Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταπατημένες εκτάσεις Δημοσίου


silemini

Recommended Posts

Καλημέρα κύριοι,

Πρόσφατα κληρονόμησε η μητέρα μου το σπίτι του παππού μου και σκοπεύει να το δώσει σε μένα.

Είναι μια παλιά, πανέμορφη κατά τη γνώμη μου, αυθαίρετη μονοκατοικία χωρίς περίφραξη της αυλής σε οικόπεδο του δημοσίου για το οποίο θυμάμαι ο παππούς να πληρώνει πρόστιμο διατήρησης. 

Το σπίτι ήδη είναι 50 ίσως και 60 ετών και χρειάζεται ανακαίνηση για να γίνει κατοικήσιμο.  Συζητείται ότι θα βγεί νόμος σύμφωνα με τον οποίο θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να αγοράσει και το οικόπεδο ώστε να νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο πράγμα που φυσικά επιθυμούμε πολύ.

Τα ερώτηματά μου είναι τα εξής: 

1) Μπορεί νόμιμα να γίνει ανακαίνηση έως τη νομιμοποίηση του αυθαιρέτου όπως πατώματα, κουζίνα, μπάνιο, κουφώματα, βαφή ίσως και γκρέμισμα κάποιον εσωτερικό τοίχο καθώς και σουλούπωμα στην αυλή του  χωρίς να φοβόμαστε κάποια καταγγελία από γείτονα και με σκοπό να μετακομίσουμε μόνιμα εκεί?

2) Θα μπορούσα να αναθέσω σε κάποιον ειδικό τη μελέτη ώστε να μας προτείνει το πώς θα διαμορφώσουμε την αυλή και το εσωτερικό του σπιτιού και αν ναι  θα έπρεπε να απευθυνθώ σε αρχιτέκτονα ή μηχανικό?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Το Α και το Ω στην περίπτωση σου είναι να λυθεί το θέμα της δημόσιας περιουσίας.

Όσο είναι δημόσια έκταση δεν είναι δική σας.

 

Στα δευτερεύοντα ερωτήματα που θέτεις

1-      Τίποτε δεν μπορείς να κάνεις πολεοδομικά νόμιμα μέχρι να λυθεί το Α-Ω

2-      Γενικά μπορείς να αναθέσεις και σε αρχιτέκτονα μηχανικό και σε πολιτικό μηχανικό. Κατά κανόνα οι αρχιτέκτονες μηχανικοί έχουν μεγαλύτερη εξειδίκευση στην διαμόρφωση των κτισμάτων και γενικά των χώρων, ενώ οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν μεγαλύτερη εξειδίκευση στην κατασκευαστική στατικότατα αυτών.

 

Το πρώτο όμως που πρέπει να αναθέσεις είναι (αν είναι εφικτό φυσικά) τον αποχαρακτηρισμό του δημοσίου χαρακτήρα του τεμαχίου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.  Με λύπη αντιλαμβάνομαι από τα λεγόμενά σας πως αν δε βγει νόμος που να νομιμοποιεί τα καταπατημένα δημοσίου δε συμφέρει να ξοδέψει κανείς χρήματα για παράνομες πράξεις ανακαίνισης καθώς και τη μισή του ζωή υπό το άγχος της καταγγελίας.  Μήπως είναι σίγουρο ότι θα υπάρξει τέτοιος νόμος?  Πόσα και πόσα χρόνια τον περιμένουμε..... Δυστυχώς μου φαίνεται εντελώς ασύμφορο να πληρώνει κανείς το τσουχτερό πρόστιμο διατήρησης για ένα σπίτι που δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί ούτε ως κατοικία.

και πάλι πολλά ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Κάπου σε χάνω…. Τι πιο λογικό τα «καταπατημένα δημόσιου» να μη είναι δικά σας?

Καταπατημένο το ονομάζεις!

Δημόσιο το ονομάζεις!

Δικά σου είναι???

 

Για ποιο λόγο να το έχεις εσύ ας πούμε και να μη το έχει κάποιος γείτονας σου?

 

Μπας  και έχεις κάποια δικαιώματα να άρεις τον δημόσιο χαρακτήρα και δεν το ξέρεις ή δεν το έχεις καταλάβει?

Χρειάζονται σχεδία, χωροταξικά περιοχής τίτλοι κλπ για να τα διαπιστώσεις αυτά με έμπειρο τοπικό μηχανικό και πιθανά και με δικηγόρο.

Αν τελεσίδικα είναι του δημόσιου τότε απλά δεν είναι δικά σου…. Αν έλκεις δικαιώματα τότε αναζήτησε τα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοι,

Πρόσφατα κληρονόμησε η μητέρα μου το σπίτι του παππού μου  [αρα -αν ειναι μοναδικη κληρονόμος-  θα πρεπει  πρωτα να κανει αποδοχη κληρονομιας, αλλα δεν μπορει να αποδεχθει μονο  το σπιτι...πρεπει να υπαρχει και οικοπεδο...] και σκοπεύει να το δώσει σε μένα.[για τον ιδιο λογο δεν μπορει να το δωσει σε σενα]

Είναι μια παλιά, πανέμορφη κατά τη γνώμη μου, αυθαίρετη μονοκατοικία χωρίς περίφραξη της αυλής σε οικόπεδο του δημοσίου για το οποίο θυμάμαι ο παππούς να πληρώνει πρόστιμο διατήρησης. [να ξαναδεις τι ακριβως πληρωνε ο παππούς.Να μιλησεις με τον μηχανικο σου να  ερευνησει  στην Δημοσιων Κτηματων...τι ρυθμισεις ισχυουν, με βαση και τους νομους που παρεθεσε ο ΚΑΝΑ]

 

[προφανως ισχυουν  και ολα οσα ειπαν οι υπολοιποι φιλοι]

 

Το σπίτι ήδη είναι 50 ίσως και 60 ετών και χρειάζεται ανακαίνηση για να γίνει κατοικήσιμο.  Συζητείται ότι θα βγεί νόμος σύμφωνα με τον οποίο θα μπορεί ο ιδιοκτήτης να αγοράσει και το οικόπεδο ώστε να νομιμοποιηθεί το αυθαίρετο πράγμα που φυσικά επιθυμούμε πολύ.

Τα ερώτηματά μου είναι τα εξής: 

1) Μπορεί νόμιμα να γίνει ανακαίνηση έως τη νομιμοποίηση του αυθαιρέτου όπως πατώματα, κουζίνα, μπάνιο, κουφώματα, βαφή ίσως και γκρέμισμα κάποιον εσωτερικό τοίχο καθώς και σουλούπωμα στην αυλή του  χωρίς να φοβόμαστε κάποια καταγγελία από γείτονα και με σκοπό να μετακομίσουμε μόνιμα εκεί?

2) Θα μπορούσα να αναθέσω σε κάποιον ειδικό τη μελέτη ώστε να μας προτείνει το πώς θα διαμορφώσουμε την αυλή και το εσωτερικό του σπιτιού και αν ναι  θα έπρεπε να απευθυνθώ σε αρχιτέκτονα ή μηχανικό?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Κάπου σε χάνω…. Τι πιο λογικό τα «καταπατημένα δημόσιου» να μη είναι δικά σας?

....

 

Κάπου χάνει η δική μου λογική μάλλον και είχες δίκιο εσύ

Η λογική των εκλογών που έρχεται κυριαρχεί οπότε δες αυτό μπας και σε πιάνει …

 

Αποδίδονται στους καταπατητές τα αυθαίρετα - Προεκλογικές νομιμοποιήσεις

 

 

 

Σε δημόσια διαβούλευση δόθηκε το νομοσχέδιο για τον Αιγιαλό, με σειρά διατάξεων για τα καταπατημένα ακίνητα του ελληνικού δημοσίου. Παράλληλα, δόθηκαν σε δημοσιότητα άλλα δύο νομοσχέδια, για τη ρύθμιση της δυνατότητας εξαγοράς από ιδιώτες κατεχομένων ακινήτων του Δημοσίου καθώς και για την εξωδικαστική επίλυση ιδιοκτησιακών διαφορών μεταξύ Δημοσίου και ιδιωτών.

Την εξαγορά των ακινήτων του δημοσίου που έχουν καταπατήσει παρέχει το υπουργείο Οικονομικών στους καταπατητές καταβάλλοντας και το σχετικό τίμημα.

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι καταπατητές να έχουν στην κατοχή τους το ακίνητο τουλάχιστο 20 χρόνια χωρίς διακοπή και μέχρι την 31-12-2012. Αυτό προβλέπει το σχέδιο νόμου του υπουργείου Οικονομικών που δόθηκε σε δημόσια διαβούλευση.

Προκειμένου οι αυθαίρετοι κάτοχοι των ακινήτων να γίνουν κύριοι αυτών θα πρέπει να πληρώσουν εφάπαξ ή σε διμηνιαίες δόσεις ελάχιστου ποσού 800 ευρώ το σχετικό ποσό που προκύπτει. Σύμφωνα με το νομοσχέδιο ως τίμημα εξαγοράς ορίζεται για τις εκτός σχεδίου περιοχές, η αντικειμενική αξία που έχει το ακίνητο κατά το χρόνο υποβολής της σχετικής αίτησης εξαγοράς. Για τις εντός σχεδίου περιοχές λαμβάνεται υπόψη η χαμηλότερη αντικειμενική αξία του οικείου Διαμερίσματος.

Εφόσον στα ακίνητα υπάρχει κτίσμα η αντικειμενική αξία που προκύπτει προσαυξάνεται κατά ποσοστό 20%. Βέβαια οι καταπατητές εν συνεχεία θα πρέπει να νομιμοποιήσουν και το αυθαίρετο κτίσμα.

Σημειώνεται ότι επί του τιμήματος εξαγοράς και μέχρι του ποσού των 100.000 ευρώ παρέχεται έκπτωση 10%, εφόσον :

α) Στο προς εξαγορά ακίνητο υφίσταται κτίσμα έως 120 τ.μ, ή 140 τ.μ., σε περίπτωση πολυτέκνου, το οποίο αποτελεί την πρώτη και μόνη κατοικία του αιτούντος.

β) Ο ίδιος ο αιτών ή προστατευόμενο μέλος της οικογενείας του είναι ανάπηρος σε ποσοστό 80% και άνω.

Η ανωτέρω έκπτωση παρέχεται αυτοτελώς για κάθε μία των ανωτέρω περιπτώσεων και εφόσον ο αιτών κατά τα 5 προηγούμενα της υποβολής της αιτήσεως οικονομικά έτη δεν δήλωσε εισόδημα μεγαλύτερο από 20.000 ευρώ.

Το πέραν του ποσού των 100.000 ευρώ τμήμα του τιμήματος εξαγοράς καταβάλλεται χωρίς τις ανωτέρω εκπτώσεις.

Σε περίπτωση μεταβίβασης του εξαγορασθέντος ακινήτου πριν την παρέλευση πέντε ετών από την ημερομηνία της εξαγοράς, ανακαλούνται αυτοδικαίως οι παρασχεθείσες κατά τα ανωτέρω εκπτώσεις και ο αιτών υποχρεούται να καταβάλει το ποσό της έκπτωσης σε μια δόση.

1. Σύμφωνα με το σχέδιο νόμου αίτηση εξαγοράς μπορεί να καταθέσει όποιος κατέχει αυθαίρετα, με ή χωρίς τίτλους, δημόσιο ή ανταλλάξιμο ακίνητο που ανήκει στην ιδιωτική περιουσία του Δημοσίου και υπάγεται στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Οικονομικών, καταγεγραμμένο ή μη, με ή χωρίς κτίσματα εφόσον κατέχει το ακίνητο επί τουλάχιστον μία εικοσαετία χωρίς διακοπή, και μέχρι την 31-12-2013 και εφόσον η κατοχή συνεχίζεται μέχρι και την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Στο χρόνο της αυθαίρετης κατοχής του αιτούντος συνυπολογίζεται και ο χρόνος που το ακίνητο ήταν στην κατοχή των φερομένων ως δικαιοπαρόχων του με καθολική ή ειδική διαδοχή. Μπορεί να εξαγορασθεί κατ’ ανώτατο όριο:

α) επί αστικών ακινήτων:

-Για οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων, έκταση μέχρι πέντε (5) στρεμμάτων.

- Για περιοχές που βρίσκονται μέσα σε σχέδιο πόλης ή για οικισμούς που προϋφίστανται του έτους 1923, έκταση ίση με το ελάχιστο εμβαδόν αρτίου, κατά κανόνα ή παρέκκλιση, και οικοδομήσιμου οικοπέδου κατά το οικείο σχέδιο πόλεως. Κατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η εξαγορά συνεχόμενης έκτασης, εφόσον αυτή καλύπτεται από μόνιμα κτίσματα.

β) επί αγροτικών ακινήτων, ενιαία έκταση μέχρι δέκα (10) στρέμματα και μέχρι είκοσι (20) στρέμματα συνολικά.

Σημειώνεται ότι η εξαγορά ακινήτου επί του οποίου έχουν ανεγερθεί αυθαίρετα κτίσματα, σε καμιά περίπτωση δεν νομιμοποιεί τα κτίσματα αυτά. Εντός αποκλειστικής προθεσμίας 12 μηνών από την έκδοση της απόφασης εξαγοράς, ο αιτών οφείλει να υποβάλει αίτηση νομιμοποίησης ή τακτοποίησης των κτισμάτων, επί ποινή ανάκλησης της απόφασης εξαγοράς.

 Δείτε εδώ το σχέδιο νόμου Επίλυση ιδιοκτησιακών διαφορών μεταξύ Δημοσίου και ιδιωτών

Δείτε εδώ το σχέδιο νόμου Οριοθέτηση, διαχείριση και προστασία αιγιαλού και παραλίας

Δείτε εδώ το σχέδιο νόμου Ρυθμίσεις κατεχόμενων ακινήτων του Δημοσίου και άλλες διατάξεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

κύριοι,

διάβασα όλες τις απαντήσεις σας, εκτύπωσα κ τα ΦΕΚ που μου προτείνατε, ετοιμάζεται νομοσχέδιο και μακάρι να μας ευνοήσει για την πολυπόθητη εξαγορά και νομιμοποίηση, είμαι ωστόσο επιφυλακτική. Όσα μου γράψατε, αν κ δεν τα αντιλαμβανομαι απόλυτα, με προσγείωσαν απότομα.  

Το συμπέρασμα είναι να απευθυνθούμε σε ειδικό όπου θα ρωτήσω οπωσδήποτε διευκρινίσεις σε όσα μου γράψατε.  

Με τιμά το γεγονός ότι ως επαγγελματίες ασχοληθήκατε και απαντήσατε στα ερωτήματά μου,

πολλά ευχαριστώ και Καλή Ανάσταση!

 

Link to comment
Share on other sites

ας ειχες ευχηθει   κατι πιο .."ακριβο"

διοτι,

ηδη αρχιζει συζητηση για  αυτο που αφορα το δικο σου θεμα :smile: :-)

 

και παρα πολλών ακομα...

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231312355

 

 

σε ευχαριστω  πολυ για τις ευχες σου

 

σου ευχομαι επισης Καλο Πασχα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.