Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαραίτητη η αμοιβή τοπογραφικού για έκδοση αδείας;


pfso

Recommended Posts

η απορία μου είναι η εξής για να την κάνω περισσότερο κατανοητή...τον τελευταίο καιρό έχουν γίνει άπειρα τοπογραφικά για το κτηματολόγιο που περιέχουν όλες τις απαιτούμενες προδιαγραφές...αν τώρα λίγους μήνες μετά κάποιος ιδιοκτήτης θελήσει να βγάλει άδεια θα ξαναπληρώσει αμοιβή τοπογραφικού;

Link to comment
Share on other sites

Αν το τοπογραφικό που έγινε από τον ιδιοκτήτη για το κτηματολόγιο, τηρεί τις προδιαγραφές για οικ. άδεια, είναι σχετικά πρόσφατο (δηλ. αποτυπώνει επακριβώς την υφιστάμενη κατάσταση) και έχει γίνει για αυτό κατάθεση αμοιβής στο ΤΕΕ, πληρωμή ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ, νομίζω ότι μπορούν οι αποδείξεις για ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ να χρησιμοποιηθούν και για την οικοδομική άδεια.

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να επικαλεστείς (για τους λόγους που εξήγησα στο προηγούμενό μου μήνυμα) ότι το τοπογραφικό που παρουσιάζεις στην οικ. άδεια αποτελεί αντιγραφή του χάρτη του κτηματολογίου και έτσι να ισχυριστείς ότι δεν υποχρεούσαι στην κατάθεση αμοιβής τοπογραφικού.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοί συνάδελφοι

όταν εχουν καταβληθεί ολες οι εισφορές ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ,ΦΕΜ με την διαδικασία οπως γίνεται μεσω ΤΕΕ και κατάθεσης στην Εθνική Τράπεζα δεν χρειάζεται να ξαναγίνει κατάθεση αμοιβής.

Ομως επαναλαμβάνω ότι υπαρχει κάποια διαφορά σχετικά με τις προδιαγραφές που ιχύουν

π.χ για το κτηματολόγιο δεν απαιτούνται υψόμετρα η βεβαιώσεις αρτιότητας η έλεγχος αρτιότητας-οικοδομησιμότητας ομόρων

κατα κανόνα για το κτηματολόγιο συντάσεται κτηματολογικό διάγραμμα σε κλίμακα 1/500-1/1000 για αστκές περιοχές και 1/2000-1/5000 για μη αστικές οι κλίμακες αυτές δεν χρησιμοποιούνται συνήθως σε οικοδομικές άδειες όπου συντασεται Το[πογραφικό διάγραμμα με υψόμετρα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.