Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσυμπλήρωση κωδικών παρακρατηθέντων φόρων 603-604 (Ε1), Δήλωση 2014


Recommended Posts

1. παρακράτησε ένα ΝΠΙΔ από εμένα

2. το ΤΠΥ είναι 2013, αυτό παρακράτησε και απέδωσε το 2014.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά η παρακράτηση έγινε κατά το χρόνο πληρωμής δηλαδή το 2014 , επομένως θα δηλωθεί στο Ε1 που θα υποβληθεί το 2015.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Nαι , το έσοδο ακολουθεί τη χρήση εντός της οποίας εκδόθηκε το παραστατικό και η παρακράτηση παρομοίως ακολουθέι τη χρήση εντός της οποίας διενεργήθηκε. Υπάρχει η δυνατότητα να παρακρατάμε με βάση την πληρωμή και όχι με βάση την έκδοση του παραστατικού . Αυτό το τελευταίο ίσχυε εως την έναρξη εφαρμογής του Ν 3842/10. Μάλιστα ο εν ισχύ σήμερα φορολογικός νόμος , ο Ν 4172/2013 ρητά πλέον ορίζει ως βάση της παρακράτησης τις πληρωμές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη νομιζα οτι το Ε7 (οριστικη δηλωση) ειναι μεχρι 30/4.

Πηρε καποια παραταση μεχρι 30/5?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

 

1. Φοροι που παρακρατηθηκαν για Τιμολογια Δεκεμβριου 2013 και αποδοθηκαν Γεναρη του 2014, δεν θα πρεπει να εμφανιζονται?

 

2. Εχω ενα θεμα. ΤΠΥ που κοπηκε Δεκεμβριο 2013 και ΔΕΝ αποδοθηκε ακομα ο παρακρατημμενος φορος.

Ο πελατης μου, μου ειπε οτι θα τον αποδωσει αμεσα, μεσα στον μηνα.

Ειναι αυτο εφικτο?

Εχει προστιμο? Ποσο?

Πρεπει μετα να δηλωθει στο συστημα για το ΑΦΜ το δικο μου, εστω και εκπροθεσμα?

Αυτος θα εμφανιστει στο Ε1?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησεις:

 

1. Φοροι που παρακρατηθηκαν για Τιμολογια Δεκεμβριου 2013 και αποδοθηκαν Γεναρη του 2014, δεν θα πρεπει να εμφανιζονται?

 

2. Εχω ενα θεμα. ΤΠΥ που κοπηκε Δεκεμβριο 2013 και ΔΕΝ αποδοθηκε ακομα ο παρακρατημμενος φορος.

Ο πελατης μου, μου ειπε οτι θα τον αποδωσει αμεσα, μεσα στον μηνα.

Ειναι αυτο εφικτο?

Εχει προστιμο? Ποσο?

Πρεπει μετα να δηλωθει στο συστημα για το ΑΦΜ το δικο μου, εστω και εκπροθεσμα?

Αυτος θα εμφανιστει στο Ε1?

 

 

1. Eξαρτάται το πως και το πότε παρακρατήθηκε ο φόρος . Μπορεί σε τιμολόγιο έκδοσης ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ο φόρος νόμιμα να παρακρατήθηκε ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ και να αποδόθηκε εμπρόθεσμα τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ή και εκπρόθεσμα ή και να  μη  αποδόθηκε καθόλου. Αυτός ο φόρος θα συμψηφισθεί για τον εκδότη του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ υπό την προυπόθεση ο εργδοδότης να έχει υποβάλει ηλεκτρονικά τη σχετική βεβαίωση εισοδήματος και παρακρτηθέντα φόρου.

2. Έπίσης σε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ έκδοσης ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ μπορεί νομίμως να γίνει παρακράτηση κατά την εξόφληση , αν αυτή είναι μετά τον ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ , και να αποδοθεί ο φόρος ανάλογα εντός του 2014΄, εμπρόθεσμα ή εκπρόθεσμα κατά περίπτωση . Μπορεί να μηνη αποδοθεί και καθόλου, Για να συμψηφοσθεί ο φόρος αυτός θα πρέπει ο εργοδότης να ακολουθήσει τη διαδικασία που θα προβλέπει ο νόμος για τη χρορήγηση βεβαιώσεων αμοιβών. Ο συμψηφισμός αυτός θα γίνει στη δήλωση του 2015 , αν παρακρατηθεί ο φόρος εντός του 2014, στη δήλωση του 2016 αν παρακρατηεί εντός του 2015 πχ μπορέι το τιμολόγιο αυτό τελικά να εξοφληθεί τον ΑΠΡΙΛΙΟ του 2015 , οπότε ΑΠΡΙΛΙΟ θα γίνει νόμιμα και η παρακράτηση .

3.Ασφαλώς κα9ι μπορεί να καταβληθεί εκπρόθεσμα η παρακράτηση τα πρόστιμα εξαρτώνται από το χρόνο της παρακρτάτησης . Για παρακρατήσεις ΔΕΚΜΕΒΡΙΟΥ 2013 ΈΧΟΥΜΕ 1,5% ανά μήνα εκπροθεσμης υποβολής  (είναι τα πρόστιμα του Ν 2523/1997)Για παρακρατήσεις απο ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ και μετά έχουμε τα πρόστιμα του Ν 4174/2013 , όπως αυτά ισχύουν κατά το χρονο παρακράτησης . Αυτά προβλέπονται από το άρθρο 53 (τόκοι εκπροθέσμου καταβολής ) , άρθρο 54 (το αυτοτελες πρόστιμο ανάλογα με την κατηγορία των βιβλίων ) , αρθρο 57 ( πρόστιμο εκπροθεσμης καταβολής μετά το πε΄ρας των 2 μηνών από την υποβολή της δήλωσης )

4. Αν η παρακράτηση ε΄γινε εντός του ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ θα πρέπει ο εργοδότης να ανεβάσει ηλεκτρονικά τη σχετική  βεβαίωση . Μπορεί να το κάνει ακι εκπρόθεσμα αυτό  (εμπρόθεσμα ήταν εως 28/03/2014). Ισχύει το πρόστιμο τω διαδικαστικών παραβάσεων του άρθρου 54 ν 4172/2014 , για τις δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα . ήτοι 100 ευρώ (αν κάτι δεν έχει αλλάξει εως τώρα που γράφονται οι γραμμές αυτές )

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη νομιζα οτι το Ε7 (οριστικη δηλωση) ειναι μεχρι 30/4.

Πηρε καποια παραταση μεχρι 30/5?

Ευχαριστω

  Οριστική για μισθωτές υπηρεσίες και αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων εως 30/04 , για αμοιβές εμπορικών επιχειρήσεων (οπως είναι το 3% στα τεχνικά έργα ) έως 30/05. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σωτηρη.

 

Για να το κανω πιο συγκεκριμενα.

 

Τιμολογιο που κοπηκε Δεκεμβριο 2013 και εξοφληθηκε Δεκεμβριο 2013 (αν και αυτο η ΔΟΥ δεν μπορει να το ξερει).

Ο φορος που παρακτατηθηκε επρεπε να αποδοθει το αργοτερο μεσα στον Γεναρη του 2014 (νομιζω 20/1 ειναι η καταληκτικη ημερομηνια).

ΔΕΝ αποδοθηκε, ουτε φυσικα δηλωθηκε στο συστημα εμπροθεσμα.

Θα αποδοθει εκπροθεσμα και θα δηλωθει εκπροθεσμα.

Θα συμπεριληφθει στο Ε1 του 2014???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.