Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγγραφο του Βρούτση προς το πρόεδρο του ΔΣ ΕΤΑΑ όπου ζητά άμεση υλοποίηση των ληστρικών αυξήσεων στο ΤΣΜΕΔΕ


littledragon

Recommended Posts

Έχω δύο φίλους και συναδέλφους (αριστούχους ΕΜΠ με υποτροφία στο εξωτερικό και άπειρες επαγγελματικές διακρίσεις) που δουλεύουν σε δύο ΗΜΙ - ΔΕΚΩ θα τις έλεγα. Είναι κορυφαία στελέχη. Ο ένας πληρώνει τρεις και ο άλλος τέσσερις διαφορετικές ασφαλιστικές εισφορές. Τα μισά χρήματα του άξιου μισθού τους καταβάλλονται σε ασφαλιστικές εισφορές. Όχι μόνο αυτοί αλλά και όλοι οι συνάδελφοι στις Εταιρείες αυτές έχουν ζητήσει μέσω των συλλόγων τους την εξαίρεση τουλάχιστον μιας εισφοράς και οι επιχειρήσεις το αρνούνται. 

Ερωτώ: Που πάνε τόσες ασφαλιστικές εισφορές; Τα ελλείμματα της "κοινωνικής πολιτικής" του 1981 - 1990, του χρηματιστηρίου, της λαθροεργασίας, των δομημένων ομολόγων και του "κουρέματος" θα τα πληρώσουμε εμείς; Και αυτοί στους πετρελαιάδες χαρίζουν πρόστιμα εκατομυρίων; Είναι Δημοκρατία αυτό; Τότε τι νόημα έχουν οι νόμοι;  

 Όλοι κάτω στις γενικές και κλαδικές κινητοποιήσεις. Όσο καθόμαστε τόσο θα μας αρμέγουν. Και στο τέλος θα μας κλείσουν και φυλακή. Δεν ανήκω σε κανένα κόμμα (αντίθετα τα απεχθάνομαι όπως και τις ψευτοϊδεολογίες τους) αλλά δεν βλέπω άλλη λύση εκτός από το να τους σκίσουμε. Τα προβλήματα δεν λύνονται μόνο με τις εκλογές. Η κομματοκρατία έχει τρόπους να διαφεύγει. Και μην τα βάζετε με την διοίκηση του ΤΕΕ. Εγώ που μετείχα σε μερικές επεισοδιακές συνεδριάσεις του ΕΤΑΑ είδα ότι δίνουν σθεναρή μάχη. Δεν είναι ώρα για μεμψιμοιρίες.  

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μονη άλλη λυση , αν επιμεινει το τσμεδε, είναι ο διαχωρισμος ιδιοτητας μηχανικου και τσμεδε......

θελω να εξασκώ το επαγγελμα αλλα 8 και 10 χιλιαρικα δεν εχω για ασφαλεια, να μπορω να εχω ιδιωτικη , με οτι ορους θελω.....αλλιως θα γινει χομπι για εκκατομυριουχους το ελευθερο μηχανιλικι

 

Καλύτερο δεν θα ήταν να ασφαλίζει το ΤΣΜΕΔΕ όχι την ιδιότητα αλλά την εργασία; Ανοίγω μπλοκάκι πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ. Κλείνω μπλοκάκι τέλος! Κάτι αντίστοιχο με όλα τα άλλα επαγγέλματα. Είμαι άνεργος αλλά έχω άλλους πόρους και θέλω να πάρω σύνταξη μηχανικού; Πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ. Σου έχω βάλλει +1 στο προηγούμενο. Ενδιαφέρουσα πρόταση για να ακούσουμε απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με savas76 απλώς να προσθέσω κατι ακόμα!

Ακόμα και για κάποιους απο εμάς που θεωρουμαστε "τυχεροί" κι έχουμε δουλειά τα ποσά του ΤΣΜΕΔΕ είναι ΥΠΕΡΟΓΚΑ!!!!!!

Εγω δουλεύω σε εταιρία, δε μου πληρώνει το τσμεδε εκτός αυτού πληρώνομαι κάθε 2 μήνες 1 μισθό, πρακτικα δηλαδή ο μισθός μου είναι ο μισός από όσα έχω συμφωνήσει!

ΔΕ βγαίνω!!!!Πως να το κανουμε?? Ειναι απλά μαθηματικά ..

Δε μπορει να μειωνουμε τους μισθούς, να καταργούμε ελάχιστες αμοιβές αλλά οι εισφορές να μένουν ίδιες!!!!Δεν έχουμε όλοι εισοδήματα από άλλες πηγές ούτε καταθέσεις σε τράπεζα!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

+1...  οσοι δεν ειμαστε ΕΕ ,Ειμαστε καπως ετσι ......

και επειδή φτασαμε Μαιο , αλλα ειδοποιητήρια δεν ηρθαν , μαλλον σκοπευουν να δουμε  4 και 5 χιλιαρικα το εξαμηνο, ισως να βαλουν και 2,3  ακομα ως  παλαιοτερων ετων μη καταβληθεντα....

αν γινει οντως ετσι ,ας κανει το ΤΕΕ την περσινη κινηση , αλλιωσ του χρονου θα εχει 50000 μελη , 45000 υπαλληλουσ και 4,5 χιλιαδες Ευπορους.....μετα θα μετονομαστεί σε ΤΕΕΕ....

για πολλα υπερβαλουμε , αλλα 10 000 τον χρονο , δεν αντεχει κανενας, Ας το καταλαβει το ΤΕΕ, γιατι το τσμεδε και οι δυ που το διοικουν είναι φυσικο να μην το αντιλαμβανονται....

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

δεν  υπαρχει  πουθενα  10.000  τσμεδε  ,  7900  περιπου  ειναι το  μεγιστο  για  15  plus 

δεν  τους  ενδιαφερει  αν  θα  ειναι  απεξω  50.000  και  θα  κοιτανε   

σημασια  εχει  οτι  οι  υπολοιποι  70.000  και  εν  δυναμει  ακομα  1500   τον  χρονο  που  μπαινουν  στο  επαγγελμα  θα  πληρωνουν  κανονικα 

και  αφου  βλεπουμε  40  χιλα  μελη  στο  κοκκινο  γιατι  στις  συγκεντρωσεις  διαμαρτυριας  μαζευονται   120  ατομα ;;;

γιατι  δεν  μαζευονται  εστω  1000  ατομα  να  ακουστει  μια   δυνατη  και  υπολογισιμη  φωνη  διαμαρτυριας 

προφανως  ολοι  μαζι  ζουμε  σε  μια  παραφροσυνη .

Edited by loser
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι πληρώνουν φίλε, τι δεν καταλαβαίνεις; Δες σε άλλο νήμα πως κάνουν αμάν να πληρώσουν παρολο το καψωνι με τα ειδοποιητήρια..

Αλίμονο σε αυτούς που δεν έχουν στρωμένη δουλειά η δεν είναι μισθωτοί η δεν έχουν γονείς να τους τα ακουμπάνε.. Μέσα στη σκληρή ζωή είναι να μεινουν οι αδύνατοι εκτός.. Ας είμαστε ρεαλιστές.

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οποιος  δεν  αγωνιστει    θα  σβησει 

τα  μετρα  ειναι  ηδη  ψηφισμενα  ,  λιγοι  δεν  κανουν  τιποτα 

πολλοι  μπορουν  να  τα  αλλαξουν ,  οποιος  λοιπον   καταλαβαινει  οτι  σε  ενα 

η  δυο  χρονια  δεν  θα  μπορει  να  πληρωσει  ουτε  τα  μισα  απο  αυτα 

τα  εξωφρενικα  ποσα   ας  αντιδρασει .

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλοι πληρώνουν φίλε, τι δεν καταλαβαίνεις; 

 

Αν πλήρωναν όλοι δεν θα μας κυνηγούσε ο Βρούτσης.

Είναι γεγονός ότι υπάρχει μια ελιτίστικη αντίληψη στον κλάδο που είναι συνυπεύθυνη για την σημερινή αγωνιστική του αδράνεια.  

Μερικοί νομίζουν ότι έτσι θα φύγουν από την πιάτσα οι πολλοί και αυτοί οι λίγοι που θα μείνουν θα φάνε με χρυσά κουτάλια. Μα μη πω τι θα φάνε.

Έτσι νομίζαμε και στην αρχή της κρίσης και τελικά χάσαμε τη χώρα μας μέσα από τα χέρια μας.

Στόχος των μνημονίων είναι η πλήρης υφαρπαγή του επαγγέλματος του μηχανικού από τους Έλληνες τεχνικούς επιστήμονες και φυσικά η παράδοση όλων των έργων δημοσίων και μη σε ξένες πολυεθνικές. Δείτε τι συμβαίνει με τους φαρμακοποιούς και θα καταλάβετε.

Θέλουν να φτιάξουν μια Ελλάδα που αυτοί θα τρώνε κι εμείς θα πληρώνουμε. 

Πάρτε το χαμπάρι αυτό που λέει ο loser. Όποιος δεν αγωνιστεί θα σβήσει.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.