονες σαν επιθεωρητής (ελάχιστα ταξίδια εως καθόλου)

- Στο φινάλε υποπτεύομαι (πρόσεχε υποπτεύομαι είπα, δεν το γνωρίζω 100%) ότι στην Ελλάδα μπορείς να ασχοληθείς και με εργασίες του μηχανολόγου μηχ.  χωρίς να έχεις κάποια κενά γνώσεων!

 

Ότι και να διαλέξεις θα σε συμβούλευα να επιδιώξεις από νωρίς να εξασκήσεις κάποια στιγμή το επάγγελμα για ένα διάστημα στο εξωτερικό ώστε να αποκτήσεις πείρα και πρόσβαση σε μοντέρνες τεχνολογίες (είτε αυτό είναι εργοστάσιο, είτε σχεδιασμός, έρευνα, μέθοδοι παραγωγής κτλ). Αλήθεια από ξένες γλώσσες πως πας;

Edited by Pavlos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.