Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάμερες παρακολούθησης


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα σε όλους τους συνάδελφους.

 

Θέλω να παγιδεύσω και να παρακολουθώ μια αγροικία που έχω στο χωρίο μου και ηλεκτροδοτείτε, την οποία μου την έχουν ρημάξει σε ζημιές και κλοπές. Πέρυσι ο συγχωρεμένος ο μπαμπάς μου :sad: είχε βάλει κάποιες μικρές κληματίδες για σταφύλια και όταν επέστρεψε από μέρες τις είχαν ξεριζώσει και κλέψει. Δεδομένου ότι από την περιοχή μένω αρκετά μακριά και θέλω να φυτέψω εκ νέου διάφορα καρποφόρα δέντρα  έχω σκεφθεί να παγιδεύσω την περιοχή με περιμετρικά beams και ΚΙΤ με τηλεειδοποίηση με κάρτα SIM. Το ερώτημα μου είναι το εξής: Μπορώ να βάλω κάμερες και ιντερνετικο καταγραφικό το οποίο θα δουλεύει και αυτό με κάρτα SIM? Ώστε όταν κάποιος παραβιάσει μια ζώνη των beams να τον δω ποιος είναι? Το χωριό έχει 10 μόνιμους κατοίκους δεν θα μου είναι δύσκολο να τον εντοπίσω-αναγνωρίσω.... Την βοήθεια σας γιατί έχω απελπιστεί...

post-55942-0-40745000-1460748679_thumb.jpg

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Στο router που θα εγκαταστησεις θα συνδεσεις και το καταγραφικο.

Με μια διυθυνση dns θα εχεις ζωντανη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό προσπαθω να αποφυγω το κόστος σύνδεσης και διατήρησης σταθερού internet. Το κιτ του συναγερμού δουλεύει και με GSM SIM. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει καταγραφικό που να στέλνει εικόνα μέσω mobile internet (Sim). 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος αναμετάδοσης πληροφορίας με sms και το mobile internet σε κάθε περίπτωση θα υπερβούν αρκετά το αντίστοιχο μιας απλής dsl σύνδεσης internet (ειδικά αν βάλεις μικρή ταχύτητα).

Υπάρχουν ένα σωρό λύσεις σταθερής εκεί έξω, ειδικά αν έχεις περισσότερα από 1 σταθερά, αν έχεις και κινητό, κλπ

Για ψάξ΄το...

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μιλησα για διαδικτυο μεσω σταθερης τηλεφωνιας. Μπορεις στον router να βαλεις την καρτα SIM.

 

Ο ογκος πληροφοριας είναι περιστασιακος (δεν νομιζω να χαζευεις καθημερινα στις καμερες) οποτε μπορει να κυμανθει σε χαμηλα επιπεδα. Εγω προσωπικα εχω καρτα για 100MB το μηνα με κοστος 5€.

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν υπάρχουν κάμερες που ενεργοποιούνται από ογκομετρικό ανιχνευτή κίνησης, άρα θα καταγράφει μόνο όταν πρέπει. Επιπλέον η συμπίεση των βίντεο πια είναι σημαντική. Έτσι με sim με δεδομένα όπως λέει ο maneni μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μιλησα για διαδικτυο μεσω σταθερης τηλεφωνιας. Μπορεις στον router να βαλεις την καρτα SIM.

 

Ο ογκος πληροφοριας είναι περιστασιακος (δεν νομιζω να χαζευεις καθημερινα στις καμερες) οποτε μπορει να κυμανθει σε χαμηλα επιπεδα. Εγω προσωπικα εχω καρτα για 100MB το μηνα με κοστος 5€.

Σορρυ αλλά δεν κατάλαβα!!! Αυτό του είδους τα ρουτερ που τα βρίσκουμε????

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν υπάρχουν κάμερες που ενεργοποιούνται από ογκομετρικό ανιχνευτή κίνησης, άρα θα καταγράφει μόνο όταν πρέπει. Επιπλέον η συμπίεση των βίντεο πια είναι σημαντική. Έτσι με sim με δεδομένα όπως λέει ο maneni μπορείς να κάνεις άνετα τη δουλειά σου.

 

Έχω την εντύπωση ότι είναι πανάκριβες.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.