Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθοι 500+μισο ευρω


GiorgosAsim

Recommended Posts

Το να συζητάμε για ερευνητικά κέντρα, εργαστήρια κτλ στην Ελλάδα ειναι απλά αστείο. Όχι μονο θα πεινούσαν αλλα θα είχαν διαγραφθει όλοι μιας και δεν θα υπήρχε αντικείμενο. Εδω που τρέχουν για τα παντα και δεν υπαρχει όχι να ηταν μονο σαν τομέας απασχόλησης η έρευνα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η έρευνα θα μπορούσε να πάει πολύ καλά, αν υπήρχε περισσότερη ελευθερία στην αγορά. Τώρα και να έχεις μια καλή ιδέα στο νου σου, δε σε συμφέρει να την αναπύξεις γιατί πρώτα θα πληρώσεις το φόρο και μετά θα εισπράξεις τα κέρδη, κι αν εισπράξεις κιόλας...

 

Κατά τα άλλα, αν η καινοτομία που απαιτεί προσπάθεια δεν είναι ελκυστική στους νέους, ας μη γίνονται μηχανικοί.

 

Όπως θα κατάλαβες δεν αναφέρομαι μόνο στην κρατική έρευνα αλλά και στην ιδιωτική, αυτή που μπορεί να κάνει ο καθένας μας στο γραφείο του, αν δεν υπήρχε τόση πίεση από την εφορία.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

 στην ιδιωτική, αυτή που μπορεί να κάνει ο καθένας μας στο γραφείο του, αν δεν υπήρχε τόση πίεση από την εφορία.

 

Συγνωμη αλλα τι εννοεις με την παραπανω προταση? Τι ερευνα μπορει να κανει καποιος στο γραφειο του (δηλαδη εκτος ερευνητικου κεντρου/ινστιτουτου ειτε r&d τμηματος) . Μηπως τρολλαρεις? εκτος αν βαφτισουμε ενα σωρο εργασιες και διαδικασιες ως ερευνα για να χαιρομαστε

Edited by lefe
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είσαι ηλεκτρολόγος, θα αναφερθώ σε συναδέλφους σου που με τα πενιχρά μέσα που μπορεί να διαθέτει μια ατομική επιχείρηση εργάζονται σκληρά και παράγουν καινοτομίες. Όλες οι μεγάλες πολυεθνικές κάποτε ξεκίνησαν ως ατομικές επιχειρήσεις που έβγαζαν κάτι σχετικά ασήμαντο, πχ ο yamaha ξεκίνησε ως βιοτεχνία φλογέρας, ο honda ως συνεργείο ποδηλάτων, όλοι οι μεγάλοι κομπιουτεράδες στα γκαράζ τους κλπ. Αυτό για μένα σημαίνει μηχανικός. Απλά, οι χώρες τους είχαν ευνοϊκό περιβάλλον προς το μικρό επιχειρηματία. Δυστυχώς, εδώ το περιβάλλον δεν ευνοεί την καινοτομία. Μέχρι δηλαδή να αρχίσεις να πουλάς, οι φόροι σου έχουν κλείσει την επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites

οκ αν αναφερεσαι σε τομεα software συμφωνω και εγω μαζι σου και μακαρι μακαρι (αναλογικα εννοειται) να ειχαμε και εμεις startups οπως οι ΗΠΑ Γερμανια κλπ κλπ κλπ . Εδω δυστυχως οπως ειπες ειναι θεμα κρατους και οργανωσης που οχι μονο  δυσκολευει το επιχειρειν μεσω γραφειοκρατειας αλλα και  δεν δινει κινητρα να  κυνηγήσεις την ιδεα σου .

 

Σε πιο βαριά (οχι με την εννοια των εσοδων κλπ γιατι απο software startups μια χαρα  φτιαχνεις θηρια) αντικειμενα ομως οπου χρειαζεσαι καποια  εκτεταμενη/ακριβη υλικοτεχνικη υποδομη ειναι δυστυχως σχεδον αδυνατο

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο δεν σπουδάσανε όλοι μηχανικοί για να κάνουν τους εφευρέτες, αλλά για να βρουν μια δουλειά σε ένα αντικείμενο που τους άρεσε.. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν δουλειές.. Μου θυίιζεις έναν τύπο που έλεγε, όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Βαρδιναγιάννης. Καλά αυτά που λές αλλά μην ρίχνεις στο πηγάδι τους υπόλοιπους λες και αυτοσκοπός είναι η πατέντα....Δηλαδή η υπαλληλική σχέση σε χαλάει? Εμένα καθόλου, αυτό ήθελα πάντα, κακό είναι?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η έρευνα θα μπορούσε να πάει πολύ καλά, αν υπήρχε περισσότερη ελευθερία στην αγορά. Τώρα και να έχεις μια καλή ιδέα στο νου σου, δε σε συμφέρει να την αναπύξεις γιατί πρώτα θα πληρώσεις το φόρο και μετά θα εισπράξεις τα κέρδη, κι αν εισπράξεις κιόλας...

 

Κατά τα άλλα, αν η καινοτομία που απαιτεί προσπάθεια δεν είναι ελκυστική στους νέους, ας μη γίνονται μηχανικοί.

 

Όπως θα κατάλαβες δεν αναφέρομαι μόνο στην κρατική έρευνα αλλά και στην ιδιωτική, αυτή που μπορεί να κάνει ο καθένας μας στο γραφείο του, αν δεν υπήρχε τόση πίεση από την εφορία.

 

 

Ο φόρος είναι το πρόβλημα ? Ποιος φόρος, γίνε συγκεκριμένος. Δεν έχουμε πολύ διαφορετικούς φόρους από τις ΗΠΑ π.χ. Ο φόρος επί των κερδών  ? 

 

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αγορά στην Ελλάδα να απορροφήσει την έρευνα. Όλα γίνονται πρόχειρα και φτηνά. Που θα πουλήσεις το software ? Θα ψάχνεις το εξωτερικό ? Ο Bill Gates και ο κάθε όμοιςο του στην Αμερική έχει έτοιμο κοινό να τον περιμένει στην χώρα του. Και μπορεί να πουλήσει ακριβά αυτό που κάνει. Μπορεί να βρει εγχώρια εταιρεία αναλόγου μεγέθους να συνεργαστεί. 

 

Μην τρελαθούμε πια με τους φόρους έχουμε βρει μία καραμέλα. Απλά ο τρόπος που δουλεύουμε, η αγορά μας είναι για τα πανηγύρια και φαίνεται παντού αυτό, το βλέπω στον τομέα μου και παντού. Αν ήταν ο φόρος...δεν θα έκοβα απόδειξη και θα έλυνα όλα μου τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η υπαλληλική σχέση σε χαλάει? Εμένα καθόλου, αυτό ήθελα πάντα, κακό είναι?

 

Πεστα χρυσοστομε.. ασε που για να πω την ταπεινη προσωπικη μου αποψη (αν εξαιρεσεις τους Πολιτικους μηχ/κους και Αρχιτεκτονες) οι ΗΜ και ΜΜ μπορουν ως ελευθεροι επαγγελματιες να ασχοληθουν μονο με μικρο κομματι του συνολικου ευρους του αντικειμενου τους.

Καλως ή κακως το ψωμι και οι περισσοτεροι τομεις εχουν να κανουν με την βιομηχανια και εκει πας μισθωτος

Link to comment
Share on other sites

 

Γιώργο μου θυίιζεις έναν τύπο που έλεγε, όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω Βαρδιναγιάννης. 

 

Χα χα! τι θα γίνεις παιδί μου? διευθυντής!! (ασχέτως του τι θα διευθύνει, φτάνει να είναι διευθυντής!)

 

Όχι, δεν είναι κακό, αλλά για να σε πάρει κάποιος υπάλληλο πρέπει να είναι ο ίδιος εφευρέτης ή έστω κοινός επιχειρηματίας και να χρειάζεται τις γνώσεις σου. Κι αυτό πάλι δική σου ευθύνη είναι να το καταφέρεις, δε σε εμποδίζει κανένας.. (μη μου πείτε όμως ότι το φορολογικό καθεστώς και η γενική γραφειοκρατία ευνοεί έναν επιχειρηματία να ανοίξει βιομηχανία ηλεκτρολογικού ή μηχανολογικού ενδιαφέροντος, άρα εμμέσως ο φόρος αυτός βλάπτει και τους μισθωτούς που θα απασχολούνταν εκεί)

 

Ούτε και μένα με χαλάει η υπαλληλική σχέση, μάλιστα ακόμα κι αν είχα δικό μου γραφείο, δε θα έλεγα όχι και σε ένα μισθό, σαν αυτούς που κατά καιρούς βγάζω, πολλές φορές και από άσχετα πράγματα. Το θέμα είναι να σου επιτρέπουν (από φορολογικής απόψεως) να διατηρείς και τη μη κερδοφόρα ατομική σου επιχείρηση, στην οποία κάποια στιγμή θα κατασκευάσεις κάτι καλό και για σένα, αλλά και για την εθνική οικονομία. Τους φόρους που εμποδίζουν έναν ε.ε. μηχανικό να διατηρήσει το γραφείο του τους γνωρίζετε καλύτερα όσοι έχετε γραφείο και τους αναλύετε σε άλλα σημεία του φόρουμ, πόσα λεφτά πρέπει να βγάζετε το μήνα για να ανταπεξέλθετε? Λίγα είναι σε σχέση με τις δουλειές που έχετε?

 

Σίγουρα, οι πιο πολλές ατομικές εφαρμογές είναι στον τομέα του software, αλλά δε λείπουν και οι "hardware" καινοτομίες κυρίως σε επίπεδο μικροσυσκευής ή τμήματος μεγαλύτερης κατασκευής, πχ ένα μόνο ανταλλακτικό συγκεκριμένου μοντέλου αυτοκινήτου που να αξίζει τον κόπο να βγει και σε after market μορφή.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Οι ΜΜ,ΗΜ είναι κατεξοχήν υπαλληλική ειδικότητα σε σχέση με τους ΠΜ,ΑΜ που πάντα στο βάθος του μυαλού τους ήταν (αν δεν είναι από την αρχή) να ιδιωτεύσουν. Ειδικά σήμερα αλλά και παλαιότερα δεν υπάρχει πετυχημένος ΜΜ,ΗΜ ελ.επ εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Το εύρος αντικειμένου στο ελεύθερο εξαιρετικά περιορισμένο και οι αμοιβές σε ότι τέλος πάντων μπορούν να κάνουν πολύ χαμηλές. Αυτό είναι εις γνώση όσων ακολουθούν τις συγκεκριμένες ειδικότητες και αυτό που επιζητούν είναι να σταδιοδρομήσουν σε ένα περιβάλλον εταιρείας. Τουλάχιστον αυτό είναι το αρχικό πλάνο. Από προσωπική εικόνα όσοι γνωστοί μου απασχολούνται σε εταιρείες πάνε καλά και φυσικά ούτε που σκέφτηκαν ποτέ να αλλάξουν καθεστώς. Οσοι (δυστυχώς και εγώ) είναι σε ελεύθερο επάγγελμα στην καλύτερη φυτοζωούν, αρκετοί είναι άνεργοι εντελώς και απλά έχουν τον τίτλο.

 

Ιδέες υπάρχουν, λεφτά και ανταπόκριση δεν υπάρχει. Αλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί νέοι επιστήμονες πάνε στο εξωτερικό και διαπρέπουν. Γιατί εκεί υπάρχουν και οι υποδομές και η αντίστοιχη αγορά να στηρίξει τις υπηρεσίες. Εμείς εδώ ακόμη προσπαθούμε να φτιάξουμε τα βασικά της οικονομίας μας και όχι να επενδύσουμε σε έρευνες και κέντρα..Αυτά έρχονται πολύ μετά...Βασικά δεν θα τα δούμε ποτέ..  

 

Που κολλάει το διευθυντής με το να πάει να δουλέψει κάποιος υπάλληλος σε κάποια εταιρεία. Δεν έχεις ξανακούσει για υπαλληλική σχέση? Ολοι διευθυντές είναι? Εκεί υπάρχουν και βαθμίδες ναι...Βαριέμαι να πω περισσότερα γιατί ξεκινήσαμε από τα βασικά..

Ενώ είμαι αφεντικό με έδρα το σπίτι μου, είναι σούπερ...Που δουλεύεις...σπίτι μου..Σαν αυτές με τις τηλεπωλήσεις..Ολοι αφεντικά θέλετε να γίνετε και να βρείτε και την πατέντα που θα σας κάνει bill gates...οκ...Αλλά φταίει το κράτος...Δεν προωθεί την πατέντα...χαχαχαχαχαχα

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.