Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολυνομοσχέδιο και μηχανικοί (επαγγελμ. δικαιωμ)


Recommended Posts

χα χα χα χα έχεις δίκιο...Αν και λάθος εκ παραδρομής, οφείλω να ομολογήσω ότι απο αυτο και μόνο διαφοροποιεί το επίπεδό μας μεγαλο διδάσκαλε...Που να σε φτάσω άλλωστε με 1 πτυχιο ΤΕΙ (οπου η πλειοφηψία των διαδασκόντων ήταν Δρ.) , ΜSc στο UK  και 12 χρόνια επαγγελματική εργασία ως μηχανικος ....

Τα μόρια εισαγωγής στο ΤΕΙ πραγματικά δεν τα θυμάμαι, αλλα μπορω να σου παραθέσω τις σχολικες ασκήσεις μου στο γυμνασιο/λυκειο, την διαγωγή μου και τις μαρτυρίες των γειτόνων για το ποσο μελετηρό παιδί ήμουν στο σχολείο... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Σας ενοχλεί βλέπω τόσο πολύ που κάποιος σας υποδεικνύει την πραγματική σας θέση... δεν πειράζει! Κάποια στιγμή θα πρέπει σε αυτή τη χώρα να μάθουμε να δηλώνουμε αυτό που είμαστε και να διεκδικούμε αυτό που μας αξίζει. Στο ίδιο ύφος με σένα θα σου απαντήσω κατά τα λοιπά: Ρόδα, τσάντα και κοπάνα μέχρι τα 18, σπουδές μετά στο ΤΕΙ Άνω, Κάτω Δολιανών και μετά το παίζουμε μηχανικοί με σφραγίδα που δε γράφει την ιδιότητά μας αλλά αυτή που θα θέλαμε... και για να τελειώνει το θέμα είπαμε: ΕΠΑΛ, ΙΕΚ, ΚΟΛΕΓΙΑ, ΚΑΤΕΕ, ΤΕΙ, ΑΤΕΙ, ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ, ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΙ απο Βουλγαρία, Καζακσταν και όπου αλλού =>Μηχανικοί.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 221
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ αυτοπροσδιορίζεσαι ως αδερφή ή ως παλικάρι;

Για να σε ενδιαφέρει ο αυτοπροσδιορισμός μου τι στιγμή που είναι ηλίου φαεινότερο ότι είμαι άνδρας σημαίνει ότι ενδιαφέρεσαι... συνεπώς μόνο στα παλικάρια δεν ανήκεις :) :D

Link to comment
Share on other sites

Μα τι δεν καταλαβαίνεις???σου λέω ότι δεν υπάρχουν και δεν έχω επαγγελματικά δικαιώματα , μέχρι πρότινος  δεν είχα καν την πρόσβαση στο επάγγελμα του Μηχανικού..ξέχασες πότε καταργήθηκε το Β.Δ του 1930...??προ μηνών...Όσο για το αν είμαστε όλοι Μηχανικοί ή όχι δεν θα σου απαντήσω σοβαρά γιατί δεν έχεις σκοπό να κατέβεις από το καλάμι που σε ανέβασε ο μπαμπάκας ο Πολυτεχνολόγος Μηχανικάρας που σου έδωσε στρωμένη ''πελατεία'' και στρωμένο ''μαγαζάκι'' οπότε θα σου απαντήσω το εξής για εσένα που δεν ξέρω που συγκαταλέγεσαι ,στις αδερφές ή στα παλικάρια, τι να σου πώ δεν ξέρω αν είσαι Μηχανικός, εμείς τα παλικάρια πάντως οι απόφοιτοι των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων σίγουρα είμαστε , διότι παρόλο τα εμπόδια , την λάσπη και την παραπληροφόρηση από κάτι τέτοιους σαν εσένα , ανίδεους για τα θέματα της παιδείας και παρά τη μή απόδοση των δίκαιων επαγγελματικών δικαιωμάτων που αρμόζουν στην ειδικότητα μας , που απορρέουν από το πρόγραμμα σπουδών μας  , είμαστε ''όρθιοι'' και έχουμε αποδείξει περίτρανα  με τις μελέτες μας και τα έργα μας ότι είμαστε άξιοι του τίτλου του Μηχανικού..Και επειδή αναφέρεστε και εσύ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα , στο επίπεδο σπουδών που παρέχει το σημερινό Πολυτεχνείο...αρχικά θέλω να θέσω δύο ερωτήματα...1ον) Τεχνικό σχέδιο που σχεδιάζατε στο Πολυτεχνείο? 2ον)Μήπως είχες και την επιλογή της προφορικής εξέτασης αντί της γραπτής?Τ

Ξέρω ότι θα σε συνταράξω αλλά:

1. Δεν είναι Μηχανικός όποιος σχεδιάζει σε autocad (λυπάμαι αν απαξίωσα ένα από τα βασικά τυπικά προσόντα σας :))

2. Εγώ προσωπικά καμία επιλογή δεν είχα για προφορικές εξετάσεις αλλά ακόμα και να είχα... so f what? 

Ρε σεις σοβαρευτείτε που μιλάτε εσείς για καβαλημένους ... που οι περισσότεροι εισαχθήκατε με άσο, δύο , χί απο Τεχνικά Λύκεια και με συνδικαλισμό διεκδικείτε να γίνετε Καθηγητές μας σε λίγο!!! Να αναγνωρίζετε και να σέβεστε αυτούς που έχουν τυπικά προσόντα και σπουδές ανώτερες απο εσάς...δεν είναι κακό!!! Δε σημαίνει ότι κι εσείς δεν έχετε ένα ρόλο στην παραγωγική διαδικασία! Κλαίω απο τα γέλια με την κοτσάνα περί στρωμένης δουλειάς και κάτι τέτιοιες μπούρδες που είπες. Φύλτατε είναι αποδεδειγμένο πως τον περισσότερο κόπο τον καταβάλουν στη ζωή αυτοί που έχουν μεγαλύτερη απόσταση να διανύσουν, αυτοί που επενδύουν στις σπουδές τους το μέλλον τους....οι άλλοι είπαμε...ρόδα, τσάντα και κοπάνα, και κάπου στα 24 με 25 το παίζουμε μηχανικάρες...

Edited by B.S.S
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα σε συνταράξω αλλά:

1. Δεν είναι Μηχανικός όποιος σχεδιάζει σε aytocad (λυπάμαι αν απαξίωσα ένα από τα βασικά τυπικά προσόντα σας :))

2. Εγώ προσωπικά καμία επιλογή δεν είχα για προφορικές εξετάσεις αλλά ακόμα και να είχα... so f what? 

Ρε σεις σοβαρευτείτε που μιλάτε εσείς για καβαλημένους ... που οι περισσότεροι εισαχθήκατε με άσο, δύο , χί απο Τεχνικά Λύκεια και με συνδικαλισμό διεκδικείτε να γίνετε Καθηγητές μας σε λίγο!!! Να αναγνωρίζετε και να σέβεστε αυτούς που έχουν τυπικά προσόντα και σπουδές ανώτερες απο εσάς...δεν είναι κακό!!! Δε σημαίνει ότι κι εσείς δεν έχετε ένα ρόλο στην παραγωγική διαδικασία! Κλαίω απο τα γέλια με την κοτσάνα περί στρωμένης δουλειάς και κάτι τέτιοιες μπούρδες που είπες. Φύλτατε είναι αποδεδειγμένο πως τον περισσότερο κόπο τον καταβάλουν στη ζωή αυτοί που έχουν μεγαλύτερη απόσταση να διανύσουν, αυτοί που επενδύουν στις σπουδές τους το μέλλον τους....οι άλλοι είπαμε...ρόδα, τσάντα και κοπάνα, και κάπου στα 24 με 25 το παίζουμε μηχανικάρες...

Link to comment
Share on other sites

 

Ξέρω ότι θα σε συνταράξω αλλά:

1. Δεν είναι Μηχανικός όποιος σχεδιάζει σε aytocad (λυπάμαι αν απαξίωσα ένα από τα βασικά τυπικά προσόντα σας :))

2. Εγώ προσωπικά καμία επιλογή δεν είχα για προφορικές εξετάσεις αλλά ακόμα και να είχα... so f what? 

Ρε σεις σοβαρευτείτε που μιλάτε εσείς για καβαλημένους ... που οι περισσότεροι εισαχθήκατε με άσο, δύο , χί απο Τεχνικά Λύκεια και με συνδικαλισμό διεκδικείτε να γίνετε Καθηγητές μας σε λίγο!!! Να αναγνωρίζετε και να σέβεστε αυτούς που έχουν τυπικά προσόντα και σπουδές ανώτερες απο εσάς...δεν είναι κακό!!! Δε σημαίνει ότι κι εσείς δεν έχετε ένα ρόλο στην παραγωγική διαδικασία! Κλαίω απο τα γέλια με την κοτσάνα περί στρωμένης δουλειάς και κάτι τέτιοιες μπούρδες που είπες. Φύλτατε είναι αποδεδειγμένο πως τον περισσότερο κόπο τον καταβάλουν στη ζωή αυτοί που έχουν μεγαλύτερη απόσταση να διανύσουν, αυτοί που επενδύουν στις σπουδές τους το μέλλον τους....οι άλλοι είπαμε...ρόδα, τσάντα και κοπάνα, και κάπου στα 24 με 25 το παίζουμε μηχανικάρες...

 

Link to comment
Share on other sites

B.S.S. έχεις διαβάσει τους κανόνες συμμετοχής πριν αρχίσεις να γράφεις σε αυτό το φόρουμ;; Παραθέτω μερικούς, αν και εκτός του παρόντος νήματος. Κάποιος moderator εδώ τριγύρω να βάλει μία τάξη;;

 

 

Κανόνες Συμμετοχής

 

5Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις στο ίδιο θέμα.

8. Έχουμε καλή συμπεριφορά, επιδιώκουμε την εύρυθμη λειτουργία της κοινότητας και την ήρεμη ατμόσφαιρα στις συζητήσεις.

  • Συμπεριφερόμαστε κόσμια, κάνουμε προσεκτική επιλογή των λέξεων που χρησιμοποιούμε, δεν βρίζουμε, δεν αναρτούμε άσεμνο υλικό, δεν προκαλούμε ούτε μέσω του avatar του προφίλ μας και επιδεικνύουμε σεβασμό προς τους συνομιλητές μας και τα συλλογικά όργανα (T.E.E., E.E.ΤE.M., Ε.Μ.Δ.Υ.Δ.Α.Σ., Παρατάξεις κ.λπ.). Τα γραπτά μένουν!
  • Φροντίζουμε να τεκμηριώνουμε όσο γίνεται καλύτερα τις θέσεις μας, ώστε να είναι σαφείς και κατανοητές.
  • Εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας σεβόμενοι τους Όρους Εγγραφής και τους Κανόνες Συμμετοχής.

10. Διατηρούμε μόνο έναν λογαριασμό χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

ΙΤΑΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 6455
ΓΑΛΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 6595
ΑΓΓΛΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) 90% ΓΕΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ 21054

Από τις παραπάνω σχολές ποια είναι καλύτερη;
Μήπως και οι τρεις βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο;

 

apo to http://ischool.e-steki.gr/         

  1. Πανεπιστήμια & TEI
Edited by HARDCORE
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ενοχλεί βλέπω τόσο πολύ που κάποιος σας υποδεικνύει την πραγματική σας θέση... δεν πειράζει! Κάποια στιγμή θα πρέπει σε αυτή τη χώρα να μάθουμε να δηλώνουμε αυτό που είμαστε και να διεκδικούμε αυτό που μας αξίζει. Στο ίδιο ύφος με σένα θα σου απαντήσω κατά τα λοιπά: Ρόδα, τσάντα και κοπάνα μέχρι τα 18, σπουδές μετά στο ΤΕΙ Άνω, Κάτω Δολιανών και μετά το παίζουμε μηχανικοί με σφραγίδα που δε γράφει την ιδιότητά μας αλλά αυτή που θα θέλαμε... και για να τελειώνει το θέμα είπαμε: ΕΠΑΛ, ΙΕΚ, ΚΟΛΕΓΙΑ, ΚΑΤΕΕ, ΤΕΙ, ΑΤΕΙ, ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΑ, ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΙ απο Βουλγαρία, Καζακσταν και όπου αλλού =>Μηχανικοί.

Θα κάνω την τελευταία μου παρέμβαση σε όλες  τις γελοιότητες που αναφέρεις....από τα λεγόμενα σου δείχνει ότι  δεν είσαι Μηχανικός πόσο άλλοτε απόφοιτος Ανωτάτης εκπαίδευσης οπότε θεωρώ το καλύτερο για σένα είναι να αφήσεις τις γελοιότητες και να πας να βρεις κανένα μεροκάματο  γιατί μάλλον θα σε κυνηγάει η γυναίκα σου με την παντόφλα σε λίγο...έχεις βάλει και στο προφίλ σου ότι είσαι και Μηχανικός , μάλλον για τίποτα φιλαράκια σου θα αναφέρεσαι που έχουν βγάλει σφραγίδα μηχανικού και το ''παίζουν'' μηχανικοί (εσύ πάλι έχεις σπάσει κάθε ρεκόρ το παίζεις όλη μέρα και κυριολεκτικά και μεταφορικά),,και σου απαντούσα και σοβαρά έστω και λίγο..κρίμα..αν θέλεις πάνε και γράφε και σε άλλα forum όπως π.χ των Λογιστών ή Γιατρών όπου γουστάρεις και αγαπάς και βγάλε και εκεί το κόμπλεξ σου που δεν πέτυχες στις πανελλαδικές εξετάσεις και δεν μπόρεσες να ζήσεις τη λεγόμενη φοιτητική ζωή..αν και μετά το τελευταίο σου μήνυμα αρχίζω να αμφιβάλλω αν έχεις και απολυτήριο Λυκείου..πάντως ποτέ δεν είναι αργά ξαναδοκίμασε πάνε σε ένα καλό φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης και ξαναπροσπάθησε..πάντως για προσωπική σου πληροφόρηση στα Άνω και Κάτω Δολιανά δεν έχει ΑΕΙ=Πανεπιστήμιο + ΤΕΙ..υπάρχει και η λύση των ΙΕΚ..πάνε για Τεχνικός Δομικών Έργων ..η εταιρία μας χρειάζεται άνθρωπο με πτυχίο για σκάψιμο.Καλή επιτυχία σου εύχομαι για ότι και αν ακολουθήσεις.. 

Link to comment
Share on other sites

Αμετροέπεια, αγένεια και νοημοσύνη δίχρονου φίλτατε. Διδακτική είναι όλη η παραπάνω "συζήτηση" προς γνώση και συμμόρφωση... Σε προηγούμενη ανάρτησή μου μπορείς να δεις αν θες τις σπουδές μου.... πες μας τις δικές σου να ψαρώσουμε..!! :)

Εarl επιτρέπεται να μιλάει έτσι ο συνάδελφός σου? Δε σε ενοχλεί το ύφος και το υβρεολόγιό του υποθέτω...

Είτε σας αρέσει είτε όχι, ότι δεν τόλμησε ούτε η χούντα, το τόλμησε ο Κακλαμάνης κι ο Πρωτόπαπας, οι πάτρωνες τους οποίους σας προέτρεπε ορθώς η ΕΕΤΕΜ να ψηφίσετε προεκλογικά. Ούτε στην Τανζανία δεν συμβαίνουν αυτά. Καληνύχτα και καλό σας ξημέρωμα! :) 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι θα σε συνταράξω αλλά:

1. Δεν είναι Μηχανικός όποιος σχεδιάζει σε autocad (λυπάμαι αν απαξίωσα ένα από τα βασικά τυπικά προσόντα σας :))

2. Εγώ προσωπικά καμία επιλογή δεν είχα για προφορικές εξετάσεις αλλά ακόμα και να είχα... so f what? 

Ρε σεις σοβαρευτείτε που μιλάτε εσείς για καβαλημένους ... που οι περισσότεροι εισαχθήκατε με άσο, δύο , χί απο Τεχνικά Λύκεια και με συνδικαλισμό διεκδικείτε να γίνετε Καθηγητές μας σε λίγο!!! Να αναγνωρίζετε και να σέβεστε αυτούς που έχουν τυπικά προσόντα και σπουδές ανώτερες απο εσάς...δεν είναι κακό!!! Δε σημαίνει ότι κι εσείς δεν έχετε ένα ρόλο στην παραγωγική διαδικασία! Κλαίω απο τα γέλια με την κοτσάνα περί στρωμένης δουλειάς και κάτι τέτιοιες μπούρδες που είπες. Φύλτατε είναι αποδεδειγμένο πως τον περισσότερο κόπο τον καταβάλουν στη ζωή αυτοί που έχουν μεγαλύτερη απόσταση να διανύσουν, αυτοί που επενδύουν στις σπουδές τους το μέλλον τους....οι άλλοι είπαμε...ρόδα, τσάντα και κοπάνα, και κάπου στα 24 με 25 το παίζουμε μηχανικάρες...

Χαχαχαχα..για γέλια είσαι τελικά...όσο για τις ανώτερες σπουδές σου...φαίνονται ολοκάθαρα...χαχαχα...μάθε να μην γράφεις δίχως ορθογραφικά λάθη πρώτα που είναι οι στοιχειώδεις γνώσεις από την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση και μετά μπορείς να έχεις και άποψη και για την Τριτοβάθμια...Και μην αργήσεις να κοιμηθείς γιατί ο μπαμπάκας σου, σου έκλεισε δουλειά για αύριο,έχεις να κάνεις μία τακτοποίηση αυθαιρέτου..δηλαδή Ο Μηχανικός ΠΕ θα τακτοποιήσει τον Μηχανικό ΠΕ...η ανωτερότητα των σπουδών σου ....χαχαχαα!!! 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.