Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα θετικά και αρνητικά ΑΕΙ και ΤΕΙ


Engineer

Recommended Posts

Για να συμβάλω κι εγώ στην ιστορική αναδρομή σας:

Το 1973 δίναμε 6 μαθήματα μόνο για επιλογή πολυτεχνείου επί της διδακτέας ύλης (χάος).

Βάση για κάθε μάθημα το 20 και βάση για την τελευταία σχολή των τοπογράφων τότε,περίπου το 120.

Για παράδειγμα εγώ πέρασα στους Πολ.Μηχ του ΕΜΠ με 165 μονάδες,στη μέση περίπου του καταλόγου επιτυχόντων.

Επικαιροποιημένο με 13.5 σε κάθε μάθημα κατά μ.ο .

Δεν έβαζαν εύκολα 19άρια τότε.

Υπόψη πως ή πρωτοκλασάτη σχολή την εποχή εκείνη ήταν οι Ναυπηγοί ΕΜΠ με βάση 200+ .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού δίναμε τον Σεπτέμβρη , προφανώς ήταν άλλα τα θέματα από του σχολείου .

Το μηχανογραφικό το κάναμε πριν τις εξετάσεις . Εγώ έδωσα το 1977 ,

 

Και αυτά τα δύο σημεία, κατά τη γνώμη μου, ήταν μεγάλο λάθος που άλλαξαν.

 

Στις εισαγωγικές δεν υπήρχε συγκεκριμένη εξεταστέα ύλη. Με την αλλαγή που έγινε αυξήθηκαν απότομα οι "αριστούχοι" και εκτινάχθηκαν οι βάσεις στο θεό. Μέχρι τότε υπήρχε μια φυσιολογική κατανομή βαθμολογιών με μεγαλύτερη ψαλίδα μεταξύ πρώτου - τελευταίου. Τη χρονιά που έδωσα εγώ η βάση στο ΕΜΠ ήταν 142 και στο ΑΠΘ 124 (με άριστα το 180).

 

Επίσης, αποφάσιζες πριν τις εξετάσεις τι θέλεις να σπουδάσεις και όχι αφού γνώριζες τη βαθμολογία σου, οπότε λίγο δύσκολο να καταλήξεις στην Ανωτάτη Τυροκομική αντί για το Πολυτεχνείο.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού ανοίξαμε το ιστορικό αρχείο να θυμηθούμε και τα πρωτοσέλιδα της εποχής. 

 

Του αντιπολιτευόμενου τύπου:

"ΣΦΑΓΗ"

"ΕΚΤΟΣ ΥΛΗΣ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ"

"ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΝΕΟΙ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ"

 

και του συμπολιτευόμενου:

"ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ"

"10000 ΝΕΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΦΕΤΟΣ ΣΕ ΑΝΩΤΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΑ"

"ΑΝΑΠΤΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΛΠΙΔΕΣ"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1977 η βάση του Δασολογικού Θεσσαλονίκης που ήταν η χαμηλότερη σχολή ήταν 120 (13,3). 

Το 1978 με 124 έμπαινες Μαθηματικό Αθήνας .

 

Ηταν πάντα ανάλογα με τα θέματα .

 

Οπότε όσοι λέτε βαθμούς , λέτε και τις χρονιές .

Μην κρύβετε χρόνια  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σωτήριον έτος 1974. Το έχω πει άλλωστε στο σχετικό θέμα. Δεν το έχω κρυφό.

 

Και μια διόρθωση στα προηγούμενα. Τα μαθήματα ήταν πέντε και το άριστα 220 όχι 180. Στο ΑΠΘ όπως είπα η βάση ήταν 124 μονάδες δηλαδή ο τελευταίος από τους 200 πέρασε με Μ.Ο. 11.3 στα 20. Καμμία σύγκριση με το σήμερα.

Edited by tsak1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι "αιώνιοι" των ΚΑΤΕΕ - ΤΕΙ δεν είχαν ίδια βάση με τους "αιωνίους" των ΑΕΙ. Τα ΚΑΤ - ΕΙ εισέπρατταν την αποτυχία των ΑΕΙ, με την έννοια ότι ο αποτυχών π.χ. της Φυσικομαθηματικής που περνούσε ΚΑΤΕΕ Αθήνας γραφόταν αλλά δεν είχε και πολύ όρεξη να συνεχίσει, ενώ όμως είχε το απαιτούμενο επίπεδο. Αισθανόταν αποτυχών. Και παρότι ο νεότερος Ν. 1404 προέβλεπε αυτόματη διαγραφή αν δεν ανανεωνόταν η εγγραφή του φοιτητή 2 συνεχόμενα εξάμηνα, εδώ τουλάχιστον στην Αθήνα δεν εφαρμόστηκε κατά κανόνα.

Οι "αιώνιοι" των ΑΕΙ είχαν διαφορετικούς λόγους που τους ωθούσαν στην "αιωνιότητα". Οι ταξικοί φραγμοί π.χ. και η απαξίωση των πτυχίων τους. Μιλάμε πάντοτε για τότε. 

Και με την έννοια αυτή ένας νόμος "τρομοκρατικός" του στυλ "'η τελειώνεις ή σε γέζω" τουλάχιστον για τα ΤΕΙ του τότε, θα μπορούσε να είχε και ευεργετική επίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν είχαμε πολλούς αιώνιους , εκτός από τα κομματικά στελέχη που έμεναν εκεί γιά χρόνια .

 

Ηταν και το κοινωνικό περιβάλλον που δεν σε άφηνε να μείνεις πολύ καιρό .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.