Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάθεση πελατών σε συναδέλφους


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Ωραία! Αν η αλήθεια σου είναι η τελευταία, τότε εντελώς φιλικά, κάνω την μετάφραση όσων είπες:

 

Είσαι άσχετος, χωρίς εμπειρία και πιθανότατα χωρίς γνώσεις. Βαριέσαι να της αποκτήσεις κιόλας δουλεύοντας/μελετώντας στην πράξη. βρήκες μια κουτσοδουλίτσα, θέλεις να την πασάρεις σε συνάδελφο και ρωτάς πόσο είναι η "μίζα".

 

Σωστή η μετάφραση?

 

Και τώρα η λύση/αλήθεια βάσει πραγματικότητας στο πρόβλημά σου:

 

Ακόμα κι αν υπήρχαν τέτοιες λογικές - που προσωπικά τις πολεμούσα και στις καλές εποχές - τώρα έχουν πεθάνει. Τα νέα είναι δυσάρεστα: Οι δουλειές είναι λίγες και οι "υποψήφιοι εργαζόμενοι" πολλοί. Οι τιμές έχουν πέσει πολύ. Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι σου που ξεσκίζονται στην δουλειά μήνες ή και χρόνια πλέον, κάνοντας σεμινάρια, μεταπτυχιακά, δουλεύοντας τζάμπα (μόνο για την εμπειρία ή ρισκάροντας) που είναι έτοιμοι να ρίξουν γερό ξενύχτι για μια δουλειά, μια οποιαδήποτε δουλειά. Υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν φύγει στην Σαουδική Αραβία χωρίς εισιτήριο επιστροφής αφήνοντας πίσω οικογένεια και παιδιά. Ελπίζω να μην σε διαβάζουν αυτοί τώρα γιατί φαντάζομαι την οργή τους....Κι εγώ εξοργίζομαι αν "μετέφρεσα" σωστά τα όσα είπες. Που 99.9% έτσι είναι.

 

Οπότε λοιπόν φίλε μου, είτε είσαι φοιτήτης, είτε μόλις αποφοιτήσας, ένα πράγμα έχω να σου πω: Ξέχνα τέτοιου είδους λογικές και στρώσε κ@λο στην δουλειά. Αν πήρες/θα πάρεις μια δουλειά πάνω στο αντικείμενο σου και δεν ξέρεις τι να κάνεις, τότε μοιράσου κομμάτι δουλειάς με πιο έμπειρο συνάδελφο (ναι πρέπει να πληρώσεις...) και δούλεψε σκληρά για να επιβιώσεις. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ...

 

 

εδιτ: 

Αν και με αυτό και με όσα γράφεις τώρα, είναι ξεκάθαρο ότι μας δουλεύεις....:

http://www.michanikos.gr/topic/38253-Επαγγελμα-μηχανικου-και-προοπτικες/?p=668789

Edited by Γιάννης
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να κρυφτω ρε ουστιμ σε μηχανικους!Χεχε

!Ευχαριστω για τη μεταφραση!

 

εντιτ

 

Τι να δουλεψω ρε παιδια...τον εαυτο μου?

Ενταξει,ειναι μεταβατικη περιοδος,μολις εδραιωσω αυτα που θελω θα σας γραψω 

 

Για το λινκ** 

Δεν εχω βρει ουτε μια εργασια μισθωτη πανω στο αντικειμενο μου,πω θα φαω πολυ δουλεμα χαχα!

Edited by GiorgosAsim
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

.Και να προσθέσω στα γραφόμενα του Γιαννη

... διάβασε .... ρώτησε ..... ψαξε ..... κρίνε .... για να μάθεις το αντικείμενο που θες ...

 

Πολλοί απο μας πηραν πχ την τακτοποίηση ενος αυθαιρέτου και δεν ήξεραν πως να το αντιμετωπίσουν, οι συνάδελφοι εδώ στο forum πρότειναν διάφορα (αυτός και ο λόγος ύπαρξης του, χάρην σε κάποιους που το ξεκίνησαν και το φροντίζουν) ... την τελική απόφαση απόφαση την έχεις εσύ.

 

Και πάνω απ' όλα δούλεψε.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

GiorgosAsim

πέρα από το οτι μας δουλεύεις θα μπω στον κόπο να σου εξηγήσω πως δουλεύει η αγορά

 

Αναλαμβάνεις ενα έργο, οποιοδήποτε έργο, κάνεις την μελέτη σύμφωνα με τις ανάγκες του πελάτη σου κ έρχεσαι σε συμφωνία μαζί του για τον τρόπο κατασκευής, κόστος ,χρονους, τρόπους πληρωμής. Αυτό το έργο το κουβεντιάζεις με έναν εργολήπτη ηλεκτρολόγο κ έρχεστε σε συμφωνία για την κατασκευή, χρονους, κ την πληρωμή του , στο τελος σου παραδίδει υπεύθυνη δήλωση καλής εκτέλεσης, εσύ κρατάς την επιστασία του έργου κ των συντονισμό του έργου, τώρα τα υλικά ποιος θα τα αναλάβει?  Εργολήπτης,  πελάτης,  ή εσύ, θέλει κουβέντα μεταξύ των 3. την ΥΔΕ μπορείς να την υπογράψεις εσύ ή ο εργολήπτης, συνήθως την υπογράφουμε εμείς οι εργολήπτες για να έχουμε κ την πλήρη ευθηνή

Edit

Για να μην έχουμε παρεξηγήσεις με τα υπόλοιπα μέλη του φορουμ μιλάω για συνεργασία μηχανικού με εργολήπτη

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.Και να προσθέσω στα γραφόμενα του Γιαννη

... διάβασε .... ρώτησε ..... ψαξε ..... κρίνε .... για να μάθεις το αντικείμενο που θες ...

Να προσθέσω κι εγώ...

ΜΗΝ ΠΙΝΕΙΣ ΑΛΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ

Βαλτε μια ταμπελα στο προφιλ μου που να λεει ''Νεο στραβαδι'' μεγαλη για να βλεπουν κ τα αεροπλανα

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

... θα το κόψω ... το ρημάδι ... 

 

αλλά χαλαρώστε λίγο με το παληκάρι ...

πάντως οι απάντήσεις του ειναι ευγενικότατες (και δεν το λέω ειρωνικά)

μια ερώτηση έκανε ... έστω και "άστοχη" ...

post-2272-0-12649600-1396260425_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Είχε έρθει μια περιπτωσάρα στο γραφείο μου πριν 2-3 χρόνια περίπου (ή ακριβώς ίδια) και έψαχνε δουλειά...

Απόφοιτος ΤΕΙ ηλεκτρολογίας.

Του λέω, έχω ένα φίλο εργολάβο που κάνει οικοδομές, να ρωτήσω αν θέλει κάποιον συνεργάτη...Μου λέει: "Με οικοδομές δεν έμπλεξα και ούτε θέλω να μπλέξω..."

Κοίτα του λέω, με πολύ συναδελφική διάθεση, αν ξέρεις autocad και κανά δυο προγράμματα, μπορεί αν τύχει καμία μελέτη Η/Μ να συνεργαστούμε...."Α! Δεν κατέχω από Autocad και τέτοια, μου λέει, από Η/Υ μόνο λίγο ιντερνετ, facebook κλπ"

Και μετά καθόμασταν και κοιτιόμασταν στα μάτια, εγώ προσπαθούσα να μαντέψω τι ακριβώς δουλειά θα μπορούσα να προσφέρω σε έναν ανειδίκευτο "πτυχιούχο" που δεν ήθελε να πιάσει "εργαλείο" στα χέρια του, ούτε να λασπώσει παπούτσια, ούτε να πιάσει pc?? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.