Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθοι 500+μισο ευρω


GiorgosAsim

Recommended Posts

Συμφωνώ Ikare , αναπολώ τις εποχές που ήμουν μισθωτή από πολλές απόψεις. Το ΤΣΜΕΔΕ πληρωμένο από τον εργοδότη στην ώρα του, πληρωμή σε συγκεκριμένο χρόνο του μισθού μου. Απο τη στιγμή που έφευγα από το γραφείο κανένα άγχος και ας είχα εργαστεί και 12 ώρες.

Τώρα οι Ε.Ε. διανύουμε δύσβατα μονοπάτια . Άγχος με τις πληρωμές , πελάτες ανύπαρκτους, δουλειές κακοπληρωμένες, τηλέφωνα συνεχόμενα για δουλειές που δεν αξίζουν, ταλαιπωρία μεγάλη & το χειρότερο δημιουργούμε χρέη από φόρους και πολλές φορές από ανικανότητα πληρωμής ΤΣΜΕΔΕ. 

Ως μισθωτός αποφεύγεις πολλά τη σημερινή περίοδο. 

 

 

Vlasi  στο afterTax.gr από ότι είδα σου υπολογίζει  τον καθαρό ή αντίστροφα το μικτό μισθό μετά από κρατήσεις ΙΚΑ/ ΤΣΜΕΔΕ και εφορίας.  Με λίγα λόγια πληρώνεις τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ κανονικά ανάλογα με τα έτη άσκησης επαγγέλματος και αυτό θα ληφθεί υπόψη στον υπολογισμό του φόρου σου στο τέλος του έτους. Κατάλαβα επίσης ότι σου υπολογίζει ποσά που τελικά θα ανήκουν σε εσένα αλλά εφόσον πληρώνεις εσύ η ο εργοδότης σου τις υποχρεώσεις στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Για τις υποχρεώσεις σου ως προς το ΤΣΜΕΔΕ καλό είναι να πάς και να ενημερωθείς στα γραφεία του ΤΣΜΕΔΕ για τη δική σου περίπτωση ως νέος Μηχανικός.

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ ενός μισθωτού,είναι πάντα ποσοστό του μικτού μισθού του. Το ποσοστό διαφοροποιειται μόνο όταν ξεπεραστεί η πενταετία. Γενικά ο μισθωτος έχει πολλά πλεονέκτηματα,αν οχι μόνο πλεονεκτηματα.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Nikmmech ο.κ. δεν το γνώριζα.

Όταν ο μισθωτός έχει και δουλειές δικές του πως υπολογίζονται οι οικονομικές υποχρεώσεις του ΤΣΜΕΔΕ ; Από ότι καταλαβαίνω όταν κανείς κάνει έναρξη και στην εφορία ως Ε.Ε. ανεξαρτήτου και της ιδιότητας του Μισθωτού το ΤΣΜΕΔΕ είναι ίδιο με του Ε.Ε. και δεν υπολογίζεται με ποσοστά.

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Παντα προηγειται το καθεστως μισθωτου,για ολα τα ταμεια. Αν κανεις εναρξη ενω εισαι μισθωτος,δεν καταβαλεις επιπλεον εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ. Αν εισαι δε,νεος ασφαλισμενος,δεν καταβαλεις επιπλεον εισφορες ακομα και αν εχεις δραστηριοτητα μη μηχανικου(πχ εμποριο,κατασκευες.κτλ.).

 

Οι εισφορες μισθωτου υποχρεωτικα καταβαλονται απο τον εργοδοτη,

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ΕΕ και πληρώνεις 4000Ε/έτος και πας μισθωτός διατηρώντας και το ΑΠΥ???

Η εταιρία πληρώνει τα 3000Ε π.χ. που τις αναλογούν κι εσύ τα 1000Ε???

Κι αν πας μισθωτός κλείνοντας και το γραφείο - ΑΠΥ, πληρώνει η εταιρία τα 3000Ε και τέλος???

Link to comment
Share on other sites

Τη στιγμή που είσαι μισθωτός ο εργοδότης σου πληρώνει το ταμείο-ΤΣΜΕΔΕ και καθάρισες από αυτό, άσχετα αν κάνεις και άλλες δουλειές έξω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άρα συμφέρει μισθωτή εργασία.

Παλιότερα λέγαμε να κάνουμε κάτι σε part-time για να συμπληρώνουμαι τα του ελευθέρου επαγγέλματος.

Τώρα θα παρακαλάμε για μισθωτή εργασία και τα του ελευθέρου επαγγέλματος θα συμπληρώνουν το μισθό μας.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως η οποιαδήποτε μισθωτή εργασία είναι προτιμότερη από το ΕΕ διότι στη χειρότερη περίπτωση δε θα σε πληρώσουν. Το σημαντικό όμως είναι ότι δε θα χρωστάς σε κανέναν. να συνεισφέρουμε σε εργασία, αλλά όχι και σε κεφάλαιο..

 

Και να χουμε υπόψη μας ότι είναι προτιμότερα τα 500 ευρώ που θα πέφτουν σίγουρα κάθε μήνα, παρά τα 1500 που θα στα χρωστάνε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω παρακολουθήσει οολη τη συζήτηση, διαβάζοντας τα τελευταία ποστ να σας πω τα εξής.

 

Σε περίπτωση που κάποιος ειναι μισθωτός, ο εργοδότης καταβάλει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ για λογαριασμό του υπαλλήλου, ποσοστό επι του μισθού. Αν από αυτές τις εισφορές δεν συμπληρώνεται ένα ελάχιστο κατώτατο όριο που απαιτεί το ΤΣΜΕΔΕ, ειτε έχεις ανοιχτό μπλοκάκι η όχι, το υπόλοιπο βαρύνει τον εργαζόμενο. Γίνεται εκκαθάριση και σου ζητάνε τη διαφορά. Τα τελευταία χρόνια, αυτο το εκκαθαριστικό δεν εχει έρθει σε κανέναν (αυτό μου το είπε τοπική διευθύντρια του ΤΣΜΕΔΕ ), αλλά τώρα που ψάχνουν από παντού λευτα, μάλλον θα αρχίσει να έρχεται...

 

Ο εργοδότης έχει όπως είπαμε υποχρέωση να πληρώνει στο ΤΣΜΕΔΕ. Σε περίπτωση όμως που δεν το κάνει, και ο μηχανικός αλλάξει πχ εταιρεία, η πληρώνει μόνος του σαν αυτοαπασχολούμενος, το ΤΣΜΕΔΕ συνεχίζει να θεωρεί οτι χρωστάει, άσχετα αν αυτος που όφειλε να πληρώσει ηταν ο εργοδότης και άσχετα αν αυτά τα χρήματα έχουν κρατηθεί απο τους μισθούς του. Το ΤΣΜΕΔΕ βλέπει οφειλή και δεν σφραγίζει βιβλιάρια.

 

Συμφωνώ και εγώ οτι η μισθωτή εργασία στις μέρες μας εχει πολλα πλεονεκτήματα, αλλά να έχετε το νου σας να ελέγχετε αν καταβάλλονται οι εισφορές σας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω τελικά είναι ότι τζάμπα σπουδάζαμε 4 χρόνια οι πτυχιούχοι και 5 οι διπλωματούχοι.Πιο μάγκες αποδείχτηκαν αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά κατευθείαν μετά το λύκειο.Ειδικά στην δικιά μου γενιά (μπήκα στην σχολή το 2002 και τελείωσα το 2008 μαζί με τον στρατό) αυτοί που ξεκίνησαν δουλειά το 2002 πέσανε σε εποχές παχιών αγελάδων.Εγώ που τελείωσα το 2008 έπεσα ακριβώς πάνω στην αρχή της κρίσης.Καλά κρασιά....

Έχεις απόλυτο δίκιο. Πχ γνωστός μου τέλειωσε το λύκειο έδωσε εξετάσεις για πιστοποιήσεις CISCO, χωρίς να του ζαλίσουν τα α..... όλοι οι μέντορες των Πολυτεχνείων με άχρηστες επαγγελματικά γνώσεις (τι κάθαρο μυαλό θα είχαμε άραγε χωρίς αυτές), και τώρα είναι αστέρι στην δουλειά του, τα οικονομάει και τον θεωρούν ειδικευμένο. Άλλος ασχολήθηκε με αλουμίνια, έδωσε τα λεφτά των σπουδών μου στην επαρχία για επένδυση σε εξοπλισμό και τώρα και επιβιώνει και είναι άνετος με την κουρσάρα του και την σπιταρώνα του. Και πολλά άλλα παραδείγματα υδραυλικών, μηχανουργών κλπ. Και στην τελική μας έμαθαν υψηλές εξειδικεύσεις στα Πολυτεχνεία, τις οποίες εφαρμόζουν ο συρφετός των κολλητών-ανειδίκευτων και εσένα σου είναι άχρηστες. Πόσοι ασχολούνται με βάσεις δεδομένων και είναι απόφοιτοι γυμνασίου; Βρωμάει το όλο θέμα των σπουδών

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.