Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακή επιθεώρηση-Άδεια ασκήσεως επαγγέλματος-Έναρξη στην εφορία (Νέος Μηχανικός)


Recommended Posts

yian,ειρωνεία?

Nαι.

Διότι δεν μπορώ να αντιμετωπίσω διαφορετικά κάποιο συνάδερφο που έχει μεν εισόδημα δίχως όμως να έχει την υποχρέωση να φορολογηθεί με 26% όπως εγώ και δίχως να έχει την υποχρέωση να αποδώσει ΦΠΑ 23% όπως εγώ.

Συγνώμη αν σε ενοχλεί, αλλά έτσι είναι αφού επιλέγεις να μην παίζεις στα ίσια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα τη γνώμη σας σε μια σειρά πραγμάτων.Δουλεύω κάποια διάστημα σα μηχανικός χωρίς να έχει χρειαστεί να κάνω έναρξη στην εφορία. Ήλπιζα ότι θα μπορέσω να το κάνω αυτό το διάστημα αλλά λόγω κρίσης/ασφαλιστικών εισφορών αυτό δεν είναι δυνατό.

 

Θέλω να δω αν μπορώ να το αποφύγω για κάποιο διάστημα ακόμα/διακόπτωντας παράλληλα και τις ασφαλιστικές μου εισφορές.

 Στο διάστημα του οικονομικού έτους αυτού έχω εκδώσει 4 ΠΕΑ με Α/Α,συμφωνηθείσα αμοιβή,Δεν έχω προχωρήσει ακόμα στην πληρωμή της εντολής πληρωμής στη Τράπεζα μέχρι να αποφασίσω σχετικά με τα παραπάνω.Οι πελάτες-φιλικά πρόσωπα-δεν ήθελαν κάποιου άλλου είδους απόδειξη.

 

 Επίσης έχω ''κόψει'' δύο απλές αποδείξεις από ''μπλοκάκι'' για μια εκτίμηση φέρουσας ικανότητας-σύνταξης τεύχους δομικής τρωτότητας για ένα αυθαίρετο που έχει δηλωθεί από συνάδελφο μηχανικό.

 

 Πιστεύετε πως μπορώ με κάποιο τρόπο να αποφύγω την εγγραφή στην εφορία για φέτος ή θα πρέπει τα 4 ΠΕΑ να φανούν στο ΑΦΜ μου?(για την έναρξη της δραστηριότητάς μου ως ενεργειακός επιθεωρητής υπήρχε μόνο η απαίτηση ύπαρξης πτυχίου και όχι έναρξης στην εφορία-τήρησης βιβλίων κλπ).. Μήπως θα πρέπει να κάνω έναρξη για κάποιο διάστημα-να δηλωθούν τα παραπάνω και μετά ξανά διακοπή.

 

Γνωρίζω ότι για να διακόψω τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να παραδώσω την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Θα μου ζητήσουν την άδεια στην εφορια?Θεωρείτε ότι είναι χρονοβόρες οι διαδικασίες να ξαναγραφτώ στο ταμείο στο μέλλον?

  Exω την εντύπωση ότι οι ερωτήσεις που έχουν τεθεί βρίσκονται εκτός του πλαισίου που έχει θέσει το παρόν φόρουμ. Η μόνη απάντηση που μπορεί να δοθεί είναι ότι δεν γίνεται να ασκείς επάγγελμα χωρίς να έχεις δηλώσει έναρξη επαγγέλματος στην αρμόδια ΔΟΥ . Δεν γίνεται νομίμως .  

Link to comment
Share on other sites

  Να ξεκαθαρίσω κάτι.Δεν ξεκίνησα το θέμα με σκοπό να διαφημίσω το πόσο τα έχω μπερδέψει.Προφανώς και θέλω να το διορθώσω (yian,kostas_super_3) και προφανώς θέλω να είμαι τυπικός με τις υποχρεώσεις μου.Όλες οι αποδείξεις/πιστοποιητικά έχουν κοπεί το τρέχον οικονομικό έτος και φυσικά σκοπεύω να δηλωθούν. 

 

 Απλά θέλω να διεκπεραιώσω με μια σωστή σειρά το κομμάτι (εφορία-ΤΣΜΕΔΕ) και μετά να δω αν και πόσο εύκολο είναι να αποδεσμευτώ.Πάνω σε αυτό το κομμάτι ζητάω και τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί ρωτάς <<Θα μου ζητήσουν την άδεια στην εφορια?>>.

Εχεις σκοπό να κάνεις έναρξη με παραδομένη την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος;

Δεν μπορείς πρώτα να κάνεις τη δουλειά του ελεύθερου επαγγελματία με σκοπό να γίνεις ελ. επ. αργότερα ούτε να γίνεις ελ. επαγ. μηχανικός έχοντας παραδώσει την άδεια εξάσκησης. Δεν θα διεκπεραιώσεις έτσι <<με τη σωστή σειρά>> τις <<τυπικές υποχρεώσεις>>.

Το μόνο νομίζω που μπορείς να κάνεις είναι να κάνεις έναρξη τώρα, να κόψεις τις αποδείξεις που πρέπει (κάνοντας και μερικά τάματα, να μη σε τσιμπήσουν για τον παράνομο ετεροχρονισμό), να κλείσεις τα βιβλία και να παραδώσεις την άδεια ώστε να γλιτώσεις το ΤΣΜΕΔΕ.

Βέβαια ότι έχεις βγάλει από τα ΠΕΑ θα τα ακουμπήσεις στην εφορία, αλλά τουλάχιστον θα κοιμάσαι πιο ήσυχος γιατί ίσως δεν σου καταλογιστεί σε έλεγχο η σκοπιμότητα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ hcamp.Αυτή είναι η μόνη λύση.
Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Προς τους διαχειριστές.Νομίζω όπως είπαν και οι υπόλοιποι το θέμα πρέπει να κλείσει/κλειδωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.