Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβιάζουν το νόμο για το ΠΕΑ στα μισθωτήρια ακινήτων


Engineer

Recommended Posts

Και 70 ευρώ να κάνει το ΠΕΑ δεν θα με χάλαγε μία στο τόσο. Όποιος τα σνομπάρει τα 70 ευρώ ας μην ασχοληθεί.

 

 

Οκ εσύ αποδέξου το και κάτσε στα αβγά σου....

 

 

Inzagi και julius cezar ανάθεμα αν κατάλαβα γιατί πράγμα μιλάτε και ανάθεμα αν καταλαβάτε τι έγραφα στο σχόλιο μου ! Κατά τα άλλα παίχτε με τα -1. Είπα εγώ η αμοιβή να είναι 70 ?! αυτό καταλάβατε ? Είπα ότι όσο και να κάνει....δεν θα πρέπει να τα σνομπάρουμε και να λέμε ότι αφού έχουν υποβαθμισθεί ας αφήσουμε το θέμα της υποχρεωτικής υποβολής στην μοίρα του.

 

Που κολλάνε αυτά που γράφετε για παιδιά, γονείς και φόρους , ειλικρινά δηλαδή ? και σας βάλανε και +4 φήμη για αυτά κιόλας..?!!! :shock:

Και μονο τα δυο παραπανω ποστ που εγραψες, εστω και αν απομονωσα κομματια (γαιτι για αυτα σε εβαλα -1) δειχνουν αρρωτημενη νοοτροπια αρπακολλατζη....

Δεν ξερω αν εισαι τετοιος, ουτε με ενδιαφερει να μαθω, σου λεω τι δειχνουν τα γραφομενα σου.

Αν ηθελες να δειξεις κατι διαφορετικο, ας προσεχες τη διατυπωση σου. Γραπτος λογος ειναι, οχι face to face...

 

Το θεμα της υποχρεωτικης υποβολης το παλεψαμε μεχρις εκει που δεν πηγαινε αλλο. Κι εγω προσωπικα, ξερετε τι αγωνα εκανα. Δεν εβγαλε αποτελεσμα. Απο κανεναν μας....

Η κατασταση ειναι ως εχει. Οι τιμες δε διαμορφωθηκαν ετσι λογω της προαιρετικης υποβολης αλλα λογω καποιων αρπακολλατζηδων που ειναι ικανοποιημενοι απο το 70ευρω που τους πετανε σα ξεροκομματο και δε μπορουν να διατηρησουν μια αξιοπρεπεια στην τιμολογιακη τους πολιτικη.

 

Και βεβαια με χαλαει το 70ευρω. Δε θα καθησω ουτε σπιτι μου ομως ουτε στα αυγα μου. Αφενος δε θα επιτρεψω σε κανεναν να μου προτεινει την αμοιβη μου για δουλεια που θελει, αφετερου και να το κανει, εχω τον τροπο να τον βαλω στη θεση του και αν θελει να το κανουμε με την τιμη που θα ορισω εγω ως ικανοποιητικη για την υπηρεσια που θα του παρεχω, προχωραμε. Ειδαλλως ας παει να βρει καναν αλλο...

 

Μου κανει αλγεινη εντυπωση το οτι εσυ ησουν απο τους πρωτους υπερμαχους των εξετασεων και της πιστοποιησης και ειχαμε ερθει ουκ ολιγες φορες σε ρηξη...

Οριστε το ξεσκαρταρισμα που θελετε να γινει με τις εξετασεις για να μεινουν αυτοι που....σεβονται τη δουλεια τους και τον κοπο τους και θα ανεβουν οι τιμες σε αξιοπρεπη επιπεδα...

Αν κρινω απο το συναδελφο, στα ιδια σκατα θα ειμαστε... Δε φτανει καμια εξεταστικη διαδικασια για να αλλαξει την αρρωστημενη νοοτροπια που εχει ποτισει τους περισσοτερους εξ ημων...

 

Καληνυχτα σας

Edited by Inzaghi
  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

Αν κρινω απο το συναδελφο, στα ιδια σκατα θα ειμαστε... Δε φτανει καμια εξεταστικη διαδικασια για να αλλαξει την αρρωστημενη νοοτροπια που εχει ποτισει τους περισσοτερους εξ ημων...

 

Καληνυχτα σας

Κακά τα ψέματα, ακόμα και να έρθει η ανάπτυξη, έτσι απροστάτευτο που έχει μείνει το επάγγελμα μας, πάλι στα ίδια είμαστε, πάλι για αμοιβές του 50αρικου θα μιλάμε. Έτσι θα είναι η κατάσταση αν δεν προασπίσουμε οι ίδιοι τις υπηρεσίες μας. Εκτός βέβαια από την αυτοκαταστροφή στις αμοιβές που προκαλούμε, μία υπηρεσία απαξιώνεται και όταν δεν έχει ουσιαστικό ρόλο. Για παράδειγμα η βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει μειωμένη αποτίμηση στην αγορά, προφανώς γιατί οι ιδιοκτήτες καίγονται να είναι σωστά τα συμβόλαια και θυσιάζουν για αυτό χρήματα χωρίς μυαλό για σκόντο. Και αυτό παρόλο που σαν υπηρεσία μπορούν να την προσφέρουν περισσότεροι σε σχέση με τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Τώρα για το ΠΕΑ, όταν το ίδιο το κράτος δεν του δίνει ρόλο, δεν το συνδέει δηλαδή με την φορολόγηση των ακινήτων, το αποσυνδέει από την ενοικίαση, δεν πρόκειται ο πελάτης να δώσει λεφτά, γιατί δεν βρίσκει κάποια χρησιμότητα σε αυτό.

 

 

Επίσης θα ήθελα να σχολιάσουν και οι συνάδελφοι την πρακτική των δημόσιων υπηρεσιών, να αναθέτουν τις ενεργειακές επιθεωρήσεις σε κτήρια τους, με κριτήριο αυστηρά την χαμηλότερη τιμή. Ξέρω ξέρω, είναι σύννομο είναι όμως και ηθικό; Όταν ζητάνε έλεγχο ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων για κτήρια 2000 τ.μ. με χαμηλότερη τιμή, διασφαλίζουν ποιότητα υπηρεσιών προς το Δημόσιο; Πως το Δημόσιο ορίζει συγκεκριμένους προϋπολογισμούς για συγκεκριμένα έργα, ώστε να αρπάζει τις εισφορές, ενώ όταν είναι να πληρώσει γίνεται τέτοιος καρμίρης;;;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και μονο τα δυο παραπανω ποστ που εγραψες.........

 

 

Δεν το πιστεύω αυτό που συμβαίνει....Μιλάμε ότι μου κάνετε τρελό τρολάρισμα. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 

Άνθρωπε μου διάβασε τι γράφω ! Δεν λέω ποια είναι η αμοιβή των ΠΕΑ. ΞΕΚΟΛΛΑ !!!! Άλλο πράγμα γράφω. Βάλε στο ποστ μου αντί για 70 το νούμερο 300 ή όποιο άλλο θες. Δεν μιλάμε για αμοιβές ΠΕΑ.

 

Το "κάτσε στα αβγά σου" πηγαίνει στον Σάβα που αν κατάλαβα καλά είπε στο περίπου : " ε εντάξει αφού τα ΠΕΑ πεθάνανε ας τα αφήσουμε, μην ασχολούμαστε, ας είναι προαιρετικά και οι τιμές δεν πρόκειται να ανέβουν ". 

 

Εγώ λέω ότι πρέπει να ασχολούμαστε. Ο νόμος υπάρχει, το όλο θέμα το έχει προκαλέσει η γραμματεία εισόδων του Υπ.Οικ. που τροποποίησε το σύστημα των ενοικιαστηρίων και αν γίνουν πάλι υποχρεωτικά θα ανέβουν οι τιμές. 

 

Όλα τα άλλα που γράφεις και μάλιστα απομονώνοντας προτάσεις μάλλον ψυχική ανισορροπία δείχνουν, νεύρα, δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αν θες να ξεσπάσεις κάπου βρες άλλον γιατί εγώ βαριέμαι να απαντάω σε τρολαρίσματα. Και τέλος πάντων δεν δέχομαι υποδείξεις από κάποιον που έβγαλε χίλια ΠΕΑ. Ούτε από κάποιον άλλον που λέει ότι με συντηρούν οι γονείς μου.

Edited by nik
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Και τέλος πάντων δεν δέχομαι υποδείξεις από κάποιον που έβγαλε χίλια ΠΕΑ. Ούτε από κάποιον άλλον που λέει ότι με συντηρούν οι γονείς μου.

1ον : Μαγκια σου

2ον : Γιατι?

3ον : Που ειδες την υποδειξη?

 

Υ.Γ. Παλι καλα που χω κι εσενα να μου θυμιζεις πως ειμαι ψυχικα ανισορροπος... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ασε μας ρε φιλε...

 

 

Κακά τα ψέματα, ακόμα και να έρθει η ανάπτυξη, έτσι απροστάτευτο που έχει μείνει το επάγγελμα μας, πάλι στα ίδια είμαστε, πάλι για αμοιβές του 50αρικου θα μιλάμε. Έτσι θα είναι η κατάσταση αν δεν προασπίσουμε οι ίδιοι τις υπηρεσίες μας. Εκτός βέβαια από την αυτοκαταστροφή στις αμοιβές που προκαλούμε, μία υπηρεσία απαξιώνεται και όταν δεν έχει ουσιαστικό ρόλο. Για παράδειγμα η βεβαίωση μηχανικού για μεταβίβαση έχω παρατηρήσει ότι δεν έχει μειωμένη αποτίμηση στην αγορά, προφανώς γιατί οι ιδιοκτήτες καίγονται να είναι σωστά τα συμβόλαια και θυσιάζουν για αυτό χρήματα χωρίς μυαλό για σκόντο. Και αυτό παρόλο που σαν υπηρεσία μπορούν να την προσφέρουν περισσότεροι σε σχέση με τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Τώρα για το ΠΕΑ, όταν το ίδιο το κράτος δεν του δίνει ρόλο, δεν το συνδέει δηλαδή με την φορολόγηση των ακινήτων, το αποσυνδέει από την ενοικίαση, δεν πρόκειται ο πελάτης να δώσει λεφτά, γιατί δεν βρίσκει κάποια χρησιμότητα σε αυτό.

Ξερεις ποσες βεβαιωσεις μηχανικου για μεταβιβαση εχω δει να δινονται ανευ αυτοψιας καν?

Αυτο για να καταλαβεις πρωτιστως τη βαρυτητα που δινουμε εμεις οι μηχανικοι στην ιδια μας τη δουλεια.

Θεμα χρονου ειναι να απαξιωθει και αυτη, αν και ακουσα ηδη τιμες διψηφιου νουμερου και σφιχτηκα.

Οι ιδιοκτητες δε σινουν την παραμικρη βαρυτητα στο χαρτι αυτο καθεαυτο της βεβαιωσης. Τουναντιον θελουν να πληρωσουν οσο το δυνατον λιγοτερα με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

Δεν ενδιαφερεται κανεις. Οσο το επαγγελμα μας μενει απροστατευτο, αλλο τοσο θα υπαρχουν αυτα τα φαινομενα.

 

Σημερα κληθηκα να δωσω ΠΕΑ για μεταβιβαση και αφου αναρωτηθηκε ο ιδιοκτητης γιατι να δω το διαμερισμα, μιας και ο μηχανικος που εδωσε τη βεβαιωση δεν πατησε καν, απλα εδωσε το χαρτι, οταν τον ρωτησα αν το ΠΕΑ ειναι για ενοικιαση η για πωληση, ελαβα την αποστομωτικη απαντηση "αφου για ενοικιο δε χρειαζεται, χαζος ειμαι να κανω?"

Προσπαθησα να του εξηγησω τι και πως και η κουβεντα μας ειχε την καταληξη οτι το ΤΣΜΕΔΕ και η συντεχνια μας επεβαλαν προστιμα στο Νομο για μη εκδοση ΠΕΑ ουτως ωστε να τα τσεπωνουμε....

Φυσικα υπηρξε και η ατακα "δε σας ξερω εγω νομιζεις?" και καπου εκει η συζητηση μας ελαβε τελος...

Edited by terry
  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εδω έχω δει βεβαιώσεις από ΜΜ τι λέτε τωρα; Κάποτε στη δύση είχαν αξία και αυτες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω έχω δει βεβαιώσεις από ΜΜ τι λέτε τωρα; Κάποτε στη δύση είχαν αξία και αυτες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΣΔΜ-Η __ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ_.pdf

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιωση μηχανικου εχουν δικαιωμα να δωσουν ολοι οι Μηχανικοι ανεξαιρετως.

Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολη δουλεια να μετρησεις αποστασεις και να κρινεις αν οι αποκλισεις ειναι εντος η εκτος επιτρεπτων οριων...

Απο κει και υστερα, δεν εχουν δικαιωμα τακτοποιησης ολοι τους...

 

Α, να μην ξεχασω, ο "συναδελφος" που εδωσε τη βεβαιωση ανευ αυτοψιας, ζητησε απο τον πελατη ΥΔ οτι δεν εχει αυθαιρετα κλπ κλπ κλπ, με γνησιο υπογραφης παρακαλω, λες και θα τον καλυψει αυτη η ΥΔ σε μαλακια του στο μελλον...

ΥΔ που δεν παιρνω σχεδον ποτε απο τον πελατη.... Εντελως αχρηστο πραμα... Λες και δεν ξερω τι μετραω εγω, θελω και ΥΔ απο τον πελατη για τα ιδια πραγματα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και να βγάλεις και αν σου τύχει να σε κράξει ο συμβολαιογράφος όπως έτυχε σε εμένα, πέτα του την παραπάνω βεβαίωση στην μάπα.. Γιατί δυστυχώς οι ηλεκτρολόγοι-μηχανολόγοι θεωρούμαστε λανθασμένα κατά το ήμισυ μηχανικοί ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί θεόσταλτοι αυθεντίες που υπογράφουν και ηλεκτρολογικές μελέτες..

 

Και έχεις δίκιο Ινζάγκι, τι Υπεύθυνη Δήλωση; Για αυτό τον σκοπό σε καλεί το κράτος για να ελέγξεις. Αλλιώς θα ζητούσε μόνο του ΥΔ από τον ιδιώτη χωρίς να καλεί τον μηχανικό. Τίποτα όταν εκδώσεις Βεβ.Μηχανικού έχεις αποκλειστικά την ευθύνη για κάθε παρανομία εμφανή ή αφανή.

Edited by dzois1985
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε μάλιστα για απλή περίπτωση διαμερισμάτων πολυκατοικίας χωρίς ούτε στο ελάχιστο παράβαση...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.