Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγγραφο του Βρούτση προς το πρόεδρο του ΔΣ ΕΤΑΑ όπου ζητά άμεση υλοποίηση των ληστρικών αυξήσεων στο ΤΣΜΕΔΕ


littledragon

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

attachicon.gifπαράταση.bmp

Τι λέγαμε για την ώρα και τη μέρα ;)

 

προς διευκόλυνση και μόνο, για να μην κατεβάζει κάποιος 3.5 MB εικόνα :mrgreen: (τόσα ωραία format εικόνας υπάρχουν, αυτό βρήκες;;; :smile: :-) )

+1 anyway

 
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ - Τετάρτη, 30 Απριλίου 2014

Προς ενημέρωση των ασφαλισμένων μηχανικών του Ταμείου μας και προς αποφυγή συνωστισμού και ταλαιπωρίας τόσο των ασφαλισμένων όσο και της υπηρεσίας, ως προς την πληρωμή των εισφορών Α΄ Εξαμήνου 2014, το Διοικητικό Συμβούλιο του Ε.Τ.Α.Α. στην συνεδρίαση του της 30/04/2014, αποφάσισε την παράταση πληρωμής των εισφορών Α΄ Εξαμήνου 2014 έως 31/08/2014.

Ο Πρόεδρος του ΕΤΑΑ

 

Αντώνης Σελλιανάκης

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν με νοιαζουν οι αυξησεις, υπολογισα ότι αδυνατω να δινω 10 χιλιαρικα και αν συνεχισει η ιδια κυβερνηση  να μας σωνει ...και το τσμεδε  να ζητα εισφορες λες και είμαι εφοπλιστης , απλως  δεν μπορω να ανταπεξέλθω......βεβαια δεν θα κατσω στο τσμεδε , να χρεωνομαι με χιλιαδες ευρω....

 

εφόσον φαινετε ότι το υπουργειο εχει δικιο  και ο κλαδος εχει πολύ  λιπος , δεν πειραζει ας συνησφερει στο σωσιμο της πατριδας.......

 

πληροφοριακα το 90% των μηχανικων εχει υποχρεώσεις , δεν είναι νεογιαπις ή μπακουρια  οσοι αντιδρουν στις εφοπλιστικες εισφορες,...απλως βλεπουν  και 2 μηνες μπροστα......

και ναι, περσι η δικαιολογια τσμεδε στο τεε ηταν ,΄΄ μην αντιδρατε ειστε λαικιστες οι πιο πολλοι πληρωνουν εισφορες στην ωρα, τους, παρακαλώντας και περιμενωντας και σε ουρα, ΄΄,

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λύθηκε το πρόβλημα με τις εισφορές, και όλοι φωνάζουν οσανά, (σύμφωνα με φήμες προτάθηκε να φωταγωγηθεί το κτήριο του ΤΣΜΕΔΕ και η Κολοκοτρώνη), μπορούμε να ξαναγυρίσουμε στο πλάκωμα για τα επαγγελματικά δικαιώματα και τι θα υπογράφουμε...Αυτό είναι το ζητούμενο...Τόσες πολλές δουλειές κρίμα να πάνε χαμένες.... 

 

Μισό να πάρω λίγο ποκ-κορν και σανό για τα πρόβατα και τα ξαναλέμε..... 8-)

 

Α, και εισιτήριο στα ΜΜΜ 1,20 βγάλτε τα καπνογόνα!!! :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ετσι είναι ικαρε.....

εγω διαφωνω και βαρεθηκα την λογικη που επικρατει στην ελλαδα

 

 

΄΄διαφωνω , αλλα ψηφιζω΄΄,, .....΄΄ποναω  μαζι σας , (μεταφορικα,γιατι εχω μισθο τεραστιο)  αλλα είμαι αναγκασμένος να ψηφισω.΄΄....να βριζουν ολοι τους πολιτικους μεσα σε οχλο , και αν συναντησουν κανεναν  ιδιωτικα  , να τον γλειφουν  και να παρακαλαν για ρουσφετι........

την λογικη ....αντιδράστε εσεις , εχετε δικιο ,μαζι σας είμαι , αλλα εγω εχω κομμωτηριο ή ξεχασα τον θερμοσιφωνα αναμμενο.....

 

οντως το θεμα των εισφορων, είναι το μονο που  θεωρω σημαντικο, γιατι  θεωρω ότι δεν είναι βιωσιμη η εφαρμογή τους, ....όμως όταν βλέπεις πως  η αποψη σου είναι μειοψηφια στην πραξη ,  εφόσον στην πραξη , (όχι στα λογια ),οι περισοτεροι τις θεωρουν φαινετε βιωσιμες και μικρες τις αυξησεις ,

τοτε απλως βλέπεις εναλλακτικες , τι γινετε με ΕΕ,   άλλη χωρα κτλπ....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

οντως το θεμα των εισφορων, είναι το μονο που  θεωρω σημαντικο, γιατι  θεωρω ότι δεν είναι βιωσιμη η εφαρμογή τους, ....όμως όταν βλέπεις πως  η αποψη σου είναι μειοψηφια στην πραξη ,  εφόσον στην πραξη , (όχι στα λογια ),οι περισοτεροι τις θεωρουν φαινετε βιωσιμες και μικρες τις αυξησεις ,

τοτε απλως βλέπεις εναλλακτικες , τι γινετε με ΕΕ,   άλλη χωρα κτλπ....

+100000

 

Είδες σιγή τώρα?? Τακτοποιήθηκε το θέμα...Ουφ, πάμε για φρέντο καπουτσίνο και τον Οκτώβρη θα ανοίξουμε πάλι 3-4 νήματα για τις εισφορές....

Μέχρι τότε καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

τον οκτωβριο  ικαρε ,αφου θα ερθει μπουγιουρντι κανενα  χαρτι με 10,12....,14000 , (με τα αναδρομικα) ανοιξε εσυ νημα..σου βαζω και τον τιτλο΄΄επιτελους δικαιες εισφορες για να σωθει το ασφαλιστικο συστημα΄΄...

εγω θα γραψω κανενα γραφικο  γεματο αγανακτηση ποστ ....

 

ετσι και αλλιως η ελλαδα λειτουργει με οριζοντα  και σχεδιασμο εξαμηνο , απλως οι μηχανικοι με οριζοντα εβδομαδας

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τον Αύγουστο θα έρθει ειδοποιητήριο 3000€ (με ειδική προσαύξηση συν αναδρομικά για το προηγούμενο εξάμηνο που δεν είχαν περάσει τις αυξήσεις). Μετά από 2 μήνες θα έρθει και το επόμενο ειδοποιητήριο 2.500€.

 

Θα βάλω διαφήμιση στην Εφημερίδα:

"Λόγω των αυξημένων εισφορών, φόρων, κρατήσεων, λογαριασμών και χαρατσιών, σας ενημερώνουμε πως οι το λειτουργικό κόστος των μηχανικών αυξήθηκε 100%. ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ: Αναλαμβάνουμε μελέτες και εργασίες μηχανικού ΜΟΝΟ με 50% αύξηση στις αμοιβές μας!"

 

@savas76

Δεν λειτουργεί σε όλους τους τομείς η Ελλάδα με ορίζοντα εξαμήνου. Στο φορολογικό τομέα λειτουργεί με ορίζοντα ημερών. Ρώτα οποιονδήποτε καλό λογιστή και θα καταλάβεις , κάθε λίγες μέρες αλλάζει η φορολογική νομοθεσία.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επιτελους  γινεται  η  επανιδρυση  του  νεου  ελληνικου  κρατους  !!!!!!!!!! 

καθε  βδομαδα  το  φορολογικο  και  καθε  μερα  η  πολεοδομικη  νομοθεσια 

και  στο  ενδιαμεσο  κοντα  στο  βραδακι 5 εως  6   ερμηνευτικες  εγκυκλιοι  αναλογα 

αν  με  το  αν  ο  τομσεν  και  η  μερκελ  ειχανε  φαγουρα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.